کد قفل کردن راست کليک

اسلایدریادداشت

آفت فراموشی برای یک ملت

شرحی برحدیث ولایت، به قلم حمیدرضا ترقی

  کارکرد اوّل هفته‌ی دولت، مسئله‌ی «یاد» است؛ همین یاد شهید رجائی، یاد شهید باهنر، یاد حوادث انقلاب. یاد، در مقابل غفلت است؛ در مقابل فراموشی است که آفت بزرگی است؛ غفلت و فراموشی، آفت بزرگی است ( مقام معظم رهبری ۸/۶/۱۴۰۱)

یاد یاران:

یکی از غمبار ترین ماههای انقلاب اسلامی شهریور است ؛ ماهی که در آن اسوه های مقاومت و ایمان و زهد و تقوی وجهاد و مبارزه بدست خبیث ترین وجنایتکار ترین جرثونه های نفاق و التقاط مزدور استکبار به شهادت رسیدند .

شهید عراقی  شهید لاجوردی  شهید رجائی  شهید باهنر- شهید قدوسی- شهید اندرز گو- شهید آیه الله مدنی وسرتیب وحید دستحردی

  یاد این شهدا و نقش آنها در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی وهرکدام درسها و عبرتها و آموزه های گرانسگی برای نسل جوان کشور است .

شرح ماوقع حوادث منجر به شهادت رئیس جمهور و نخست وزیرکشورمان در سال ۶۰ بدست عامل نفوذی منافقین که از طریق عوامل مجاهدین انقلاب اسلامی در دولت و شورای امنیت کشور نفوذ کرده بودند ؛ وعواملی که درفراری دادن قاتل این شهدا ایفای نقش کردند و هنوز پرونده آنان باز وراز این حادثه ناتمام است ؛ سرشار از عبرت و درس وهشدار است که بدانند از کجا ممکن است ضربه بخورند و جریانهایی که مخرج مشترکشان التقاط و گرایش به شرق و غرب است در مقام اجرائی چه خسارتهای غیر قابل جبرانی به انقلاب وارد کرده اند که همچنان ادامه دارد .

رجائی و باهنر دو شخصیت الگو برای مدیریت تراز انقلاب بودند که میتوانستند زیر ساخت دولت مکتبی و اسلامی راآنچنان پی ریزی کنند که رئسای جمهور بعدی نتوانند سلیقه ی سیاسی خودرا بر ریل انقلاب و نظام در اجرا ترجیح دهند.

  هفته دولت فرصتی است که دولتمردان حاضر خودرا با ویژگیهای این دوشهید مقایسه وکاستی های خود را جبران کنند.

غفلت از حوادثی که بر سر انقلاب اسلامی آمده؛ غفلت از گذشته و فراموش کردن ح وادث و وقایعی که بر انقلاب اسلامی گذشته است آفت بزرگی است که موجب تکرار اشتباهات و حوادث در تاریخ شده است .

در صدر اسلام اگر مردم غدیر را فراموش نمیکردند ؛ سقیفه حق امامت را غصب نمی کرد

اگر مردم فریب عمروعاص و معاویه در صفین را فراموش نمیکردند یزید به حکومت نمی رسید

اگر مردم از نتیجه صلح امام حسن ع عبرت میگرفتند حسین ابن علی به شهادت نمیرسید .

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دولت سیزدهم به نمونه هایی از این حوادث که بعضا نسل جوان امروز ندیده اند و نسل گذشته هم فراموش کرده اند اشاره کردند :

۱.     انقلابی که در مردم پدید آمده بود ( آن برانگیختگیِ عمومی در اوّل انقلاب، )

۲.     گیجی و حیرت استکبار از سقوط غیر منتظره رژیم شاه( آن گیج شدن و حیرت‌زده شدن استکبار در مقابل این حرکت عظیم غیر منتظره برای آنها، )

۳.     شروع دشمنی آمریکا و غرب و همه دنیا علیه جمهوری اسلامی با تحمیل جنگ( بعد شروع دشمنی‌ها، و حوادث گوناگونی که برای ملّت پی‌درپی پیش آمد )

۴.     حملات هوائی صدام به پایتخت کشور و انداختن بمب بدون اینکه امکان دفاعی داشته باشیم ( آسمان همین شهر تهران در تصرّف هواپیماهای صدّام بود؛ هیچ وسیله‌ای هم در مقابلش نداشتیم. خلبان می‌نشست داخل جنگنده، می‌آمد بدون هیچ دغدغه‌ای از روی تهران عبور میکرد، ما هم کاری نمیتوانستیم بکنیم؛ یا بمب بیندازد یا دیوار صوتی را بشکند و تحقیر کند ملّت ایران را؛ این آسمانمان بود؛ )

۵.     منافقین در داخل شهر هامشغول ترورمردم و پاسداران بودند و تجزیه طلبان در گنبد وکردستان بدنبال تجریه کشور( در کوچه‌هایمان، در خیابانهایمان تروریسم‌ [بود]. بیایند در خانه‌ها وارد بشوند، ترور کنند؛ پاسدار را ترور کنند، کاسب را ترور کنند، بقّال را ترور کنند؛ ناامنی گسترده‌ در سراسر کشور [وجود داشت].

۶.     حضور مردم قهرمان در تمام این صحنه ها و حوادث( حضور مردم؛ مردم در همه‌ی این دورانها قهرمان اصلی ماجرا و سرگذشت انقلاب بوده‌اند. این راه‌پیمایی‌های عظیم، این حضور مردمی عظیم، این حضور در جبهه‌های دفاع مقدّس در طول هشت سال و در بقیّه‌ی جبهه‌ها، این راه‌پیمایی‌ها و تظاهرات انقلابی ، بیست‌ودوّم بهمن ،

روز قدس ، حوادثی مثل بیست  وسوّم تیر ، (بعداز فتنه سال ۷۸ ) نهم دی ؛ (بعد از فتنه ۸۸) اینها چیزهای عجیبی است؛‌ در همه‌ی اینها این ملّت است که توانسته [شگفتی بیافریند]؛ یادمان باشد اینها را؛ و امروز روی این حساب کنیم، عبرت بگیریم، درس بگیریم که با این ملّت چگونه میشود رفتار کرد، چگونه باید رفتار کرد.۸/۶/۱۴۰۱
هر وقتی که نظام احتیاج به حضور مردم داشت، بدون اینکه کسی به آنها بگوید، خودشان حضور پیدا کردند. 
تشییع جنازه‌ی شهید سلیمانی یادتان هست، یا همین تشییع جنازه‌ی آیه الله ناصری در اصفهان ؛اینها خیلی پُرمعنا است، اینها جهت‌گیری‌ها را نشان میدهد، راه را به ما نشان میدهد. این میهمانی غدیر در تهران حادثه‌ی عجیبی بود؛ و کارهایی از این قبیل که [مردم] همیشه بوده‌اند. اینها نباید از یاد برود.

    ۷-عملکرد دولتهای گوتاگون در این سالها ( عملکرد دولتها از اوّل پیروزی انقلاب تا امروز، انواع مختلف عملکردها دردولتها، در مجالس شورا و امثال اینها. )  فراز و نشیب‌ها یادمان نرود، زیبایی‌ها، زشتی‌ها، فراز و فرودها یادمان نرود. اینها را فراموش نکنیم؛ اینها گذشت؛ ملّت ایران و نظام جمهوری اسلامی قدرتمندانه و عزّتمندانه بر اینها غلبه پیدا کرد.

بعضی عبرتها از حوادث انقلاب

۱  واقعاً روزبه‌روزِ تاریخ انقلاب ما عبرت است ؛ روزبه‌روزِ این سالهای پرتحرک و پرتلاش که انقلاب اسلامی در ایران شروع شد، میتواند به صورت یک نشانه‌ای، یک تابلوئی، در مقابل چشم ملتها قرار بگیرد و مایه‌ی عبرت باشد. آن همه توطئه، آن همه فشار به شکلهای گوناگون و ایستادگی ملت ایران با رهبری امام بزرگوار ما ملت ایران هم وفاداری نشان دادند، صدق نشان دادند، در صحنه ماندند، فشارها را تحمل کردند، عزم و اراده‌ی خودشان را فائق کردند بر توطئه‌ی دشمن. لذا این شجره‌ی طیبه ماند، ریشه دواند، رشد کرد و ان‌شاءاللَّه روزبه‌روز بر رشد و بر استحکام و قوّت و قدرت این بنای مستحکم افزوده خواهد شد. اینها همه از برکت اسلام است، همه از برکت ولادت امروز است . ۱۳۹۰/۱۱/۲۱

۲  راندن آمریکا از ایران در ۱۳ آبان، عبرت است آمریکا را از ایران راندند. لذا امام فرمود: انقلابی بزرگتر از انقلاب اول. این یک عبرت است. یعنی یک ملت وقتی در راه درست، با هدایت صحیح و با بصیرت، ایستادگی و استقامت میکند، هیچ قدرتی در مقابل او تاب مقاومت ندارد. همه‌ی مانعها برداشته شد. این مسئله، محال به نظر می‌آمد. حکومت سلطنتیِ دو هزار و پانصد ساله، آن هم با پشتیبانی همه‌ی قدرتهای مادی دنیا، از ایران برچیده شود؟ باورکردنی بود؟ اما اراده‌ی اسلامی و ایمانی ملت ایران به رهبری امام، این امر محال را ممکن کرد؛ این امر نشدنی، واقع شد. همه در مقابل چشمشان این را بوضوح دیدند و آن را لمس کردند. خیلی از روشنفکرنمایان ما که خود را اهل تحلیل سیاسی و زیر و رو کردن حوادث و استنتاج از حوادث میدانستند، اینجور تحلیل میکردند. اما بعکس شد؛ اسلام پیروز شد، جمهوری اسلامی پیروز شد، آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد . ۱۳۹۰/۰۸/۱۱

۳- فتح خرمشهر- عبرت آموز بود . که در واقع نقطه‏ی اوج عملیات «بیت‏المقدس» در اردیبهشت و خرداد سال ۶۱ است- برای همه‏ی ما و برای تاریخ ما و آینده‏ی ما یک نمونه‏ی درس‏آموز و عبرت‏آموز است؛ چون در این روز نیروهای جان‏برکف ارتش و سپاه، با یک هماهنگی شگفت‏آور و تحسین‏برانگیز و با شجاعت و فداکاری غیر قابل توصیفی توانستند یک ضربه‏ی عظیمی وارد کنند؛ نه فقط بر پیکر ارتش عراق، بلکه این ضربت وارد شد بر پیکره‏ی نظام استکباریِ جهانی که با عِدّه و عُدّه‏ی خود پشت سر ماشین جنگی رژیم بعث قرار گرفته بودند. هیچ‏کس گمان نمی‏کرد چنین اتفاقی بیفتد، ولی افتاد . ۱۳۸۹/۰۳/۰۳

۴  فتنه سال ۸۸ عبرت آموز بود : از بیست و دوم خرداد (فتنه سال ۸۸ تا بیست و دوم بهمن ـ هشت ماه ـ یک ‌فصل پرافتخار و پرعبرتى براى ملت ایران بود؛ این یک درس شد . تفسیر کوتاهی که از حوادث بعد از انتخابات در طول چند ماه می‏شود ارائه کرد، عبارت از این است که دشمنان کشور و دشمنان نظام جمهوری اسلامی بعد از گذشت سی سال، همه‏ی تلاش خود و توان خود و نیروهای خود را متمرکز کرده‏اند برای اینکه بتوانند این انقلاب را از درون شکست بدهند. ملت در مقابل این توطئه‏ی بزرگ، این حرکت خصمانه، با آگاهی و بصیرت و عزم و ایستادگیِ بی‏نظیری توانست دشمن را به شکست بکشاند. تجربه‏ای که در این هشت ماه بعد از انتخابات تا بیست و دوم بهمن بر این ملت و بر این کشور گذشت، تجربه‏ای پر از درس، پر از عبرت و حقیقتاً مایه‏ی سربلندی ملت ایران است . ۱۳۸۹/۰۱/۰۱

۵- نزدیکان انقلاب که به دشمن پیوستن عبرت آموزند : کسانی که از اوائل انقلاب یادشان هست، می‏دانند؛ بعضی بودند از یاران امام، از نزدیکان امام در دهه‏ی اول انقلاب و در حال حیات امام، که کارشان به مقابله‏ی با امام کشید؛ کارشان به معارضه‏ی با امام کشید؛ ایستادند پای اینکه امام را به زانو در بیاورند و خطای حرکت امام (رضوان اللَّه تعالی علیه) را- آن مرد بزرگ را، آن مرد الهی را- اثبات کنند؛ اما بعد زاویه پیدا کردند. خب، انقلاب این‏ها را مطرود کرد. کسانی که از نزدیکان امام بودند، از یاران امام بودند، کارشان کشید به یا پناه بردن به دشمن، یا مواجه شدن با انقلاب، یا ضربه زدن به انقلاب. این‏ها باید عبرت باشد برای همه‏ی ما؛ باید عبرت باشد؛ باید بفهمیم . ۱۳۸۸/۰۹/۲۲

۶- پیشرفت بدون اتکاء به بیگانگان ممکن است درسی که خود ما باید بگیریم این است که بدانیم علاج همه‏ی دردهای یک ملت، تلاش و کار است؛ کارِ متکی به ایمان و امید، علاج همه‏ی دردهای یک ملت است. ملت بیکار، ملت تنبل، ملت کسل، ملت ناامید و ملتی که بگوید: «ای آقا! از دست ما چه کاری برمی‏آید، آن‏ها هر کار که بخواهند، می‏توانند بکنند»، چنین ملتی به جایی نخواهد رسید. . ۱۳۸۵/۰۸/۱۷

۷- صبر بهشتی در برابر مخالفان عبرت آموز است شهید عزیز ما، مرحوم بهشتی هم بزرگترین امتحانش این بود. آن مقداری که در آن دوره به این سیّد بزرگوارِ نورانیِ ارزنده‏ی برجسته، دستهای تبلیغاتی دشمن تهمت زدند، به کمتر کسی از عناصر انقلاب در طول زمان این همه اهانت‏های خصمانه و بغض‏آلود کردند. گفتند انحصارطلب است، متکبّر است، قدرت‏طلب است، دنبال دیکتاتوری است؛ اما او راه خود را با قدرت و قوّت طی کرد. البته جان خودش را گذاشت؛ اما در واقع با استقامت در این راه، جان و حقیقت و هویّت خودش را به عرش اعلی رساند. همه‏ی این‏ها برای ما درس است . ۱۳۸۲/۰۴/۰۷

۷.     شهادت رجائی و باهنر و شهدای شهریور عبرت آموز است ا ین هفته و این مناسبت برای دولت، معنادار است و معنای آن هم همین است که این دولت بر روی این پایه‏های مستحکم و استوارِ ایثار و فداکاری و اخلاص بنا شده و ملت عزیز ایران در تاریخ پُرماجرای انقلاب، چنین شخصیتهایی را در مسند خدمت به خود مشاهده کرده است. انسانهای پُرشور و با ایثار و بااخلاص و بی‏توجّه به دستاورد شخصی از خدمت خودشان، در تاریخ این انقلاب پُرشکوه وجود داشته‏اند؛ هم در رأس دولت مثل این دو بزرگوار و هم در سایر بخشها، مثل شهید «عراقی» که ایشان هم در همین روزها ذکر یادشان تکرار می‏شود، و همچنین شهید «لاجوردی» که دیروز به شهادت رسیدند. این سیّدِ بزرگوار هم، در نوع همان مردان با ایثار مثل شهید رجایی و آن نوع انسانهای فداکار بود؛ چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب. این‏ها برای ما درس است. این یک جریان است که بحمد اللّه امروز هم دولت جمهوری اسلامی و مسئولان، در همین مجرا و در همین مسیر حرکت می‏کنند .

۸.     عبرت از مذاکره با آمریکا

۹.     عبرت از بدعهدی آمریکا

۱۰.     عبرت آموز بودن بصیرت و موقع شناسی ملت ایران درحوادث وحضور بموقع آنها

۱۱.     عبرت آموز بودن پیروزی های جبهه مقاومت

۱۲.     عبرت آموزبودن تفاوت کار جهادی و انقلابی با غیر جهادی و غیر انقلابی درصنایع دفاعی

۱۳.     سراسر دفاع مقدس درس و عبرت است

۱۴.     اشرافی گری و دوری از مردم سرمایه اجتماعی دولت را ضعیف میکند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

جلوگیری از کپی کردن مطالب

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید