کشف یک اثر تاریخی در جریان حفر شبکه فاضلاب در مشهد

0

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن گفت: بعد از اطمینان از صحت این مسئله پیگیری‌ها انجام شد و مکاتبه‌های لازم با شهرداری صورت گرفت و تاکید شد که هماهنگی جهت این قضیه الزامی است و دستور توقف عملیات صادر شد، همچنین اخطاریه برای پیمانکار از سمت یگان حفاظت میراث فرهنگی صادر شد.

به گزارش صدای مشهد، وفا ثابتی اظهار کرد: گزارشی مبنی بر تخریب این مکان به ما داده نشده بود؛ همکاران پایگاه حفاظت میراث فرهنگی به طور مستمر و مداوم بازدید و گشت‌زنی را داخل بافت دارند.

وی افزود: به این دلیل که این اتفاق تازه بوده است گروهی برای بررسی صحت این مسئله به منطقه فرستاده شدند و آسیب را تایید کردند و عکس‌هایی را برای من فرستادند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن ادامه داد: این اتفاق ظاهرا مربوط به پروژه‌ی اجرای کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی است که توسط معاونت فنی عمران شهرداری ثامن در حال انجام است که هماهنگی و اخذ مجوز برای حفاری برای انجام این کار داده نشده بوده است.

ثابتی خاطرنشان کرد: بازدید از بنا ظرف امروز و فردا توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی صورت می‌گیرد تا ببینیم مسئله مربوط به قنات بوده یا مربوط به سازه‌های معماری است، ویژگی‌های آن باید مشخص شود و راهکارهایی که به پروژه آسیب نرسد داده و تصمیم‌گیری شود.

وی مطرح کرد: شرکت‌های خدماتی مخصوصا برای کارهای حفاری در بافت تاریخی باید طبق قوانین و مقررات، مجوزهای لازم را از اداره کل میراث فرهنگی دریافت کنند و این هماهنگی را داشته باشند که در حین انجام عملیات کارشناسان سازمان هم در منطقه حضور پیدا کنند تا از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری شده و در صورت بروز مشکل تصمیم‌های بهتری گرفته شود.

این اثر تاریخی که هنوز ماهیت آن مشخص نشده است در حوالی کوچه چهارباغ که یکی از محلات قدیمی بافت مرکزی مشهد محسوب می‌شود؛ قرار گرفته است.

*ایسنا

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید