یک شب موبایل و تبلت را ندیده بگیرید

0

مناسبت‌هایی چون شب یلدا و چنین مراسم‌هایی که موجب دورهمی خانواده‌ها شده و مصاحبت و همدلی را به دنبال دارد، به‌خصوص در وضعیت فعلی و شهرهای بزرگ که افراد به دلیل بُعد مسافت در گوشه‌و‌کنار شهر هستند و حتی شاید چند ماه یک‌بار و حتی سالی یک‌بار همدیگر را ببینند، بسیار از نظر جامعه‌شناسی و اجتماعی مهم است. این اتفاق‌ موجب بالارفتن سرمایه اجتماعی، وحدت، پیوستگی و تعامل معنوی در درون خانواده می‌شود. الآن خانواده‌ها به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی دیگر فرصت رسیدگی به درد و حال هم را ندارند.چنین مراسم‌ها و دورهمی‌هایی سابقه دیرینه و هزاران ساله دارد که بسیار خوب هستند.

در تاریخ باستان می‌بینیم که با تغییر ماه‌ها و فصل‌ها، جشن‌ها و مراسم‌های گوناگونی برگزار می‌شده که نتیجه آن دورهمی اجتماع و انسجام بوده است. البته خوشبختانه در تلویزیون دیدم که شهرداری تهران هم برنامه‌هایی برای دورهم جمع شدن افراد در برخی مراکز شهری دارد. مهم‌ترین اثر این دورهمی‌ها رفع احساس تنهایی افراد است. علاوه بر آن از لحاظ تحقیقات اجتماعی مشخص شده است که وقتی افراد احساس تنهایی کنند، آمار خودکشی بالا می‌رود. برگزاری مراسم‌های جمعی چون شب یلدا، اعتکاف، نماز جماعت و موارد دیگر عواملی هستند که جامعه‌شناسی به آن‌ها بسیار توجه دارد چون موجب همراهی و همدلی در اجتماع می‌شود. اما اهمیت شب یلدا از آن جهت است که موجب می‌شود خانواده دور هم جمع شود. الآن ما دچار از هم گسستگی خانواده‌ها هستیم.

من این مسأله را در روابط موزاییکی در درون خانواده مطرح کرده‌ام. الآن افراد خانواده مثل موزاییک‌های کف خانه کنار هم هستند؛ اما یکدیگر را احساس نمی‌کنند. در درون خانواده می‌بینید که مادر در آشپرخانه است و پدر در حال روزنامه خواندن. فرزندان هم هر کدام به کار خود مشغول‌اند. وقتی در یک خانواده اعضا با هم ارتباط ندارند این وضعیت در درون یک فامیل بدتر می‌شود. در نتیجه برگزاری مراسم‌هایی مانند شب یلدا باعث می‌شود روابط موزاییکی به روابط معنوی و پیوندهای عاطفی تبدیل شود.

در جامعه امروز هر شخص از صبح به دنبال کار خود است؛ اما در چنین شبی می‌توان اعضای یک خانواده را در کنار هم و در ارتباط با هم دید. اگر چنین مراسم‌هایی را جدی بگیریم دیگر جوانان ما به دنبال مراسم‌های خارجی و جایگزین کردن آنها نخواهند بود. برای چنین شبی توصیه می‌کنم اعضای خانواده کنار هم باشند و دیگر سراغ کارهای شخصی و ابزار ارتباطی مانند موبایل و تبلت نروند.

*دکتر امان‌الله قرائی‌مقدم جامعه‌شناس

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید