کد قفل کردن راست کليک

اسلایدرفرهنگی

شهرداری مشهد برای تخریب سینما آسیا مجوزی نداشته است

شهرداری مشهد هیچ گونه مجوزی برای تخریب سینما آسیا از اداره کل میراث فرهنگی نگرفته است

به گزارش صدای مشهد، مرجان اکبری،معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در خصوص تخریب سینما آسیا اظهارکرد: بنای سینما آسیا در مشهد که روز جمعه ۲۸ خرداد تخریب شد جزء آثار ثبت شده در فهرست ملی قرار نداشت اما با توجه به این که یک اثر هویتی و ارزشمندبود و همچنین در بافت تاریخی با مرکزیت حرم مطهر امام رضا(ع) قرار داشت هرگونه تخریب یا بازسازی آن که نیاز به مجوز شهرداری مشهد داشت ابتدا باید با استعلام از میراث فرهنگی آغاز می شد.

وی افزود: سینما آسیای مشهد که از آن به عنوان حافظه تاریخی سینمای خراسان رضوی یاد می‌شد روز جمعه ۲۸ خرداد هنگامی که همه‌ نگاه‌ها به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بود بدون مکاتبه و هماهنگی با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به طور کامل تخریب شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که هیچ استعلامی از میراث فرهنگی در خصوص این پلاک انجام نشده است گفت: حتی اگر بنای مذکور به عنوان بنای هویت شهری هم معرفی نشده بود هرگونه تحرک و اقدام شهرداری در بافت تاریخی طبق قانون باید با استعلام از میراث فرهنگی و با کار کارشناسی میراث فرهنگی بر روی بنا انجام شود که این روند برای بنای سینما آسیا در مشهد طی نشده است.

اکبری افزود: بافت تاریخی مشهد با مرکزیت حرم مطهر، ۲ هزار و ۶۶۲ هکتار وسعت دارد که ملک سینما آسیا در این بافت قرار داشته است و در این وسعت هنوز فرصت انجام کار کارشناسی برای همه بناهای ارزشمند تاریخی میسر نشده است.

وی ادامه داد: طرح‌های تفصیلی شهری نیز توسط نهاد مطالعاتی مستقر در شهرداری مشهد هنوز در دست بررسی است و تاکنون نتیجه نهایی و خروجی نداشته‌ است بنابراین به جز روش استعلام از میراث فرهنگی برای انجام هراقدامی بر روی بناهای عمومی موجود در بافت، هیچ راهی وجود ندارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: سینما آسیا که جزء آثار ارزشمند در خیابان ارگ مشهد به عنوان یک خیابان تاریخی در این شهر قرار داشت یک عنصر هویتی شهر مشهد شناخته می‌شد و از بناهای متاخر این شهر بود که در دوره پهلوی به عنوان یک فضای عمومی مورد استفاده قرار می گرفت اما سالها متروکه بود که البته این امر دلیل موجهی برای تخریب نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

جلوگیری از کپی کردن مطالب

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید