دستگیری عوامل فروش غیر مجاز ۳۴۶ اسکینگ در مشهد

0

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری عوامل فروش غیر مجاز  یک گونه ارزشمند دوزیست در فروشگاه های الماس شرق مشهد خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، حمید صالحی اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت مشهد و چناران  حین گشت و کنترل با دریافت یک گزارش مردمی درخصوص فروش غیر مجاز اسکینگ(ماهی سمنقور) بلافاصله به محل اعزام شدند.
وی ادامه داد: فروشنده متخلف هر کیلو اسکینگ را ۳۰ میلیون ریال به فروش می رساند.

صالحی ادامه داد: به استناد ماده ۱۴ قانون شکار وصید، با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ۹۶حلقه اسکینگ دردو فروشگاه کشف وضبط شد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان نیز دراین باره بیان کرد: شب گذشته  درپی این عملیات مراکز فروش دیگری نیز در سرای اردکانی شناسایی شد و با حضور مأموران یگان حفاظت با بازرسی  و پایش عطاری های پاساژ یاد شده، ۲۵۰ حلقه اسکینگ کشف و ضبط شد.
ابوالفضل شعبانی ضمن اشاره به اینکه ضرر و زیان وارده به محیط زیست برای هر حلقه اسکینگ ۳ میلیون ریال است عنوان کرد: هر دو گونه مکشوفه متعلق به خانواده اسکینگ ها از زیر راسته مارمولکها هستند. گونه نخست مکشوفه در الماس شرق مشهد، اسکینگ شرقی یا ماهی شن زار با نام علمی Scincus mitranus  از گونه های نادری است که در ایران تنها در زیستگاههای سیستان و بلوچستان یافت می شود .
وی بیان کرد: گونه دوم نیز اسکینگ ماهی شن زار با نام علمی Scincus scincus   است که در عرصه های طبیعی بسیاری از کشور های خاورمیانه زیست می کند و در ایران نیز بخش های جنوب غربی ایران بوفور موجود است.
شعبانی ضمن ابراز تأسف از جمع آوری و کشتار بی رحمانه این حیوانات و فروش آنها با مبالغ هنگفت جهت مصارف قوای جنسی اظهار کرد: این اقدام نسل این گونه ارزشمند را با خطر انقراض روبرو کرده است.
وی  تصریح کرد: این خزندگان اهمیت اکولوژیکی و زیست محیطی فوق العاده ای داشته و نقش خاص، مهم و منحصر به فردی در چرخه غذایی را بازی می کنند، بطوریکه حذف شدن آنها از طبیعت در یک بازه زمانی طولانی مدت باعث نابودی راس هرم های غذایی  از قبیل انواع شاهین ها که  یکی از اصلی ترین پایه های غذایی آنها مارمولک ها هستند شده  و در نهایت نابودی خزندگان موجب عدم تعادل اکولوژیکی و  نابودی چرخه های غذایی خواهد شد.
شعبانی همچنین افزود: از طرف دیگر هر ساله ۲۵ تا ۵۰ درصد از محصولات جهان به دلیل آفت زدگی از بین می روند این درحالیست که ۹۹ درصد از آفات محصولات توسط موجودات زنده از قبیل حشرات و  مارمولکها و….. کنترل می شوند و خزندگان با خوردن حشرات و جوندگان به عنوان کنترل کننده های طبیعی و ارزان قیمت طبیعت  به شمار می آیند و کشاورزی هر منطقه به شدت از منافع این کنترل کننده های بیولوژیک سود می برد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درخاتمه از شهروندان فهیم تقاضا کرد در صورت مشاهده فروش گونه های جانوری و هر گونه تخلف زیست محیطی مراتب را به شماره تلفن ۱۵۴۰ و یا ۰۹۱۵۹۰۵۵۹۷۰ فرمانده یگان اطلاع رسانی کنند

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید