اسلایدراقتصادی

رشد تولید در حوزه آبزیان و شیلات در مشهد

مدیر امور آبزیان و شیلات جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال ۱۴۰۱ با رشد ۱۳ درصدی به تولید ۱۲ هزار و ۵۰۸ تن آبزیان رسیدیم و پیش بینی می‌کنیم در سال ۱۴۰۲ تولید آبزیان به میزان ۱۳ هزار و ۵۵۵ تن را شاهد باشیم.

به گزارش صدای مشهد،  مجید طاهرپور در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل اداره کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه تلاش بر این است که اقدامات آبزی مصرفی و آبزی پروری انجام گیرد، در سال گذشته و امسال آبزی پروری و آبزی مصرفی علاوه بر مشکلات موجود بهبود یافت.

وی افزود: در سال گذشته شاهد رشد ۱۳ درصدی در تولید آبزیان نسبت به سال ۱۴۰۰ داشتیم، که از تولید ۱۰ هزار و ۹۹۸ تن به تولید ۱۲ هزار و ۵۰۸ تن رسیدیم و پیش بینی تولید ۱۳ هزار و ۵۵۵ تن را در سال جاری داریم.

مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: در راستای ارتقاء شاخص معرفی آبزی پروری، همایش تخصصی توسعه خاویاری کشور در سوم آبان‌ماه در شهرستان سبزوار برگزار شد. در این همایش ریاست سازمان شیلات ایران و مدیران فنی شیلات کشور، همچنین ۲۷ مدیرکل جهاد کشاورزی استان‌های کشور حضور داشتند. ارتباطات خوب، اعتبارات و معرفی جامع پتانسیل جامعه استان به کشور از دستاوردهای این همایش بود.

مجید طاهرپور با اعلام تولید ۶۰ تن گوشت خاویاری و ۷۵ کیلوگرم خاویار در سال گذشته و پیش بینی ۷۵ تن گوشت و ۱۵۰ کیلوگرم خاویار در امسال، عنوان کرد: امسال افتتاح اولین مزرعه متراکم کشور ماهیان به ظرفیت ۳۰ تن و راه‌اندازی فاز دو نمایشگاه و پارک کروکودیل را داشتیم.

وی از  بهره‌برداری اولین مزرعه ماهی در سیستم بسته به ظرفیت ۱۲۰ تن و مرکز فروش ویژه آبزیان و شیلات خبر داد و بیان کرد: یکی از دغدغه ما در شهرستان‌ها این است که در همه شهرستان‌ها کارشناس شیلات نداریم. برای آشنایی سرمایه‌گذاران که به شهرستان‌ها مراجعه می کنند، کتابچه آبزی پروری، ارز آوری، ارتقاء سلامت در ۲ هزار نسخه چاپ کردیم. در این کتابچه تمام فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان با تمام شرایط اولیه که مورد نیاز ، آماده گردیده‌است.

مدیر امور شیلات جهادکشاورزی خراسان رضوی گفت: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بجه ماهی سرد آبی به استخرهای دو منظوره کشاورزی تزریق شد که باعث اقتصاد خانوار و غنی سازی آب می‌گردد. همچنین ۲ هزار و ۲۰۰ بچه ماهی خاویاری رها سازی گردیده است. امسال یک میلیارد تومان اعتبار در جهت توسعه آبزی پروری و آبزی مصرفی داریم. خود استان نیز ۴۵ هزار قطعه ماهی یارانه‌دار بین پرورش دهندگان استان توزیع کردیم.

وی از انجام تفاهم‌نامه با مرکز جهاد دانشگاهی به عنوان سومین تفاهمنامه امور شیلات خراسان رضوی و ایجاد مزرعه ۸۰ تنی ماهیان سرد آبی با مشارکت سازمان اوقاف خبر داد و اظهار داشت: امسال تلاش بسیاری جهت توسعه ترویجی مباحث شیلاتی انجام داده‌ایم، در این راستا ۵ دوره طبخ آبزیان و دو دوره صید تفریحی و ۳۵ دوره بازدید و آموزش داشتیم. همچنین جهت توسعه آبزیان در شهرستان‌های مرزی، مرکز آبزیان در شهرستان‌های کلات و درگز ایجاد می‌شود. همچنین با مرکز تکثیر خاویاری در سبزوار موافقت شده است.

طاهرپور با اشاره به رتبه ۶ استان خراسان رضوی در ماهیان گرم آبی، رتبه ۸ در سرد آبی و رتبه ۱۵ آبزی پروری، تصریح کرد: در ماهیان زینتی، ۱۳ میلیون قطعه تولید داشتیم که مقداری جهت داخل استان و مقداری به استان‌ها و کشورهای دیگر صادر شده است.

وی با اعلام اینکه بر اساس مطالعات انجام شده تا سال ۲۰۵۰ آبزیان رتبه اول مصرف پروتئین جهان را به خود اختصاص خواهد داد، بیان کرد: در استان خراسان رضوی ارزش‌آوری آبزیان مصرفی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. ما در صدد معرفی گونه‌های جدید با توجه به اقلیم و کاهش آب هستیم. با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی به دنبال پرورش میگو به عنوان پایلوت در استان خواهیم بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید