اسلایدراقتصادی

افتتاح بزرگترین نیروگاه خورشیدی پشت بامی کشور در مجموعه موج های آبی مشهد

بزرگترین نیروگاه خورشیدی پشت بامی کشور و بزرگترین جکوزی ایران، در مشهد افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش صدای مشهد،  عصر امروز بزرگترین نیروگاه خورشیدی پشت بامی کشور با حضور استاندار خراسان رضوی، فرماندار مشهد، شهردار مشهد و جمعی از کارآفرینان و فعالین حوزه صنعت در مجموعه آبی سرزمین موج های آبی مشهد افتتاح و به بهره برداری رسید.

فاز اول این پروژه توسط بخش خصوصی و با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال ،طی ۴۵ روز ساخته شده است و توانایی تولید ۱.۲ مگاوات برق را دارد. براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است با اجرای فاز دوم این پروژه، امکان تولید ۲ مگاوات برق توسط این مجموعه فراهم می شود.

همچنین در کنار این پروژه، از بزرگترین جکوزی کشور نیز در این مجموعه آبی رونمایی شد. این جکوزی با هزینه ۳۵۰ میلیارد ریالی راه اندازی شده است و توانایی پذیرش ۱۵۰ نفر (بصورت همزمان) را دارد. این پروژه در فاصله زمانی ۶ ماهه و در زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته شده است.

نظری: این پروژه نماد مشارکت مردم در حل مسائل کشور است

استاندار خراسان رضوی در حاشیه مراسم افتتاح و بهره برداری از این دو پروژه بخش خصوصی، گفت: این پروژه بسیار ارزشمند است و ویژگی‌های آن در چند جهت قابل بررسی است. مهمترین موضوع اما استفاده بخش خصوصی از یک ظرفیت ویژه و بهره مندی از انرژی های پاک می باشد. اجرای پروژه‌های به این شکل، یعنی تولید برق از انرژی خورشیدی آن هم برای مصرف در یک مجموعه بزرگ ، علاوه بر اینکه به کاهش هزینه‌ها کمک می کند ،در کاهش بار مصرفی در مدار‌ها نیز کمک شایانی می‌کند.

یعقوبعلی نظری در ادامه افزود: این پروژه نماد مشارکت مردم در حل مسائل کشور از جمله مسئله کمبود برق و استفاده مناسب با بهره وری بالا از انرژی های پاک است. در همین مجموعه آبی که بخش خصوصی برای آن تلاش می کند ، بیشترین استفاده از فضایی همچون پشت بام شده که کمترین استفاده را داشته است. دوستان در مجموعه موج‌های آبی نشان دادند با برنامه ریزی و کار کارشناسی شده می‌توان از همین فضا هم بهترین استفاده‌های در آمدی را داشت. ما در استان خراسان رضوی از این طرح ها و پروژه ها به شکل ویژه حمایت می کنیم، به ویژه اینکه بخش خصوصی در حال کار آفرینی نیز می باشد.

علیزاده: با اجرای فاز دوم برق خورشیدی، بخشی از برق شهر مشهد را تامین می‌کنیم

مدیر مجموعه آبی سرزمین موج‌های آبی نیز درخصوص افتتاح بزرگترین نیروگاه خورشیدی پشت بامی کشور به شهرآرانیوز گفت: ما در مشهد دو مجموعه بزرگ آبی مجزا برای استفاده همزمان و بانوان را در اتیار داریم. برای پروژه برق خورشیدی ،استارت این اتفاق بزرگ سال گذشته زده شد و تنها در ۴۵ روز به بهره برداری رسید. در فاز اول این پروژه که ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه داشت با بهره گیری از پشت بام مجموعه آبی آقایان و نصب پنل های خورشیدی ،توانستیم ۱.۲ مگاوات را تولید کنیم که نیاز مجموعه خودمان را جواب می‌دهد.

محمد علیزاده ادامه داد: در فاز دوم نیز، پشت بام مجموعه بانوان را هم به این تکنولوژی مجهز خواهیم کرد. پیش بینی ما این است که در این مرحله می‌توانیم با ۲ مگاوات برق جدا از برق مورد نیاز مجموعه خودمان، بخشی از برق مورد نیاز شهر را هم بصورت عام المنفعه در اختیار همشهریان قرار دهیم.

وی همچنین به افتتاح بزرگترین جکوزی کشور هم اشاره کرد و گفت: بزرگترین جکوزی کشور را براساس نیازسنجی‌های موجود در مجموعه موج های آبی مشهد راه‌اندازی کردیم. باتوجه به اینکه بیشترین مخاطب ما را زائرین و مسافرین تشکیل می‌دهند، به همین منظور یک نیازسنجی دقیق انجام شد و متوجه شدیم قشر بالای ۴۵ سال ما که از این مجموعه استفاده می‌کنند نیاز به فضایی برای تفریح و البته ورزش دارند، به همین منظور تصمیم گرفتیم بزرگترین جکوزی کشور را هم در مجموعه آبی خودمان راه اندازی کنیم و خدمات جدیدی را به علاقه‌مندان ارائه دهیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید