اسلایدرسیاسی

آغاز به کار مدرسه تابستانه «دارالعلم» در حرم مطهر رضوی

به همت مدرسه عالی فقاهت انجام می‌شود.

به همت مدرسه عالی فقاهت مدرسه تابستانه «دارالعلم» در حرم مطهر رضوی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش صدای مشهد ، مشاور تولیت آستان قدس رضوی در امور روحانیت در نشست خبری مدرسه تابستانه دارالعلم حرم رضوی که صبح امروز یازدهم مرداد ماه در محل ساختمان شماره یک دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، به اهداف تاسیس این مدرسه و اقدامات صورت گرفته در این مدرسه اشاره و عنوان کرد: از چندین سال قبل کارگروه مشترکی با تدابیر آستان قدس رضوی و مدیر حوزه علمیه خراسان رضوی در خصوص تشکیل و اجرای طرح مدرسه تابسته برگزار شد.

حجت‌الاسلام محسن هاشمی بذرگری ادامه داد: امسال پیش‌بینی شده است این مدرسه از ۱۴ مردادماه با پیام آیت‌الله سبحانی و سخنرانی حجت‌الاسلام علی خیاط، مدیر حوزه علمیه خراسان رضوی افتتاح شود و ۲۶ مردادماه با حضور تولیت آستان قدس رضوی در تالار ولایت حرم مطهر رضوی خاتمه یابد.

به گفته وی جمعی از طلاب سراسر کشور اعم از ۳۵۰ برادر و ۱۵۰ خواهر در سه مدرسه خیرات خان، میرزا جعفر و پریزاد حرم مطهر رضوی حضور می‌یابند و از محضر اساتید برجسته‌ای همچون آیات عظام شب زنده‌دار، فیاضی، سیدان و حجج اسلام و المسلمین مبلغی، عشایری، خیاط، زمانی‌فر، درایتی، میرباقری، الهی خراسانی، واسطی، علی‌دوست، یزدان‎پناه، دین نژاد، پارسانیا، طباطبائی و… بهره‌مند می‌شوند.

وی مولفه‌هایی همچون توجه به آموزش و پژوهش، پشتیبانی و تدارک این دوره‌ها و اهمیت مباحث فرهنگی را از ویژگیهای این دوره برشمرد و خاطر نشان کرد: خروجی این دوره‌ها چاپ سه کتاب از سه مدرسه تابستانه از تقریرات و مقالات طلاب حاضر در این جلسات است.

بهره‌مندی طلاب از فرصت بهینه تعطیلات تابستانی

رئیس حوزه مدیریت حوزه علمیه خراسان نیز در ادامه این نشست به اهداف و انگیزه؟‌های تاسیس این مدرسه تابستانه اشاره و یکی از فلسفه‌های راه‌اندازی این مدرسه را بهره‌مندی طلاب از فرصت بهینه تعطیلات تابستانی ذکر کرد.

حجت‌الاسلام محمد میرزایی، همچنین ایجاد شور و نشاط علمی و تقویت بنیه علمی طلاب و رونق بخشی علمی به فضای حرم مطهر رضوی را از دیگر اهداف تاسیس این مدرسه تابستانه دانست و افزود: این دوره‌ها با حضور علمی حضور طلاب سراسر کشور در حرم مطهر رضوی موجب نشاط علمی و رونق بخشی به فضای حرم مطهر خواهد شد.

وی در ادامه توجه به مسائل جدید و نوپدید را از دیگر مولفه‌های تشکیل این دوره‌های تابستانه ذکر کرد و گفت: در این دوره‌ها تلاش شده است مسائل روز جامعه و نظام همچون موضوع حجاب و عفاف و شبهات قرآنی روز مورد توجه اساتید برجسته قرار گیرد.

مدرسه تابستانه دارالعلم یک جریان علمی در سطح ملی است

معاون علمی حوزه علمیه خراسان در ادامه با بیان اینکه مدرسه تابستانه دارالعلم یک جریان علمی در سطح ملی است، گفت: این دوره‌ها در سطح حرم مطهر رضوی اما با نگاه ملی است زیرا طلاب حوزه‌های علمیه از استان‌های اصفهان، تهران، قم و مشهد در این دوره‌ها حضور یافته و یک جریان علمی در سطح ملی را رقم می‌زنند.

وی یکی از سنت‌های رایج و اصلی حوزه علمیه حضور طلاب در مدارس علیمه را بهره‌مندی از حضور اساتید ذکر کرد و افزود: متاسفانه شیوع کرونا به آموزش کشور ضربه زد و در این میان حوزه علمیه نیز مستثنی نبود.پدیده کرونا این سنت حوزه را کمرنگ کرد و از همین رو دوره‌های تابستانه دارالعلم طراحی شد تا جبران گذشته شود.

حجت‌الاسلام رضایی، خاطر نشان کرد: پیشینه فعالیت‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نشان‎دهنده ماموریت این مجموعه در پشتیبانی حوزه‌های علمیه و توجه به علم آموزی است.

وی در ادامه به برخی از ویژگیهای این مدرسه اشاره کرد و گفت: به لحاظ کمیت میزبان جمع ۵۰۰ نفری طلاب هستیم، موضوعات مطرح شده در این دوره‌ها دانش‌های محوری حوزه اعم از فقه و اصول، کلام و تفسیر ادبیات و مسائل روز جامعه است، روش اجرای دروس متفاوت است به گونه‌ای که طلاب در نشست‌های تخصصی به گفتگو، مناظره و بحث می نشینند همچنین حفظ سنت‌های حوزه وتوجه به موضوع اخلاق در ابتدای هر دوره، تنوع سلایق و رویکردها به دانش برهان، قرآن و عرفان و استقبال قابل توجه طلاب از جمله ویژگیهای این مدرسه تابستانه است.

به گفته حجت‌الاسلام رضایی برگزاری ۱۰ جلسه اخلاق مشترک برای عموم شرکت‌کنندگان، تدارک ۹۰ درس القائی، برگزاری ۳۰ نشست مناظره و ۱۳ جلسه رسمی در قالب درس اخلاق از برنامه‌های اجرایی این مدرسه است.

 

میزبانی از ۵۰۰ طلبه سراسر کشور در حرم مطهر

حجت‌الاسلام آقایی‌زاده، مدیر واحد اساتید نخبگان حوزه علمیه خراسان از دیگر سخنرانان این نشست خبری بود که به آمار پذیرفته‌شدگان در این دوره‌ها اشاره و عنوان کرد: باتوجه به محدودیت‌ها میزبان ۳۵۰ برادر و ۱۵۰ خواهر هستیم از این تعداد حدود ۱۰۰ نفر در خوابگاه‌ها، ۵۰ نفر در زائرسرای آستان قدس رضوی و ۳۵۰ نفر نیز به صورت روزانه حضور دارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
دکمه بازگشت به بالا
Translate »

Adblock رو غیر فعال کنید

لطفا برنامه یا افزونه بلاک تبلیغات خود را غیر فعال کنید سپس رفرش کنید