نقد کلت ۴۵ در نشست رادیویی بازار کتاب گلستان؛ کلت ۴۵ در بازار کتاب گلستان!

0

روزنامه نگار و نویسنده جوان اراکی میهمان بازار کتاب ناشران گلستان مشهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد،  کلت ۴۵ رمان انقلابی حسام الدین مطهری در نشست یکشنبه شب داستان نویسان و اهالی قلم به بوته نقد گداشته شد.
حسام الدین مطهری با اشاره به اینکه در کنار روزنامه نگاری و خواندن و نوشتن داستان های کوتاه با ادبیات و نوشتن مانوس شده است عنوان کرد: تاریخ،رویدادها و تکرار و روایت ان ها همیشه برای من جالب بوده و تلاشم بر این بوده است با استفاده از واقعیت ها و مستندات موضوعی را یاداور شوم و آن اینکه بعضی ها  فراموش می کنند باید برای ادامه راه دست همدیگر را بگیرند . نه اینکه مقابل و روبروی هم قرار  بگیرند”
وی با بیان اینکه تمرکز داستان را بر روایت مجاهدان خلق  است عنوان کرد: از نظر من تاریخ با یک عده از انسان ها طرف است که بخشی از وطن را حیف و میل کردند و تعدادی از جوانان نابود؛گروهی که باید به لحاظ روان شناسی بررسی شوند در حالیکه فقط به لحاظ سیاسی درباره ان ها حرف زده شده است.
داستان نویس جوان بیان کرد: بیش از انکه ادبیات انقلاب برایم اهمیت داشته باشد نوشتن و پرداختن درباره وطنم مهم بوده است.
علیرضا مهرداد نویسنده و منتقد ادبیات داستانی در ادامه افزود: اگر ادبیات انقلاب راه درد و فصل قبل از پیروزی  و بعد از پیروزی انقلاب در نظر بگیریم باید گفت ادبیات دفاع مقدس و فراز ونشیب های این دوران ادبیات انقلاب را تحت تاتیر گذاشته است . به عبارت دیگر می توان عنوان کرد عمر ادبیات انقلاب خیلی کوتاه بوده است.
این منتقد با اشاره به اینکه شاید در مرکز اسناد خاطرات و روایات زیادی  از انقلاب وجود داشته باشدگفت: اما در حوزه ادبیات داستانی با کمبود جدی مواجه ایم و این برای ما خیلی ارزشمند است که کتاب پانصد صفحه ای از جوانی منتشر شده است که انقلاب را درک نکرده است.
این منتقد تعبیر تلخ را به روایت های کلت ۴۵ نسبت داد و تصریح کرد: این کتاب با استقبال مخاطبان و داستان نویسان به چاپ دوم رسیده است.
کلت ۴۵ روایت خانوادگی کارگر معمولی است که در سال های نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی روایت شده است  داستان و روایت خانواده ای که زن و شوهر به جرم همکاری با مجاهدان خلق دستگیر شده و دختر و پسر ان ها در دو خانواده متفاوت بزرگ می شوند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشخص می شود مرد خانواده در سال های زندان اعدام شده و همسر او ازاد شده است.
در نهایت پسر کمیته چی شده و مقابل مادر و خواهری قرار می گیرد که در خانه تیمی دستگیر می شوند و …

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید