عنصر اصلی حفظ کشور خود مردم هستند

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به تاثیر نامطلوب شکاف‌های طبقاتی در کشور گفت: با هم بودن و همبستگی ملی مردم جزو مهم‌ترین منابع قدرتی است که یک کشور دارد.

به گزارش صدای مشهد، دکتر روح‌الله اسلامی  در خصوص حوادث اخیر ایران پس از به شهادت رسیدن سردار سلیمانی، اظهار کرد: واقعیت این است شرایطی که ما در آن قرار گرفتیم، شرایط بسیار بدی بود، به این معنا که وارد شرایط جنگی شدیم، زمانی که سردار سلیمانی را در عراق به شهادت رساندند، نشانه تغییر در سیاست خارجه آمریکا بود که می‌خواست آخرین فشار را روی ایران بیاورد و ایران را وارد فضایی کند که نتواند تصمیم بگیرد.

وی افزود: زمانی که این ترور صورت گرفت، فضا بسیار به نفع ایران بود و در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفتند مجموعه‌ای از اقدامات را انجام دهند که نتیجه آن خروج آمریکا از منطقه باشد. این اقدامات نمی‌تواند کوتاه‌مدت باشد و نیاز به فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی دارد، متناسب با این تصمیم گرفتند که با موشک به پایگاه‌های آمریکا حمله کنند و لازمه این اقدام این بود که وقتی تصمیم گرفته شد، هماهنگی صورت می‌گرفت، به سازمان هواپیمایی کشور اطلاع‌می‌دادند و پروازها در زمان حمله لغو می‌شد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: باید اطلاعات این موضوع بیرون بیاید، مباحث بسیار کارشناسی و تخصصی بوده و در این خصوص چیزی نمی‌دانیم که چه اتفاقی افتاده است، تنها انتظار این بود که به مردم به صورت شفاف گفته شود چه روی داده است. 

اسلامی با بیان اینکه نه تنها در حادثه هواپیما، بلکه در رویدادهایی که اتفاق می‌افتد چند اقدام مناسب است، عنوان کرد: آنچه در سطح حکومت نیاز داریم، شفافیت است، یعنی اینکه تصمیم‌گیر کیست، وظایف هر کدام از نهادها چیست و اینکه چه کاری را انجام می‌دهند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: این شفافیت در ایران بسیار کمرنگ است و می‌تواند بر اعتماد عمومی تاثیر نامطلوب بگذارد، زمانی که در عصر اطلاعات قرار داریم، شهروندان خودشان جزوی از عناصر خبر محسوب می‌شوند و می‌توانند تولیدکننده و تسهیلگر باشند، حکومت‌ها باید در زمینه شفافیت به صورت حرفه‌ای عمل کنند و هرگونه تاخیر، پنهان‌کاری و غیر شفاف بودن می‌تواند ضربه شدیدی به اعتماد عمومی مردم بزند.

وی با اشاره به اینکه موضوع دوم پاسخگویی است، تصریح کرد: وظایف تمام نهادهایی که از بودجه کشور و منابع عمومی مصرف می‌کنند باید مشخص بوده و پاسخگو باشند، اما ما در رویدادهای مختلف می‌بینیم، همان‌طور که میزان شفافیت کم بوده، میزان پاسخگویی نیز کم است. به طور مثال اینکه هر نهادی چه میزانی از بودجه مصرف می‌کند، چه دستاوردهایی داشته، چه کارهایی انجام داده و آیا اقداماتی که انجام می‌دهد در راستای وظایف تعریف شده قانونی بوده یا فراتر از آن است، کم است. پاسخگویی مهم بوده اما آن را بسیار کم مشاهده می‌کنیم. این امر باید  رعایت شود، یعنی تمام نهادها به میزان اختیاراتی که دارند باید پاسخگو باشند.

تعدد نهادها موجب می‌شود تصمیمات مشخص نباشد

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما یک سخنگو نیاز داریم، سخنگوهای متعدد نیاز نداریم، زیرا یک حکومت داریم و حکومت‌های متعدد نداریم. گاه با وجود تعدد نهادها تصمیم مشخص نیست، اینکه چه کسی تصمیم می‌گیرد، چه کسی اجرا می‌کند و چه کسی باید پاسخگو باشد، بنابراین نیاز است که نهادهای مختلف یک جهت داشته باشند، حکومت به یک سمت حرکت کند، سلسه مراتب و تبعیت از قانون وجود داشته باشد و نهادها دشمن هم نباشند، یعنی نخواهند یکدیگر را رسوا و افشا کرده و ضد هم عمل کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در خصوص شهروندان نیز مواردی وجود دارد، عنوان کرد: زمانی که آمریکا سپهبد سلیمانی را به شهادت رساند، اگر مردم از سلایق، احزاب و گروه‌های مختلف بیرون نمی‌آمدند و این همبستگی ملی را نشان نمی‌دادند، احتمال شکل‌گیری یک جنگ وجود داشت و در جنگ ما بسیاری از زیرساخت‌ها و منابع خود را از دست می‌دادیم، اما زمانی که همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌ها به خاطر کشور و ایران بیرون آمدند و این همبستگی ملی در همه رسانه‌های دنیا نشان داده شد، یک وحدت ملی برای ایران به وجود آمد که عامل اساسی دفع خطرهای بسیار بزرگ از ایران گردید، اما در وقایع فعلی موردی که مشاهده می‌کنیم، گروه‌بندی‌ها، درگیری، اختلاف و ایجاد کردن یک نوع فضای عصبی بود که می‌تواند قدرت را کاهش دهد.

عنصر اصلی حفظ کشور خود مردم هستند

استاد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: مورد بعدی در خصوص شهروندان این است که اصل اساسی برای ما حفظ دولت-کشور بوده و درست است که برخی تصمیمات  غلط صورت گرفته و نارضایتی‌هایی وجود دارد اما باز هم عنصر اصلی حفظ کشور خود مردم هستند و تا حد ممکن باید از این فضای ناامیدی، یاس و دسته‌بندی‌هایی که وجود دارد خارج شوند تا بتوان دوباره فضا را به سمت مناسبی سوق داد./ایسنا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن