۸۰ میلیون ایرانی خادم فرهنگ رضوی

0

سید جواد جعفری با اشاره به اینکه ۸۰ میلیون ایرانی خادم فرهنگ رضوی هستند، گفت: چون اعتقاد دارم تمام مردم ایران منتخب جشنواره امام رضا(ع) هستند به نمایندگی از آن ها هدیه ام را به آستان قدس رضوی اهدا کردم.

زهرا غفوریان؛ صدای مشهد- روی سن رفت تا جایزه اش را بگیرد به احترامش برخاستم به احترام مردی که بنیان گذار جشنواره ای بود که حالا ما در شانزدهمین دوره آن بودیم و بنیاد امام رضا(ع) یادگار دوران کاریش بود.

اولین بار بود می دیدمش مردی حدود ۵۰ساله با قامتی بلند که چهره ای دوست داشتنی و آرامی داشت و لبخند روی صورتش نقش بسته بود.
مردانی که ایستاده بودند تا جایزه اش را بدهند همگی با محبت او را در آغوش می فشردند تمام سالن به احترامش کف می زدند.
پشت تریبون سالن رفت و چیزی گفت که قلبها را منقلب کرد و چشم ها در آن شامگاه زیبای بی نظیر خیس شد . او هدیه اش را به آستان مبارک امام هشتم (ع) تقدیم کرد و من در دلم به حال خوبش غبطه خوردم.
سالها برای حضرت کار کرده بود حالا هم که برایش مراسمی گرفته بودند و نشان خادمی فرهنگی امام رضا(ع) را به او می دادند باز هم چیزی برای خودش نخواست و آن را به ولی نعمت این کشور تقدیم کرد.
از پله های سن که پایین آمد به او تبریک گفتم ته لهجه کرمانیش برایم جالب بود شنیده بودم به عشق امام رضا (ع) دیار کریمان را به مقصد مشهد الرضا ترک کرده است.
از او پرسیدم چرا هدیه تان را تقدیم حرم کردید، به من نگاه کرد لبخندی زد وگفت: جنشواره امام رضا(ع) متعلق به ۸۰ میلیون مردم ایران است و من در برابر امام رضا (ع) چیزی برای خودم نمی خواهم هرچه دارم و هرچه در این سالها انجام داده ام برگ سبزی است تحفه درویش تقدیم آستان مقدسش….
در کارنامه درخشانش تاسیس جشنواره امام رضا(ع) دیده می شود از او درباره ایده اولیه و اثرات مثبت جشنواره امام رضا(ع) سوال می کنم و می گوید: جشنواره مانند باغی است که باغبانان آن بایستی همچنان که از آن لذت می برند مراقب باغ و بوستان هم باشند.
تاسیس جشنواره امام رضا با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب 
زمانی که جشنواره می خواست شکل بگیرید سه جمله از رهبر معظم انقلاب توجه من را جلب کرد، اینکه ایشان اشاره دارند که ارشاد نقطه عزیمت عمده ترین تلاش های فرهنگی باشد و در جایی دیگر می فرمایند:« وقتی کار نو و وسیعی در سطح کشور انجام گرفت آن وقت می شود خرسند راضی و امیدوار بود که گردونه فرهنگی به راه افتاده است.» و آخرین نکته اینکه رهبری در خصوص نهاد سازی در حوزه فرهنگ تاکید دارند.
همواره سه موضوع را کنار هم قرار می دادم و زمانی که مدیر کل ارشاد کرمان بودم به یک ایده رسیدم و  جرقه ای به ذهنم رسید.
اگر این سه نکته از منویات رهبری به امام رضایی که ایران مزین به وجود ایشان شده است، گره بخورد قطعا اتفاقات و اثرات مثبتی خواهد داشت بر همین مبنا جشنواره شعر رضوی کرمان در سال ۷۳ تاسیس شد و زمانی که به مشهد آمدم پایه اصلی جشنواره شعر رضوی تبدیل به جشنواره امام رضا(ع) شد. جشنواره با ۸ رشته شروع کرد بعد از آن استان ها ورود پیدا کردند و هر کدام یک شاخه را داشتند.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از نقاط جهان جشنواره را می شناسند، می افزاید: در ظرف سه سال بخش هایی که در حوزه بین الملل فعالیت می کردند پیشنهاد دادند بخش بین الملل اضافه شود و در ابتدا با ۸ کشور شروع کردیم و تا پایان دوره کاری من تا ۷۷ کشور جهان  رشد کرد. بخش مردمی، دانشگاهی، کتابخوانی رضوی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان پیگیری شد.
مؤسس جشنواره امام رضا(ع) در سراسر کشور با خاطرشان کردن اینکه آغاز دهه کرامت و جنشواره امام رضا(ع) در حرم حضرت معصومه(س) بود، می گوید: پایان بخش این مراسم در مشهد  با حضور مقامات کشوری، استانی، اصحاب فرهنگ و هنر، برگزیدگان جشنواره و خادمان فرهنگ رضوی برگزار می شود.
جشنواره بر پایه دل های عاشق و مردم علاقه مند حوزه رضوی شکل گرفت
جشنواره بر پایه دل های عاشق و مردم علاقه مند حوزه رضوی است و در اینجا باید از همت بلند صدا و سیما و رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها که هم پای جشنواره حرکت می کردند یاد کنم که نقشی مهم بر توسعه و نقطه بلوغ جشنواره داشتند.
رشد جشنواره مرهون دولت های مختلف است و در ادوار مختلف مجلس نیز مورد حمایت قرار گرفت و  لازم است از بزرگوارانی چون حجت الاسلام سید علی حسینی، خانم عفت شریعتی، آقایان آریان منش و قاضی زاده هاشمی که برای ردیف بودجه بسیار زحمت کشیدند تشکر کنم.
ضمنا در همه دوره ها از همه وزرا جناب آقای مسجد جامعی، صفار هرندی،  سید محمد حسینی و دکتر جنتی تشکر میکنم.
در یک دوره ۱۴ ساله این جشنواره از نقطه ای به عنوان جشنواره شعر رضوی از کرمان شروع می شود و به عنوان جشنواره امام رضا(ع) ادامه پیدا می کند و تمام تلاش ها باعث بالندگی و رشد جشنواره شد.
دعوت از صاحبنظران برای بهبود جشنواره امام رضا(ع)
مؤسس بنیاد بین المللی امام رضا(ع) می افزاید: این جنشواره با آستان های مقدس و بقاع متبرکه در ایران و خارج گره خورده است، طبیعی است جشنواره باید مراقبت و مستمرا رصد شود و آسیب شناسی این کار فرهنگی و شناخت نقاط ضعف آن باید مورد توجه قرار گرفته و تلاش شود که نسبت به سال قبل جهش خوبی داشته باشد چون مادامی که این رصد باشد جشنواره پویایی خود را خواهد داشت.
در زمینه بهبود جشنواره می بایست برنامه ریزی مناسبی انجام شود و بهره مندی از نقطه نظرات صاحبنظران و مشورت با تمام کسانی که دل در گرو فرهنگ رضوی و دست اندرکار این جشنواره هستند ضروری است.
مؤسس جشنواره های رضوی در سراسر کشور می گوید: ما معتقدیم فرهنگ رضوی چیزی جز فرهنگ اسلامی نیست اما به جهت ارادتمندی که مردم به امام رضا(ع) دارند و دلدادگی مردم در دهه کرامت و آمادگی بیشتری که برای دریافت پیام های حوزه فرهنگ رضوی وجود دارد، طبیعی است که ما در این ایام فرهنگ اسلامی را در قالب نگاه و بیان امام رضا(ع) با ظرفیت جشنواره بیان می کنیم.
بنابراین برای بهتر شدن باید تمام امکانات و ظرفیت خود را در جامعه به کار بگیریم و پذیرای دیدگاه های صاحبنظران باشیم. اساس جنشواره متعلق به ۸۰ میلیون نفر و مربوط به تمام مردم و بر پایه دل ها و شیفتگان علی بن موسی الرضا(ع) بنا شده است از این رو می بایست از تمام کسانی که دلسوزی دارند استفاده کرد.
هر قدمی برای رشد فرهنگ کمکی است برای محرومیت زدایی
جعفری در پاسخ به این پرسش که برپایی جشنواره تا چه اندازه در اشاعه سیره امام رضا(ع) خصوصا کمک به نیازمندان و مستضغفان موفق بوده است، می گوید: فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی عمومی در جامعه بسیار مهم است.
هر اندازه در جهت معرفی مکتب اهل بیت(ع) و نگاهی که به محرومان داشتند تلاش کنیم به همان اندازه جامعه نسبت به پیرامون خود حساس می شود و طبیعتا پیرامون خود و  محرومیت ها را می بیند و به پیروی از رهبری تلاش می کنیم هنر را در استخدام معارف دینی قرار دهیم.
همان گونه که در ماه رمضان توجه ما معطوف به گروه نیازمندان و محرومان می شود باید این مهم را مد نظر قرار دهیم که اگر از توانمندی برخورداریم باید به نیازمندان کمک کنیم.
بنابراین اگر پیام های اسلامی را رشد دهیم، طبیعتا می توانیم نقشمان را در راستای کمک به نیازمندان ایفا کنیم از این رو جشنواره باید چنین ظرفیتی را ایجاد کند. اگر این مهم محقق شود زمینه آشنایی مردم با پیرامون خودشان و همچنین آشنایی آنها نسبت به آنچه که اسلام از آنها انتظار داشته بیشتر می شود و طبیعتا به همان نسبت جامعه در حوزه رسیدگی به نیازمندان توسعه و رشد پیدا می کند.
وی با خاطرنشان کردن اینکه اساس جشنواره بر معرفت افزایی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی است، می گوید: هر قدمی برای رشد فرهنگ، معنویت و آگاهی بخشیدن برداشته می شود کمکی است برای محرومیت زدایی و طبیعتا در دراز مدت چنین نقشی را ایفا می کند.
خادمی فرهنگ رضوی متعلق به تمام مردم ایران است
وی با خاطرنشان کردن این که تمام مردم ایران منتخب جشنواره امام رضا(ع) هستند، می افزاید: جشنواره متعلق به ۸۰ میلیون نفر ایرانی و من کمترین نقش را داشتم و اگر قرار است کسی خادم فرهنگ رضوی معرفی شود باید هر کسی که فعالیتی انجام داده است به عنوان خادم فرهنگ رضوی معرفی شود.
علیرغم اینکه اسرار داشتم اسمی از من برده نشود، دوستان اصرار کردند و گفتند نماینده آن جمع بودید و به توصیه دوستان عمل کردم و چون اعتقاد دارم خادمی فرهنگ رضوی متعلق به تمام ملت است به نمایندگی مردم ایران هدیه ام را به آستان قدس هدیه دادم. از آقای سید عباس صالحی تشکر می کنم که من را قابل دانستند که خادم فرهنگ رضوی باشم.
این جشنواره به خاطر اردات ملت ایران به ساحت مقدس امام رضا(ع) و حمایت های آن ها شکل گرفت به همین دلیل به نمایندگی مردم هدیه ای که در حقیقت متعلق به خود ملت ایران است را به ساحت امام رضا(ع) اهدا کردم.
اساس این کار کاملا دلی و به واسطه اعتقادات و گروهی بوده و هرگز در ذهنم تجسم نمی کردم که کاری انجام دهم تا کسی از من تقدیر کند. در این دنیا مورد عنایت امام رضا(ع) هستیم و می خواهیم در آخرت نیز از ما دستگیری کنند.
فعالان خبرگزاری رضوی سربازان خط مقدم جبهه فرهنگ رضوی هستند
مؤسس خبرگزاری رضوی در انتها  از تلاش های خبرگزاری رضوی قدردانی می کند و می گوید:  از تمام همکاران، خواهران بسیار عزیزم و برادران بسیار گرانسنگم که در خبرگزاری رضویکار می کنند و تلاش بسیار ارزشمندی دارند تشکر می کنم، در حقیقت شما سربازان خط مقدم جبهه فرهنگ رضوی هستید.
یکی از اتفاقاتی که پس از تاسیس بنیاد بین المللی امام رضا (ع)، خداوند تبارک و تعالی به اینجانب توفیق داد تاسیس خبرگزاری رضوی، تاسیس و راه اندازی فصلنامه علمی _ پژوهشی فرهنگ رضوی و انتشارات بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع)  بود که این مؤسسات زیر نظر بنیاد شکل گرفت. بنابراین یکی از کارهایی که باید طبق اساسنامه پیگیری می شد موضوع تاسیس خبرگزاری برای انتقال معارف رضوی و پیام جشنواره در داخل و خارج کشور بود و اینکه حوزه فرهنگ رضوی صاحب یک سخنگو باشد که آن هم خبرگزاری پر قدرت باشد.
در همین راستا راه اندازی فصلنامه علمی _ پژوهشی و انتشارات بنیاد بین المللی امام رضا (ع) نیز پیگیری شد و مجوز لازم برای هر دو از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری اخذ شد و این سه مجموعه ابزاری در جهت توسعه فرهنگ رضوی و جشنواره شدند که در طی این سال ها بسیار موثر واقع شده و نقش ارزشمندی در صحنه فرهنگ و معنویت کشور بویژه در حوزه فرهنگ رضوی ایفا نمودند.
از مدیر مسئول خبرگزاری رضوی جناب اقای فیاضی، سردبیر محترم حجت الاسلام علی الهی خراسان و تمام خبرنگاران تشکر می کنم و انشالله هر روز شاهد نورانیت بیشتر خبرگزاری رضویباشیم.
گزارش: زهرا غفوریان

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید