گزارشی از بحران عطاری‌ها در مشهد: فروش گیاهان دارویی یا مراکز ترک اعتیاد؟

0

به گفته مدیر طب ایرانی و مکمل معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دو هزار و ۴۰۰ عطاری در مشهد، حدود ۵۰۰ عطاری مجور قانونی فعالیت دارند که این یعنی بحرانی جدی در این حوزه که نیازمند ورود جدی مسئولین است.

به گزارش صدای مشهد، خیابان های شهر به ویژه در محله های پایین شهر پر است از فروشگاه های عرضه گیاهان دارویی یا همان عطاری. موضوع اقبال مردم به گیاهان دارویی با افزایش نرخ خدمات پزشکی فراگیرتر شده و این روزها بیشتر مورد اقبال مردم قرار گرفته است. روزگاری این عطارباشی ها پس از طی دوره طولانی مدت شاگردی در نزد حکیمان و عطاران قدیمی با کسب تجربه اقدام به باز کردن دکان عطاری می کردند و تعدادشان در هر شهر محدود و انگشت شمار بود وهمین تعداد نیز صرفا به ارئه گیاهان دارویی و درمان بیماران براساس طب سنتی می کردند. اما امروز در هر کوچه و محل که می روی چندین و چند عطاری می بینی که عمدتا هدف‌شان نه ارائه گیاهان دارویی بلکه فروش مواد مخدر و داروهای ترک اعتیاد است…

مخدرهایی با نازل‌ترین قیمت در اختیار جوانان زیر لوای عطاری

برخی از این «دواخانه‌های دیروز» امروز به دارالشفاهای تقلبی و پاتوق‌هایی تبدیل شده‌اند که انواع مواد مخدر را همچون نقل و نبات در اختیار جوانان قرار می‌دهند. با مراجعه به هر یک از این عطاری‌ها به عنوان مشتری، می توان مشاهده کرد که انواع جایگزین های مواد مخدر مثل متادون و … به اسم داروی ترک اعتیاد به راحتی و با کمترین قیمت در اختیار جوانان قرار می گیرد.  معضلی که نیازمند راه حلی اساسی از سوی متولیان امر است.

 ۸۰درصد عطاری‌های مشهد فاقد مجوز هستند

سید جواد مجتبوی مدیر طب ایرانی و مکمل معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عطاری‌های دارای مجوز پس از طی دوره‌های آموزشی و بر اساس ضوابط تعریف شده استاندارد مجاز به فروش گیاهان دارویی شده اند.

وی تصریح کرد: فروشگاه گیاهان دارویی عنوانی است که مراکز می‌توانند از آن برای فروش محصولات خود استفاده کنند و حق تهیه داروی دست ساز یا تبلیغ محصول خاصی در محل کسب خود را ندارند.

مجتبوی با بیان اینکه از سوی وزارت بهداشت آیین نامه‌ای برای شناسایی افراد توانمند در حوزه طب ایرانی و مکمل ابلاغ شده است، اظهار کرد: افرادی که دارای توانمندی خاصی هستند می‌توانند در دوره زمانی شش ماهه توانمندی خود را به دانشکده طب ایرانی اعلام کنند تا پس از تایید اساتید پزشکی، به عنوان حکیم می‌توانند در سلامت کده‌ها مشغول فعالیت شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برخی از مراکز بدون هیچ مدرک پزشکی در حوزه طب سنتی فعالیت می‌کنند که در صورت اطلاع این مراکز پلمپ می‌شوند و با تکرار آن فک پلمپ تنها با مجوز دادگستری انجام خواهد شد.

مدیر طب ایرانی و مکمل معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه برخی با استفاده از نام طب اسلامی، خدماتی را ارائه می‌دهند که صلاحیت آن را ندارند، گفت: این مراکز پلمپ شده است، اما هنوز هم رگه‌هایی از آن در گوشه و کنار شهر یا فضای مجازی مشغول فعالیت هستند.

مجتبوی با بیان اینکه دانشکده طب ایرانی و مکمل در حوزه آموزش نیز فعالیت می‌کند، افزود: سال گذشته ۵۰نفر و امسال ۱۲۷ پزشک عمومی زیر پوشش دوره‌های آموزشی کوتاه مدت قرار گرفته اند.

وی تصریح کرد: هدف از این آموزش‌ها این است که مداخله گری‌ها در درمان کاهش یابد و به صورت قانونی و با شرایط استریل انجام شود.

مدیر طب ایرانی و مکمل معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه از نظر وزارت بهداشت تنها پزشکان اجازه طبابت دارند، تصریح کرد: از همین رو از اقداماتی مانند رگ گیری و حجامت در این مراکز جلوگیری می‌شود.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید