نمود فرهنگ رضوی در تمام عرصه های زندگی مردم

0

نمودمعاون هماهنگی امور زائران استاندار خراسان رضوی گفت: فرهنگ رضوی باید در تمام عرصه های زندگی مردم کشورمان نمود داشته باشد و این مهم هدف کلی طرح جامع زیارت و جشنواره بین المللی امام رضا (ع) است.
به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، محمد حسن واحدی در کارگاه آموزشی یکپارچه سازی بانک جامع اطلاعات آثار، مخاطبان، فضای مجازی و اطلاع رسانی جشنواره امام رضا (ع) در هتل الغدیر مشهد افزود: از این میزان ۱۷هزار میلیارد ریال فقط مربوط به خرید سوغات توسط زائران می شود.
وی بیان کرد: در طرح جامع زیارت ، معاونت هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی وارد مقوله ای به نام اقتصاد زیارت شده تا بتواند برای ارتقای خدمت به زائر مباحث قانونی را دنبال کند.
وی بیان کرد: خراسان رضوی استان پهناوری است که مساحت آن معادل مساحت ۱۱ کشور اروپایی است و ظرفیتهای فراوانی به لحاظ پذیرش مسافر و زائر دارد به طوری که روزانه ۱۰۰ پرواز، ۸۰ قطار و هزار دستگاه اتوبوس در آن جابه جا می شوند.
وی اظهار کرد: سالانه ۲۵ میلیون زائر ایرانی و دو میلیون زائر خارجی به استان خراسان رضوی وارد می شود و همچنین در ۲۸ صفر هر سال مشهد مقدس پذیرای۲۳۰ هزار زائر پیاده از اقصی نقاط کشور است.
واحدی افزود: این استان هر سه سال یکبار جمعیت کل کشور را پذیراست زیرا مشهد مقدس فقط متعلق به مردم این شهر نیست بلکه متعلق به همه جهان تشیع است.
معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با هدف فراهم کردن زیارت عارفانه، آسان، ارزان و باکیفیت برای زائر، تکریم و ماندگاری زائران، ترویج و تثبیت فرهنگ رضوی با اثرگذاری مردم، طرح جامع زیارت با ۱۰ راهبرد، ۳۹ سیاست، ۱۴۰ برنامه، ۸۲۵ پروژه در یک پروسه پنج ساله، ۴۵ روز قبل در شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب رسید.
وی با بیان اینکه امروز اثرگذاری فرهنگ ناب رضوی بر زندگی مردم اندک بوده است، افزود: این نقیصه متوجه متولیان است که باید برای جبران آن کارهای خلاقانه و بهره گیری از ایده های ناب را در اثرگذاری فرهنگ ناب رضوی بر مردم انجام دهد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: جشنواره بین المللی امام رضا (ع) که با هدف اثرگذاری فرهنگ رضوی بر مردم راه اندازی شده یک تلاش سنگین، حرفه ای و خارق العاده نیاز دارد زیرا فعالیتی زیرساختی در عرصه فرهنگی است که نتیجه آن در درازمدت مشخص می شود.
واحدی اظهار کرد: در حوزه زیارت خراسان رضوی ۱۶ کمیته اجرایی وجود دارد که هر یک مسئولیت ویژه ای را برای خدمت رسانی مطلوب به زائران برعهده دارند ضمن اینکه تاکنون در حوزه زیارت فعالیتهای پژوهشی مطلوبی نیز انجام گرفته است.
وی افزود: یکی از کمیته های ۱۶ گانه در حوزه زیارت، کمیته اجرایی فناوری نوین در زیارت است که خبرنگاران و دستاندرکاران فضای مجازی و اینترنت متولی آن می باشند لذا باید در این بخش به گونه ای فعالیت کرد که فرهنگ رضوی مانند تلفن همراه به یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره مردم تبدیل شود.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سرانه زیربنایی و روبنایی در عرصه های خدمتی به زائر در مشهد در مجموع ۸۰۰ هزار ریال و متوسط ماندگاری زائر ایرانی ۲،۷ روز و ماندگاری زائر خارجی ۱۰ روز است و درصدد هستیم ضریب ماندگاری مناسب زائر را ارتقا دهیم.
وی گفت: ۷۵ درصد از زائران حرم مطهر رضوی از طبقه متوسط به پایین هستند ا لذا بخش زیادی از طرح جامع زیارت مربوط به خدمت رسانی به این قشر است تا زیارتی بدون دغدغه داشته باشند.
وی بیان کرد: طرح جامع زیارت که توسط معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تدوین شده دارای ۱۳ بسته اجرایی است که باید عملیاتی شوند.
وی اظهار کرد: یکی از بسته ها، اجرای طرح مبدا به مبدا از طریق ارائه کارت ویژه ای به زائران است تا آنان با کمترین هزینه و بدون دغدغه از منزل خود به مشهد مقدس وارد شوند و زیارت و سیاحتی مطلوب داشته باشند.
معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به انجام سالانه ۷۲۰ هزار ازدواج در کشور ادامه داد: بسته دیگر مربوط به طرح جامع زیارت، گذراندن ماه عسل مزدوجین در مشهد است تا از طریق ثبت نام در یک سامانه ویژه زمینه آغاز زندگی مشترک زوجین از کنار حرم مطهر رضوی، فراهم شود.
واحدی افزود: بسته اجرایی طرح سالمندان زیارت اولی بالای ۶۰ سال که روز گذشته با پذیرای از سالمندان نیشابور رونمایی شد، بسته دیگری از طرح جامع زیارت است که سال آینده به کل کشور تعمیم داده می شود.
وی ادامه داد: استفاده از فضاهای مجازی در توسعه فرهنگ رضوی از ویژگی های اصلی کار ماست از این رو برنامه ای را برای دسترسی زائر به اینترنت در شعاع یک کیلومتری از حرم مطهر رضوی طراحی کردیم.
معاون استاندار خراسان رضوی افزود: همچنین از سال آینده اختصاص غذای حضرت به زائرانی که به صورت گروهی به حرم مطهر رضوی مشرف می شوند، انجام می گیرد.

وی گفت: سال آینده احداث جاده ولایت از شلمچه تا مرو آغاز می شود که بخشی از مسیر آن در خراسان رضوی منطبق بر جاده ابریشم می باشد.
واحدی افزود: در جاده ولایت ۱۹ مکانی که امام رضا (ع) در مسیر خود به مرو در آن توقف کردند، با اهداف ترویج فرهنگی رضوی و خدمت رسانی به زائر احیا می شود.
معاون استاندار خراسان رضوی ساخت ۳۰ زائرسرا در زمینی به متراژ ۲۰ هکتار در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی برای زائران استانهای مختلف را از دیگر بسته های اجرایی طرح جامع زیارت با اهداف اسکان ارزان زائر برشمرد و گفت: تاکنون ۲۷ قطعه زمین به ۲۷ استان به صورت کاملا رایگان تحویل شده است.
واحدی افزود: هر قطعه زمین بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ مترمربع وسعت دارد که قیمت هر زمین ۵۰ میلیارد ریال و قیمت پروانه شهرداری برای هر زائرسرا ۵۰ میلیارد ریال است اما هیچ هزینه ای بابت این دو بخش از متولیان ساخت زائرسراها از استانها گرفته نمی شود.
وی بیان کرد: تاکنون هفت استان کار ساخت زائرسراها را در زمین های مزبور آغاز و قزوین ساخت زائرسرا را به اتمام رسانیده است و در مجموع ساخت این زائرسراها مشکل هزینه اسکان زائران را برطرف می کند.
وی راه اندازی خبرگزاری زیارت از سال آینده را از دیگر برنامه های طرح جامع زیارت برشمرد و گفت: سایت خادمان افتخاری امام رضا (ع) از شما فعالان عرصه اطلاع رسانی جشنواره امام رضا (ع) دعوت به همکاری می نماید.
واحدی گفت: هدف از زیارت توسعه و تعمیق فرهنگ رضوی است که برای رسیدن به این هدف باید از همه ظرفیتهای مردمی، دستگاه های اجراییی و جوانان بهره گیریم.
معاون استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: فرهنگ رضوی باید در تمام عرصه های زندگی مردم کشورمان نمود داشته باشد و این مهم هدف کلی طرح جامع زیارت و جشنواره بین المللی امام رضا (ع) است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید