پیشنهاد «اصولی» برای تخریب مسجدمروی‌ها: مسجد را جای دیگر بسازید!

0

تخریب مسجد قدیمی مروی‌ها در مشهد که با انتقاد تند فعالان فرهنگی و  برخی نمایندگان مجلس روبرو شده است با پیشنهادات جالبی از سمت رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مواجه شده است!

به گزارش صدای مشهد، در پی خبر تخریب مسجد مرویها در مشهد حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد تند نسبت به این اقدام بیان کرد: ضرورت حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی شهر مشهد چه از منظر دینی و چه از منظر ملی بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه باید اعتراف کرد که دستگاه‌های مسئول تا امروز کارنامه قابل قبولی در تحقق این مهم از خود در شهر مشهد به جای نگذاشته‌اند.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: مطلع شدم شهر در شرف فاجعه‌ای دیگر نسبت به حقوق معنوی و آثار تاریخی است. این بار مسجد مروی‌ها که با سال‌ها سابقه و خاطره تاریخی است در معرض خطر تخریب قرار گرفته، اگرچه امید می‌رود تا مسئولان پس از فاجعه تخریب مسجد معجردار به خود آمده و نسبت به حفظ این میراث تاریخی اهتمام بیشتری بورزند و نگذارند صحت این اخبار تایید نشود.

پژمانفر تصریح کرد: بنابه وظیفه نمایندگی و با توجه به مطالبه مردمی عملکرد عاجل مسئولان در جلوگیری از تخریب و تاراج دارایی‌های واقعی مشهد را خواستارم.

مسجد را جای دیگر بسازید!

پس از انتشار این خبر به پیشنهاد احسان اصولی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، شهردار منطقه ثامن، تعدادی از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه میراث‌فرهنگی، تاریخ و هویت مشهد و مدیر قطاع دو شهرداری ثامن در مسجد مروی‌ها حاضر شدند.

اصولی در این نشست به بازدید خود از مسجد مروی‌ها اشاره‌ کرد و از حفظ نشدن ساختمان قدیمی آن حرف به میان آورد و گفت: متاسفانه آثاری از ساختمان قدیمی حفظ نشده و بازسازی‌هایی در قسمت‌های مختلف آن صورت‌ گرفته‌ است که ظاهر کنونی، نشانی از تاریخ صدوشصت‌وپنج‌ساله مسجد ندارد.

تمام این توضیحات درحالی بود که این عضو شورای‌ اسلامی شهر مشهد بر نام مسجد مروی‌ها به‌عنوان میراث ناملموس تاکید‌ می‌کرد و معتقد بود که باید نام مسجد مروی‌ها و هیئت آن که از هیئت‌های بزرگ مشهد است، جاودان بماند و به همین‌منظور شهرداری، مکان جدیدی را قبل از تخریب به این مسجد اختصاص دهد. در همین راستا وی اشاره‌ای به همکاری شهرداری با متولیان مساجد و مراکز فرهنگی و مذهبیِ در دست تخریب کرد و خبر داد که شهرداری زمینی را در نزدیکی مکان فعلی مسجد مروی‌ها به متولیان آن خواهد داد؛ از این طریق و با ساخت مسجد، نام این مکان مذهبی پابرجا خواهد ماند!!

نکته جالب توجه رضایت متولی مسجد به گرفتن زمین و ساخت بنای جدید و همچنین رضایت اوقاف با این موضوع است.

تخریب ادامه دار

مسجد مروی ها از مساجد قدیمی مشهد در میدان طبرسی، چهار سو نوغان میدان تپل محله قرار دارد. این مسجد براساس وقف‌نامه صدوشصت‌وپنج‌سال دارد. اصل بنا سال‌‎های پیش و به هنگام مهاجرت تعدادی از اهالی مرو به مشهد، در پی جدایی این بخش از ایران‌زمین از بقیه کشور در عهد ناصرالدین‌شاهی، در محل فعلی ساخته شده‌ است، اما متولیان مسجد در دوره‌های مختلف، دست به بازسازی‌هایی در بنا زده‌اند که همین موضوع باعث تغییرات اساسی در ساختار قدیمی آن شده ‌است

همچنین مسجد حوض معجر دار که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده بود در دی سال ۹۶ تخریب شد. براساس اسناد موجود مسجد حوض معجر دار از ۱۸۴ سال پیش تاکنون مسجد بود و از قدیمی ترین مساجد مشهد محسوب می شد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید