اقتصاد مقاومتی

جوان ۳۲ساله چطور با «نان بستنی» ماهانه ۹میلیون تومان درآمد دارد؟

جوان ۳۲ساله خوزستانی با مدرک فوق‌دیپلم با سرمایه اولیه ۵.۳میلیون‌تومانی کار تولید نان بستنی را در منزل خود شروع کرد و اکنون در کارگاه کوچکش ضمن اشتغالزایی برای ۶ نفر، ماهانه ۹میلیون تومان درآمد خالص دارد.

به گزارش صدای مشهد، ایمان نظری جوان ۳۲ساله خوزستانی است که در مدت کوتاهی موفق شده از یک کارگاه کوچک و سنتی در منزل به یکی از تولیدکنندگان نان بستنی تبدیل شود. وی در حال حاضر برای بیش از شش نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی متولد ۱۳۶۶ است و دارای مدرک فوق‌دیپلم که از سال ۱۳۹۲ به‌عنوان یک کارگر ساده در یک کارگاه تولید نان بستنی مشغول به فعالیت شد و بعد از گذشت یک سال با خرید دستگاه ساده و سنتی به‌مبلغ ۵.۳ میلیون تومان در منزل کار خود را شروع کرد.

بسیج سازندگی در خصوص راز موفقیت این کارآفرین با ایشان گپ‌وگفتی صورت داده که بخش‌هایی از آن به‌صورت خلاصه در زیر آمده است:

این شغل تخصص خاصی را نمی‌خواهد. من در ابتدا تخصص خاصی را نداشتم. زمانی که به‌صورت کارگر در کارگاه مشغول به کار بودم درآمد چندانی نداشتم که با راهنمایی یکی از دوستانم و با توکل بر خدا کار خود را شروع کردم.

انجام این کار به‌صورت سنتی در منزل در ابتدا خوب بود ولی من را راضی نمی‌کرد. تولید نان بستنی به این شکل بسیار ساده است ولی زحمت زیادی را می‌طلبد. دو سال به همین منوال سپری شد. در طول این دو سال کارگاهمان پیشرفت خوبی کرد و ما موفق شدیم تعداد دستگاه‌ها و نفرات را افزایش دهیم ولی با بازاریابی خوبی که انجام داده بودیم تولیدات ما جوابگوی نیاز بازار نبود.

بعد از تحقیق و پرس‌وجو در خصوص دستگاه‌های نیمه‌صنعتی تولید نان بستنی به نوعی برخوردیم که نیاز ما را تأمین می‌کرد ولی هزینه لازم جهت تهیه آن نداشتیم. پس از مطلع شدن از حمایت‌های بسیج سازندگی از کارگاه‌های صنایع تبدیلی به آن‌ها مراجعه نمودم، پس از موافقت با این طرح، بنده را به بانک جهت گرفتن وام معرفی نمودند و پس از اخذ وام توانستیم دستگاه موردنظر را خریداری کنیم.

در ابتدا خودم محصول را برای فروش به درب بستنی‌فروشی‌ها می‌بردم ولی رفته‌رفته تقاضاها بسیار زیاد شد و ما قادر به تأمین نیاز آن‌ها نبودیم به همین جهت نوبت‌های کاری را افزایش دادیم به‌نحوی‌که در حال حاضر کارگاه ما به‌صورت سه شیفت کار می‌کند و در حال حاضر عمده فروش ما به فروشگاه‌های پخش عمده این محصول است و به‌غیراز روزهای تعطیل کارگاه به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است و برای هر نوبت دو کارگر ‌به‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

مواد لازم جهت تولید این نان آرد، شکر و روغن و شیر سویا (لیسیتین) است که با نسبت‌های مشخص با هم مخلوط و پس از ریختن در قالب‌های مخصوص و قرار دادن در دستگاه مخصوص این کار به نان بستنی تبدیل می‌شود.

* سودی معادل ۳۲۰هزار تومان در روز

از هر کیسه ۵۰کیلویی آرد ۴ هزار نان بستنی به دست می‌آید که در ۲۰ جعبه ۲۰۰عددی بسته‌بندی می‌کنیم و هر جعبه را به‌مبلغ ۱۶ هزار تومان به‌فروش می‌رسانیم.

کارگاه ما در هرروز ۸ هزار نان بستنی تولید می‌کند که فروشی معادل ۶۴۰ هزار تومان به دست می‌آید که با کم کردن هزینه‌ها ازجمله خرید آرد و دستمزد کارگر و…، سودی معادل ۳۲۰ هزار تومان در هرروز به دست می‌آید.

شخصی که تازه می‌خواهد تازه وارد این کار شود با آورده‌ای کمتر از ۴ میلیون تومان می‌تواند با خرید یک دستگاه سنتی و دستی کار را شروع کند و با ۶ الی ۷ ساعت کار در روز می‌تواند درآمدی معادل یک‌میلیون تومان در ماه داشته باشد.

در استان به‌غیراز کارگاه ما فقط دو کارگاه در این عرصه فعالیت می‌کنند و بازار این محصول در استان خوزستان به‌طور کامل در اختیار تولیدکنندگانی است که خارج از استان فعالیت می‌کنند.

برای این‌که به این مرحله برسم تلاش زیادی کردم، در این راه خانواده‌ام پشت من ایستادند و از من حمایت کردند تا من توانستیم در مدت ۲ الی ۳ سال جواب تمام سختی‌هایم را بگیرم. با اینکه بیش از ۵ ماه نیست که از تأسیس این کارگاه نیمه‌صنعتی می‌گذرد، من از کارم راضی هستم و قصد دارم تا چند ماه آینده کارگاه دوم را نیز راه‌اندازی نمایم که در این کارگاه نوعی دیگر از نان بستنی را تولید خواهیم کرد و تا چند هفته آینده نیز محصولاتمان با برند آریانا به بازار عرضه خواهد شد./ تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید