اقتصاد مقاومتیاقتصادی

کارآفرین مشهدی از درآمد ۲۵۰ میلیونی‌اش می‌گوید

یک کارآفرین حوزه دامپروری که ۵۲ بُز سانن را پرورش می دهد، از محل فروش روزانه شیر و تولید بزغاله سالانه نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان درآمد ناخالص دارد که حداقل نصف آن سود است.

یک کارآفرین حوزه دامپروری که ۵۲ بُز سانن را پرورش می دهد، از محل فروش روزانه شیر و تولید بزغاله سالانه نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان درآمد ناخالص دارد که حداقل نصف آن سود است.

به گزارش صدای مشهد، جواد ابراهیم‌پناه، کارآفرین درباره فعالیتش می‌گوید: از کودکی به حوزه دامپروری علاقه داشتم. در دانشگاه نیز رشته دامپروری خواندم و در دوران سربازی و وقتی در نیروی هوایی ارتش در شهر مشهد خدمت می‌کردم.

در قسمت جهاد سازندگی مسئول رسیدگی به دام‌ها شدم و توانستم با رشد و توسعه این بخش، یک گاوداری با سودآوری خوب برای جهاد تأسیس کنم.

وی پیش از اینکه کار خود را در حوزه پرورش بز آغاز کند، چند سالی هم مرغ‌داری را تجربه کرده است. جواد ابراهیم‌پناه می‌گوید: در ابتدای کارم در حوزه بز ۳۰ میلیون تومان وام به‌کمک بسیج سازندگی گرفتم و این وام محرک خوبی برای این کار تولیدی بود.

بالاخره کار پرورش بز سانن را آغاز کرد و اکنون در سه حوزه اصلی این تولیدی فعالیت می‌کند؛ حوزه اول پرورش بزغاله سانن، حوزه دوم فرآوری محصولات لبنی مثل کره و پنیر و کشک و خامه از شیر بز سانن و حوزه سوم که برای اولین بار در ایران رخ می‌دهد، تولید بستنی از شیر بز سانن است.

خاستگاه نژاد بز سانن کشور فرانسه است ولی میان تمام نژادهای شیری بز در دنیا، نژاد سانن بیشترین پراکندگی را داراست. هر بز معمولی در کشور ما سالانه در حدود ۱۵۰کیلو شیر می‌دهد، در صورتی که تولید شیر بز سانن ۱۰ برابر است.

درمان قطعی روماتیسم

جواد ابراهیم‌پناه از خواص دارویی این شیر هم می‌گوید: درمانی قطعی و مناسب برای خیلی از بیماری‌ها از جمله روماتیسم است. برای اینکه بهره‌وری را در این کار افزایش دهیم، بز نر را سانن انتخاب کرده و بز ماده را از بزهای بومی انتخاب می‌کنیم، تا بزغاله‌ای که به دنیا می‌آید، بزغاله‌ای با بهره‌وری بالا و همچنین سازگار با شرایط بومی کشور ما باشد.

همسر، برادر، خواهر و دو پسر جواد ابراهیم‌پناه در کار پرورش بز به او کمک می‌کنند و به‌جز آن‌ها، برای ۴ نفر دیگر هم شغل ایجاد کرده است.

ابراهیم‌پناه که واحد تولیدی‌اش در شهر مشهد مقدس و در استان خراسان رضوی قرار دارد، می‌گوید: ۵۲ رأس بز داریم که در روز تقریباً ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو شیر می‌دهند. هر کیلو شیر بز سانن را به‌قیمت ۳۵۰۰ تومان می‌فروشیم. بز در طول سال فصل خاصی برای شیردهی ندارد و در طول سال ۱۰ ماه شیر می‌دهند. کنار فروش شیر از تولید بزغاله نیز سالانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان درآمد داریم.

ابراهیم‌پناه گلایه‌ای هم از جوانان دارد و با یک حساب سرانگشتی می‌گوید که شغل‌های تولیدی درآمد بسیار بهتری دارند. وی می‌افزاید: «جوانان ما کم‌کار شده‌اند. فرهنگ بدی رواج پیدا کرده است. چرا جوانان ما به‌دنبال کار دولتی هستند؟ کار دولتی حقوق بخور و نمیر دارد.

با وام‌هایی که امروز برای کارهای تولیدی داده می‌شود، راحت می‌توان ۱۲ رأس بز خریداری کرد. حال این ۱۲ بز را یا به چرا ببرد یا در سالنی مخصوص علوفه بدهد در روز ۳۵ کیلو شیر خواهد داشت. اگر این ۳۵ کیلوگرم شیر را به‌قیمت هر کیلوگرم ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بفروشد می‌شود روزی ۱۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان.

هر بزی در روز ۳ کیلو علوفه میلش می‌کشد که به‌قرار هرکیلو علوفه ۳ هزار تومان می‌شود روزی ۹هزار تومان. با این شرایط شما ماهانه ۴ میلیون و ۴۴۰هزار تومان درآمد دارید که با کسر ۷۰۰ هزار تومان بابت محل نگه‌داری این بزها می‌شود ماهی تقریباً ۳میلیون و ۷۴۰ هزار تومان.

یعنی شما به‌اندازه یک کارمند با حقوقی خوب درآمد کسب کرده‌اید، این فقط درآمد شیر بود. بزها در سال ۲ بار بچه به دنیا می‌آورند و بعضی وقتها دوقلو هم می‌شود که اگر سالیانه میانگین ۳۰ عدد بز به دنیا بیاید که هرکدام هم ۳ میلیون تومان به‌فروش برسد می‌شود سالیانه ۹۰میلیون تومان که اگر تقسیم بر ۱۲ ماه کنیم ماهانه فقط از طریق فروش بزها ماهیانه حدود ۷میلیون و ۵۰۰ تومان درآمد خواهید داشت، یعنی فقط با ۱۰ یا ۱۲ بز به‌اندازه یک مدیر عالی‌رتبه درآمد می‌توان کسب کرد./تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید