گزارشی از بودجه ۹۸ شهرداری مشهد/مهم‌ترین پروژه‌های عمرانی مشهد در سال ۹۸ کدامند؟

0

رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر مشهد مهم‌ترین ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۸۹ شهرداری مشهد را تشریح کرد.

به گزارش صدای مشهد، بتول گندمی در پنجاه‌وپنجمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالارشهر برگزار شد با اشاره به آمار و ویژگی‌های کلی بودجه سال ۱۳۹۸ شهرداری مشهد، اظهار کرد: در مجموع بودجه سال آینده شهرداری مشهد ۴ هزار و ۲۹۸ میلیارد و ۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و بودجه اقتصادی سال آینده شهرداری مشهد ۴ هزار و ۴۸۲ میلیارد و ۹۶۵ میلیون و ۲۴ هزار تومان خواهد بود.

وی با اشاره به بودجه عمرانی سال آینده، ادامه داد: در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک در مجموع بودجه عمرانی و اقتصادی شهرداری حدود ۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود که ۴۸ درصد بودجه را شامل می‌شود. خدمات و محیط زیست شهری نیز با حدود ۴۷۱ میلیارد و ۷۶ میلیون تومان ۱۱ درصد از مجموعه بودجه را به خود اختصاص داده است. حوزه شهرسازی و معماری با ۶۵۰ میلیارد و ۵۶۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ۱۶ درصد بودجه را خواهند داشت. بودجه فرهنگی و اجتماعی نیز با ۹۱ میلیارد و ۶۸۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان ۲ درد بودجه را شامل می‌شود.

گندمی تصریح کرد: همچنین حوزه ایمنی و مدیریت بحران ۱۶۴ میلیارد و ۱۷۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ۴ درصد بودجه را شامل میشود. مدیریت و هوشمندسازی ۷۷۵ میلیارد و ۷۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ۱۹ درصد بودجه را شامل خواهد شد.

تغییر ساختار منابع بودجه در شهرداری

وی همچنین در خصوص ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۹۸ گفت: در بودجه سال آینده با توجه به تشکیل خزانه متمرکز، منابع بودجه سازمان‌ها به شهرداری منتقل شده است. همچنین سازمان‌ها به عنوان یک دفتر عاملیت، عامل انجام کار شهرداری هستند و باید به شهرداری پاسخگو باشند.

رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «در راستای ایجاد شفافیت بیش‌تر، تمامی پروژه‌ها به صورت ریز و مکان محور تهیه شده است و به صورت کلی و گلوبال نیست»، خاطرنشان کرد: بر اساس نظام‌نامه اولویت‌بندی پروژه‌ها، همه پروژه‌های اولویت‌دار در سامانه سبد پروژ (EPM) موجود است.

وی ادامه داد: اعتبارات هزینه‌ای سازمان‌ها که پیش از این در بودجه سازمان‌ها بوده به صورت تفویضی به سازمان‌ها در جداول بودجه شهرداری لحاظ شده است. همچنین جهت شفافیت بیش‌تر علاوه بر جدول اعتبارات هزینه‌ای فصل و ماده، جزء مواد هم در جداول ارائه می‌شود.

نگاهی به مهمترین پروژه های عمرانی سال ۹۸

گندمی با اشاره به اجرایی پروژه‌های زیرساختی با هدف حل مسائل شهر در سال آینده، عنوان کرد: احداث دوربرردان شرقی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، احداث تقاطع غیر همسطح نمایشگاه، احداث چپ‌گرد کلانتری، احداث دور برگردان ابوطالب، احداث پل مصلی، شروع عملیات احداث آمفی تئاتر بزرگ شهر، احداث ۳ فرهنگسرا در مناطق ۲ ،۵ و ۷، تکمیل احداث شارستان رضوی قطاع ۲، احداث ۴ سالن ورزشی در مناطق ۲ ،۸ ،۱۰ و ثامن، احداث ۳ ایستگاه آتش‌نشانی در مناطق ۵ ،۷ و ۱۰، احداث ۳ سوله بحران در مناطق ۶ (شهرک شهید شیرین)، منطقه ۷ و منطقه ۱۱ و تکمیل سوله بحران منطقه ۱ از جمله پروژه‌های زیرساختی است که سال آینده انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین جداسازی آب شرب از آب خام ۱۰۰۰ میلیارد ریال، اجرای پروژه محلات مبتنی بر درخواست اهالی محالت و بهبود و بهسازی ناوگان اتوبوسرانی -تعمیر اساسی ۳۰۰ دستگاه اتوبوس سازمانی- از دیگر اقدامات زیرساختی سال آینده خواهد بود.

رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: جذب منابع سرمایه‌گذاری در نگهداشت و بهره‌برداری از زیرساخت‌های شهری، اصالح الگوی مصف و افزایش بهره‌وری در خدمات، توجه به معیشت سرمایه‌های انسانی از دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده شهرداری مشهد خواهد بود.

وی با مقایسه اعتبارات حوزه‌های ماموریتی لایحه بودجه با برنامه عملیاتی، گفت: در برنامه حمل‌ونقل و ترافیک ۱۶٫۸ درصد انحراف مثبت، در برنامه خدمات و محیط زیست شهری ۲۲٫۸ درصد انحراف منفی، در برنامه فرهنگی و اجتماعی انطباق بودجه با برنامه ½ درصد انحراف مثبت، در برنامه شهرسازی و معماری ۵٫۳ درصد انحراف مثبت، در برنامه ایمنی و مدیریت بحران ۱۸٫۹ درصد انحراف مثبت مشاهده می‌شود.

*ایسنا

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید