یونیک فایننس از رویا تا واقعیت…

یادداشت/ محمد جواد پری پور؛ کارشناس بازار سرمایه

یونیک فایننس اسم سایتی است که یا تا به حال شنیده اید یا احتمالاً به گوشتان خواهد خورد. چندباری اسم این سایت را شنیده بودم که مدعی داشتن سیستم هوش مصنوعی است و این سیستم معاملاتی به صورت اتوماتیک در بازار بورس نیویورک و لندن و فرانکفورت و…. انجام میدهد و سرمایه گذاران به ازای سرمایه گذاری 1000 دلاری در این سایت ماهانه سود تضمینی را دریافت میکنند، یعنی اگر روبات معاملات ضررده هم داشته باشد شرکت باز هم به سرمایه گذاران سود میدهد!!!! علاوه بر اینها پلن های درآمدزایی شبکه ای نیز برای سرمایه گذاران تعریف شده
با تحقیق در سایت های مختلف ایرانی و خارجی و ارتباط با چند نفر از فعالان این سایت انتقادات جدی به این نوع فعالیت وارد بود که قبل از آن توضیح دو نکته را لازم میدانم،
نکته اول اینکه این کار چون جنبه تجاری دارد مقالات منتشر شده در مورد آن خیلی قابل اعتماد نیست و باید با احتیاط بیشتری این مقالات را مطالعه کرد، چون گاهی دعوا بر سر بیداری مردم نیست، سر منافع مادی است، مثل مقالاتی که درباره مفید یا مضر بودن چای و قهوه، اینها چون کالاهای تجاذی هستند دیگر تحقیقات علمی درباره این نوشیدنی ها قابل اعتماد نیست، هرکسی یا ذی نفع است یا ذی ضرر، مردم عادی هم که سروکاری با این موضوعات ندارند که مطالعه بکنند و مقاله منتشر کنند.
و نکته دوم بیشتر به شرایط جامعه مربوط میشود، آقای اِکمن در کتاب روانشناسی فریب‌کاری به نکته ای جالب اشاره میکنند و اینطور مینویسند که وقتی یک نفر فریب میخورد باید انگیزه او را از فریب خوردن دریابیم نه انگیزه فرد فریب دهنده. آدم ها حتی برای فریب خوردن انگیزه دارند، یک فردی که درآمد کمی دارد از نظر روانشناسی انگیزه این که فریب داده بشود را دارد و مغز او را در این فریب خوردن همراهی میکند
از اینها گذشته معاملاتی که این شرکت به نمایش میگذارد فیک هستند و آمارها و تاریخ ها را اگر بررسی کنید متوجه می‌شوید رباتی که به کاربر نمایش داده می شود در دمو فعالیت می کند یعنی در گذشته بازار با چندثانیه قبل تر معاملات را انجام میدهد.
از این مقدمات که بگذریم ایرادات جدی به این شرکت وارد است؛
1-این شرکت خود را یک کارگزار میداند، طبق قانون نیز هرگونه عملیات مبتنی بر داد و ستد مالی در بازارهای جهانی (فارکس، CFD، فیوچرز و…) نیاز به نظارت قانون گذار دارد که اصطلاحاً رگولاتور نامیده میشود و کارگزار تحت قوانین آن سازمان رگوله میشود، رگولاتورها برای حفظ منافع سرمایه گذاران فعالیت میکنند.
اما این سایت علاوه بر این که رگوله ندارد حتی آدرس و شماره تلفن مشخصی از محل فعالیت خود در سایت قرار نداده که اگر به دیگر سایت های کارگزاری های بین الملل مراجعه کنید میبینید که در صفحه اول به رگوله های خود اشاره کرده و چندین تلفن و راه ارتباطی در اختیار شما قرار میدهند.
با نگاهی به سایت الکسا هم آمار جالبی بدست می آید که بین 11 تا 13 درصد بازدیدکنندگان این سایت از کشورهای آمریکا و عراق و ازبکستان میباشند و این که از کشور سوییس بازدید کننده ای ندارند شک برانگیز است چرا که گفته میشود دفتر شرکت در سوییس مستقر است.
2-نکته جالب دیگر فایل متنی است که توسط خود شرکت منتشر شده تحت عنوان “چرا باید به یونیک فایننس اعتماد کنیم؟ ” که در آن هم دلایل ضعیفی برای جلب اعتماد به این شرکت مطرح شده از قبیل ssl، ارائه مسترکارت و…. که بیشتر شبیه یک شوخی است. حتی خبری از بلومبرگ درباره روبات ها و سرمایه گذاری بدون کوچک ترین اشاره به نام این شرکت منتشر شده بود را جهت تایید خود ذکر کرده بودند، این موارد هیچ کدام نظارت یا پیشگیری محکمی برفعالیت های این شرکت به حساب نمی‌آیند. با یک پرس و جوی ساده از پلیس فتا هم متوجه میشوید که چون سرور های این سایت خارج ایران میباشد تمام عواقب سرمایه گذاری در این سایت به عهده خودتان است.
مسئله عجیب دیگر هم این بود که در مدت ارتباط من با بازاریابان این شرکت به هیچ عنوان جواب تلفن یا پیامک را نمیدادند و فقط از طریق واتساپ تماس برقرار می‌کردند.
3-یکی از صحبت هایی که اغلب در دفاع از این شرکت مطرح میشود فعالیت 4 ساله این سایت و سوددهی آن میباشد و مثال های فراوان در مورد شرکت های کلاهبرداری که یکسال بیشتر دوامی نداشتند. درحالی که اگر به تاریخ نگاه کنیم فردی مثل برنارد میداف رئیس بورس نزدک با روش کلاهبرداری پانزی (روشی که از اصل پول سرمایه گذاران سود غیرعادی میدهند و تا زمانی که ورودی گرفتن آنها متوقف نشود به کار خود ادامه میدهند) از سال 1960 که شروع به کار کرد تا سال 2008 که دستگیر شد توانست در مجموع مبلغی معادل 80 میلیارد دلار کلاهبرداری کند.
به این مطلب نیز باید توجه داشت که اغلب افرادی که در این شرکت سرمایه گذاری داشته اند در گذشته هیچ فعالیت و تجربه ای در بازارهای جهانی نداشته اند و و اطلاعات پراکنده که بازاریابان این شرکت (که اغلب آنها هم تجربه قبلی نداشته اند) به آنها میدهند دانش نصف و نیمه ای است که میتواند از ندانستن خطرناک تر باشد.
در پایان شاید بد نباشد اشاره به اینکه پشت هر تغییر قیمت و حرکت نمودارهای قیمت انسان‌هایی از جنس خودمان وجود دارند که با قوه ترس و طمع باعث ایجاد فشار عرضه و تقاضا میشوند، لذا این حرکات نمودار با اعداد ثابت و معادلات ریاضی قابل پیش بینی دقیقی نیستند و رباتی که بتواند سود دهی مستمر داشته باشد تا به امروز متولد نشده است، بالفرض هم که شده باشد چرا یک شرکت باید ماشین پولسازی خود را با مردم به اشتراک بگذارد….. ؟
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

قالب وردپرس وردپرس افزونه وردپرس پاتوق وردپرس