کد قفل کردن راست کليک

اسلایدراقتصادی

تامین زمین و هزینه های آب و برق؛ چالش های پیش روی شهرک‌های صنعتی/ایجاد شهرک انرژی برای تامین برق

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی مطرح کرد

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی گفت: شهرک های صنعتی برای تامین هزینه های آب و برق با مشکل جدی روبرو هستند؛ در همین راستا شهرک انرژی با بهره‌گیری از انرژهای تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در این استان ایجاد می‌شود.

به گزارش صدای مشهد؛ جعفر فرشچی، مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی در نشست خبری که به مناسبت هفته حمایت از صنایع کوچک برگزار شد گفت: شعار امسال، نقشه راه برای ما تعریف می کند، بارها رهبر انقلاب روی بحث تولید تاکید و اهمیت صنایع کوچک را متذکر شدند، ما نیز نقشه راهی را برای توسعه تولید تدوین کردیم و طبق آن پیش خواهیم رفت.
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین صنایع کشور، صنایع کوچک هستند، گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد صنایع کشور، صنایع کوچک و متوسط هستند که پشتیبان صنایع بزرگ می باشند؛ اما متاسفانه این صنایع در فراز و نشیب اقتصاد جهانی دچار مشکل می‌شوند؛ از این رو دستگاه‌های حاکمیتی و صنایع بزرگ‌ باید به این صنایع توجه داشته باشند، اگرچه تا حدودی این حمایت‌ها انجام شده اما کافی نبوده است.
مدیر عامل شرکت شهرکت های صنعتی خراسان رضوی ابراز کرد: در حال حاضر در خراسان رضوی بیش از ۵۰ شهرک مصوب تعریف شده که از این تعداد ۴۱ شهرک و ناحیه صنعتی در حال واگذاری و بهره‌برداری است و تقریبا ۵۰۰۷ قرارداد در این خصوص منعقد شده که از این میزان ۲۷۹۴ واحد به بهره‌برداری رسیده که ۲ هزار و ۵۰۰ واحد فعال و حدود ۲۵۰ واحد غیرفعال هستند.
فرشجی ادامه داد: هم‌اکنون ۲۵۱۶ واحد صنعتی خرد و متوسط در استان در حال فعالیت است. ۲۷۸ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی راکد و غیرفعال است که برای احیای آن‌ جلسات مختلفی در حال برگزاری است.
فرشچی گفت: فرایند ساخت و ساز و نصب ماشین‌آلات در ۱۲۸۵ طرح صنعتی استان فعال و ۸۹۰ طرح غیر فعال است. طی سال گذشته ۸۲۰ پرونده در کمیسیون‌ها و جلسات داوری مربوط به صنایع بررسی شد که طی آن ۲۹۲ قرارداد با واحدها فسخ و به حدود ۵۰۰ مورد مهلت داده شد تا بتوانند با ارائه ادله لازم و مستندات واحد خود را تکمیل کرده و به بهره‌برداری رسانند.
ایجاد ۸۰ هزار اشتغال در شهرک های صنعتی خراسان رضوی
وی افزود: در حال حاضر در شهرک‌های صنعتی استان ۳۰۱ واحد کارگاهی تعریف شده که از این تعداد ۲۸۴ مورد به بهره‌برداری رسیده است. این واحدها در مجموع برای بیش از ۸۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
فرشجی گفت: به طور کلی ۱۵۵۳ هکتار زمین به این واحدها اختصاص یافته،چنانچه سایر طرح‌ها نیز به جرگه واحدهای فعال اضافه شود، ۴۴ هزار نفر اشتغال و ۱۳۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دیگر به واحدهای صنعتی استان افزوده خواهد شد.
رفع مشکل زمین شهرک های صنعتی تا پایان امسال
فرشچی عمده مشکلات شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی را کمبود زمین بویژه در شهرستان مشهد برای پاسخگویی به نیاز سرمایه گذاران جدید و متقاضیان توسعه واحدهای صنعتی ذکر و بیان کرد: افزون بر این هزینه های تامین آب و برق شهرکهای صنعتی از دیگر مشکلاتی است که فشار مضاعفی را به این شرکت وارد کرده است.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: مشکل کمبود زمین باعث شده است که برخی فعالان اقتصادی و صاحبان تولید نتوانند طرح های توسعه ای خود را در شهرک ها اجرا کنند و به ناچار به استان دیگری رفتند یا اینکه ما نتوانستیم پاسخگوی نیاز متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی مشهد به دلیل کمبود زمین باشیم.
وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال با تمهیدات اندیشیده شده مشکلات مربوط به کمبود زمین در مشهد حل شده و به نتیجه برسد.
راه اندازی شهرک انرژی برای تامین برق
وی با اشاره به تفاهم سه جانبه بین شرکت شهرکهای صنعتی، برق منطقه ای و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی در خصوص تامین برق شهرکهای صنعتی گفت: هرچند هر سه نهاد برای تامین برق وارد عمل شدند اما هزینه های این پروژه بسیار بالا است و در تلاش هستیم تا سال آینده تفاهم نامه مزبور به نتیجه برسد.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی درباره احداث شهرک انرژی در استان تصریح کرد: یکی از برنامه های سازمان صنایع کوچک ایجاد شهرک انرژی و بهره گیری از ظرفیت بادی و خورشیدی برای تولید برق مورد نیاز است که مطالعات ایجاد این شهرک برای تامین برق مورد نیاز صنایع از سوی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در حال انجام است.
حمایت از ۱۴ واحد دانش بنیان
وی در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: طی سال گذشته و سه ماه اول امسال بیش از ۱۴ واحد دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی با ارائه تسهیلات و واگذاری زمین در شهرک‌های تفاضامحور و بدون مزایده حمایت صورت گرفته است.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی درباره شهرک صنعتی امان‌آباد بیان کرد: این ناحیه صنعتی جزو نواحی صنعتی استان به حساب نمی‌آید. این شهرک صنعتی مشکلات عدیده‌ای دارد که تلاش می‌شود مشکل اسنادی آن حل شود؛ بنابراین با اقدامات انجام شده با صدور مجوز شهرک صنعتی غیر دولتی برای مجموعه مذکور مشکلی نخواهیم داشت.
فرشچی در خصوص وضعیت شهرک صنعتی شماره پنج استان و رفع معارضان آن گفت: در حال حاضر دستگاه‌ها و استاندار خراسان رضوی از نزدیک مشکلات این شهرک را بررسی کرده و مشکل معارضان آن نیز حل خواهد شد.
بهره برداری از ۱۷ طرح صنعتی در هفته دولت
فرشچی در مورد واحدهای صنعتی غیر فعال بدهکار به بانک‌ها تصریح کرد: ما سعی داریم مشکلات واحدهای صنعتی با بانک ها را حل کنیم و به ندرت پیش آمده تا بانک واحد صنعتی را تعطیل کند و خوشبختانه بانک ها نیز نگاه تعطیلی به واحدهای تولیدی به دلیل عدم بازپرداخت تسهیلات را ندارند و در معدود موارد موجود نیز سعی شده تا بانک یا فرد توانمند جایگزین شود تا از تعطیلی جلوگیری شود.
وی بیان کرد: برنامه ریزی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی این است که ۲۷۸ واحد صنعتی راکد را تا پایان سال آینده تعیین تکلیف کند که تعهد امسال شرکت تعیین تکلیف ۶۰ واحد راکد است.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: همزمان با هدف دولت ۱۷ طرح صنعتی و زیربنایی در ۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی استان به بهره برداری می رسد.
پس از این نشست بازدیدی از سه واحد تولیدی بزرگ در شهرک صنعتی چناران در زمینه صنایع غذایی، ساخت قطعات خودرو و شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده عطر و ادکلن به عمل آمد و در این بازدیدها در خصوص وضعیت تولید این واحدها، چالش‌های پیش رو، صادارت و ارز آوری این شرکت‌ها گفت و گو شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

جلوگیری از کپی کردن مطالب

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید