اسلایدریادداشت

عملیات ارزی از پشت سنگر وعده‌ها

زهرا طوسی

رییس کل بانک مرکزی که به عنوان فرمانده میدان وعده میخکوب کردن نرخ ارز و  مهار تورم را به مردم داده است تاکنون در عملیات ارزی خود موفقیت چندانی بدست نیاورده، با این حال حاضر نیست از پشت سنگر وعده های مکرر بیرون بیاید.

دولت به مردم وعده داده بوده که گرانی را کنترل کند، تورم را حل کند، نرخ ارز را تثبیت کند و حتی روند قیمت ها کاهشی شود، اما اینک نابسامانی‌ در بازار ارز و طلا و همینطور شرایط اقتصادی کشور، بازارهای مختلف را با چالش و معیشت مردم را با مشکلات و سختی همراه کرده و هیچ کس در دولت حاضر نیست مسئولیت گرانی و تورم را گردن بگیرد و حتی بگوید در وضع موجود اقتصادی ۱۰ درصد نقش دارم.

محمد رضا فرزین ریس کل بانک مرکزی نیز که به عنوان فرمانده میدان وعده میخکوب کردن نرخ ارز و  مهار تورم را به مردم داده تاکنون در عملیات ارزی خود موفقیت چندان بدست نیاورده ولی با این حال حاضر نیست از پشت سنگر وعده ها بیرون بیاید. در این میان بازار  نیز بی توجه به حرف‌های وی به مسیر خود ادامه داده و نرخ بازار غیررسمی خودش را بر سفره مردم تحمیل کرده است.

  • حتما نرخ ارزش را کاهش خواهیم داد(۱۰ دی ۱۴۰۱)
  •  با سیاست تثبیت برنامه های زیادی برای کاهش نرخ ارز داریم(۱۰ فروردین ۱۴۰۲)
  • با اشراف اطلاعاتی نرخ ارز را کاهش خواهیم داد( ۱۹اردیبشهت ۱۴۰۲)
  • برخی می گویند فنر مجازی ارزمی پرد اما من می گویم نرخ ارز کنترل خواهد شد(۱۸ تیر ۱۴۰۲)
  • قیمت ارز حتما به نرخ قبلی بر می گردد (۱۵ بهمن ۱۴۰۲)
  • نرخ ارز در سال آینده نوسان شدیدی نخواهد داشت(۲۴ بهمن ۱۴۰۲)
  • نرخ بازار غیر رسمی به زودی کاهش پیدا می کند( ۱۹ فروردین ۱۴۰۳)

با مرور این وعده ها و مشاهده بازار به بنظر می ‌رسد سیاست بانک مرکزی در خبر درمانی تاثیر چندانی بر بازار نداشته و روایت بازار چنان قوی است که توانسته است تمامی رشته‌هایی را که سیاستگذاران بافته اند، پنبه کند به طوری که امروز با رشد چند برابری اقلام اساسی در جامعه روبرو هستیم.

 افزایش تعرفه‌های پزشکی  حدود ۴۵ درصد و نرخ کرایه تاکسی با رشد بالای ۴۰ درصدی روبرو بوده و اجاره بهای مسکن نیز  نیمی از درآمد خانوار را می بلعد و می دانیم که حداقل بگیران کارگری با افزایش ۳۵ درصد حقوق و دستمزد باید با  امرار معاش کنند؛ افزایش دستمزدی که هنوز اجرایی نشده توسط اژدهای تورم بلعیده شد.

و اینک در حالی که هر روز عمق بیشتری از بازار از دسترس سیاست‌گذار ارزی خارج می شود به نظر می رسد رئیس کل بانک مرکزی با ابزارهایی که برای مدیریت سیاست‌های ارزی و پولی  دارد، نتوانسته تغییری در وضعیت مردم ایجاد کند و با مهار اسب سرکش تورم به آنچه رئیس دولت به وی محول کرده جامه عمل بپوشاند.

مدیریت بازار ارز، افزایش نظارت‌ها، کنترل قیمت و نهایتاً کاهش وابستگی کالاهای اساسی به ارز را می‌توان در رده مهمترین برنامه‌های دولت سیزدهم نام برد به طوری که رئیسی بلافاصله بعد از تشکیل کابینه به تیم اقتصادی دستور داد تا بازار ارز را کنترل کند. نتیجه چه شد؟ روزی که اعضای کابینه چیده شدند دلار ۲۵ هزار و ۵۳۰ تومان بود و اینک قیمت دلار در محدوده ۶۵ هزار تومان است. با این اوصاف آیا وقت آن نرسیده که فرمانده میدان استراتژی های خود را در نبرد ارزی تغییر دهد یا قرار است در بر همان پاشنه بچرخد که بود؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید