اسلایدرفرهنگی

برنامه‌های دهه اول محرم در حرم مطهر ثامن الحجج(ع) اعلام شد

پذیرایی از ۶میلیون زائر رضوی با ۹ هزار خادم افتخاری

به گزارش صدای مشهد، برنامه‌های متنوعی در حرم مطهر رضوی در ایام محرم با شعار محوری «آزادگان عالم در خیمه حسین(ع)» برای اقشار مختلف از کودک و نوجوان و زن و مرد و ایرانی و غیر ایرانی تدارک دیده شده است تا عزاداری سالار شهیدان با شکوه هر چه بیشتر در صحن وسرای امام هشتم برگزار شود.

رضا خوراکیان در نشست خبری با رسانه ها با اعلام برنامه‌های محرم در حرم مطهر رضوی اظهار کرد: امسال برنامه‌های حرم مطهر رضوی با شعار محوری «آزادگان عالم در خیمه حسین(ع)» تدارکات ویژه‌ای برای عزاداران دیده شده است.

وی با بیان اینکه محرم امسال، به جهت هم‌زمانی با مناسب‌های تقویمی در دهه اول نظیر واقعه گوهرشاد و عفاف و حجاب، تحولات منطقه‌ای وشرایط جبهه مقاومت راشاهد هستیم بر این اساس محورهایی را در حوزه‌های محتوایی اماده شده است که اجرا و ارائه خواهد شد.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی با بیان اینکه در شب اول محرم آیین سنتی اذن عزا و تعویض پوش ضریح و تعویض پرچم صورت گرفته است گفت: اهدای پرچم مطهر رضوی به ۸۰ هیئت برتر کشوری و بین المللی، سیاه پوشی و نور آرایی و گل ارایی متناسب با ایام محرم شده است، همچنین از ابتدای دهه محرم حضور موکب‌ها و پذیرایی از زائرین فراهم است، ۱۱ موکب در حرم مطهر و پیرامون ان مستقر می‌شوندو تا پایان عاشورا از ۶میلیون زائر رضوی پذیرایی خواهد شد.

تسهیل ورود هیئات به حرم

خوراکیان با بیان اینکه تسهیل ورود برای هیئات شده است و نسبت به سال‌های گذشته وشرایط بهتری را فراهم کردیم گفت: فقط ورود طبل وسنج به حرم مطهر ممنوع است، ورود پرچم و اقلام و سایر علایم تبلیغاتی عزاداری به حرم مطهر ازاد است.

وی افزود: هیئت می‌توانند در حرم عزاداری کنند و برنامه عزاداری خود را به صورت مستقل داشته باشند، بسته شعر و محتوایی مداحان و ذاکران اهل بیت در حرم مطهررضوی اماده شده که کتب شعر به مداحان تقدیم شده است.

«صبر جمیل» برنامه ای برای بانوان

 مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: «حسینیه حرم» در صحن قدس غیر از تاسوعا و عاشورا درکل دهه اول برای اقوام و استان‌های مختلف امکان عزاداری فراهم شده که هر شب ۴ استان با قومیت‌های مختلف برگزار می‌شود.

پذیرایی از ۶میلیون زائر رضوی با ۹ هزار خادم افتخاری

خوراکیان با بیان اینکه برنامه رسمی حرم مطهر در رواق امام خمینی برگزار می‌شود بیان کرد: «صبر جمیل» مراسم بانوان و ذاکران خواهر دررواق نجمه خاتون، مراسم شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه محرم مصادف با ۲۲ تیر در رواق امام خمینی از ساعت ۸ صبح برگزار می‌شود، برنامه‌های قرانی دهه اول محرم، کارگاه‌های قرآنی، جلسات قرآنی ویژه کودک ونوجوان و محفل قرانی عشاق الحسین به صورت مستمر هر روز در دارالقران برگزار واهد شد.

ویژه برنامه های برای کودکان و نوجوانان

وی با بیان اینکه «عزاخانه فرشته‌ها» حسینه مخصوص کودکان است که در این مراسم عزاداری و سینه‌زنی کودکان در کبوترانه و صحن امام حسن مجتبی برگزار می‌شود.

خوراکیان با بیان اینکه پرده خوانی نهضت عاشورا ویژه دختران نوجوان در حرم مطهر یکی از برنامه‌های ویژه کودک و نوجوان است تصریح کرد: برنامه «احلی من العسل» اجتماع نوجوانان در رواق امام خمینی، مقتل خوانی و قرائت ناحیه مقدسه هر روز در رواق دارالهدایه، از دیگر برنامه‌ها ویژه کودک و نوجوان است.

وی افزود: طرح «بهشت دانایی» به معرفی کتاب‌های با موضوع واقعه عاشورا می‌پردازد که باحضور نویسندگان به زائرین معرفی می‌شود. همخوانی سوگواری، شعرخوانی و مشاعره، دکلمه خوانی، پوش پرچم در درب منازل توسط برنامه «نور الهدی» و نمایش آیینی متناسب باایام خواهیم داشت.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی در ادامه با بیان دیگر برنامه‌های محرم تصریح کرد: قدیمی‌ترین ایین‌های حرم، خطبه‌خوانی است که باحضور خدمه شب عاشورا برگزار خواهد شد، شب عاشورا با الهام از سیره اصحاب سیدالشهدا تا صبح برنامه ویژه با محوریت آشنایی با یاران اباعبدالله را خواهیم داشت.

خوراکیان تصریح کرد: مقتل خوانی روز عاشورا توسط نماینده ولی فقیه برگزار می‌شود، مراسم شام غریبان و شمع گردانی در شام عاشورا باحضورخدمه و مردم برگزار می‌شود.

ویژه برنامه های عزاداری برای زائرین غیرایرانی

وی افزود: مراسم ویژه عرب زبان و اردو زبان‌ها خواهیم داشت، ۲۴هزار کتاب متفاوت متناسب با ایام محرم تهیه شده و در اختیار زائران قرار می‌دهیم. اهدای محصولات فرهنگی نظیر شال عزا، پیراهن مشکلی و تولیدات کودکان، مسابقه ویژه کودکان عاشورایی در دهه اول محرم خواهیم داشت. بنابراین بیش از ۹ هزار خدمه افتخاری در هر روز خدمت رسانی به زائران خواهند داشت.

خوراکیان با بیان اینکه، حرم مطهر، محور وحدت مسلمانان و قومیت وملیت‌های مختلف است، بیان کرد: تدابیر گسترده امنیتی انجام شده تا بهترین شرایط را داشته باشد تقاضا می‌شود با عوامل امنیتی حرم مطهر همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه بیشتر زائران خارجی حرم مطهر، عرب زبان و اردو زبان هستند افزود: در سال ۳ میلیون زایر غیر ایرانی به مشهد مشرف می‌شوند، مسیر ورود هیئات ازتمامی درب‌ها فراهم است ولی جهت ورود سلام از بست شیخ طوسی و خروج هیئت از بست شیخ حر عاملی خواهد بود.

پایان پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید