وصف خادمی از زبان خادمیاران

0

صدای گریه، پیراهن سیاه، پرچم عزای گنبد آقا، همه نشان از آمدن فصلی تازه می‌دهد؛ فصل غربت و تشنگی؛ فصل چادرهای خاکی و پاهای کوچک پرخون، فصل تازیانه‌های بی‌رحم؛ فصل غربت جواد(علیه‌السلام). محرم بوی حسین(علیه‌السلام) می‌دهد و صفر بوی رضا(علیه‌السلام).
روزهای آخر مهر است و آفتاب کم‌رمق. وارد «ستاد خادمیاران رضوی» که می‌شوی، تصاویری از خدمت‌رسانی خادمان افتخاری در سال‌های قبل بر دیواره‌های حیاط، توجهت را جلب می‌کند. ساختمان سپید دبیرخانه ستاد از آن ساختمان‌های قدیمی به یادگار مانده کارخانه نخریسی مشهد از سالیان دور است که بازسازی‌شده و اکنون میزبان خادمان رضاست. اینجا، فقط عشق است که همه‌ی تو را، با همه‌ی وجودت دعوت می‌کند به خدمت…
برای ورود به این ساختمان سپید، بایسته است که مثل موسی کلیم‌الله، نعلین از پای درآوری و هرچه تعلق داری از جهان و مافی‌ها، پشت در بگذاری و با قلبی مملو از ارادت به آستان قدسی حضرت شمس الشموس(علیه‌السلام) وارد شوی…
در اتاقی بزرگی در سمت راست راهرو، بانوانی از جنس یاران زینب(سلام‌الله علیها) و زهرا(سلام‌الله علیها) نشسته‌اند؛ با دنیایی پر از ذکر و آرزو. تلفن‌ها مدام زنگ می‌خورد. صدا، صدای دعوت است. نوای این است که عاشقان بیایید که هنگامه خدمت به زائران پیاده فرارسیده است؛ اگر به دنبال فرصتی برای عرض ارادت هستید، میدان خدمت به آستان قدس رضا(علیه‌السلام) از همین نقطه آغاز می‌شود، از همین‌جایی که عاشقان خدمت به امام مهربانی‌ها فارغ از مدرک تحصیلی و شغل و خیلی چیزهای اکتسابی دیگر ،کنار هم جمع شدند، تا بگویند شرط خدمت، فقط محبت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است.

خادمی آقا به زندگی‌ام رنگ خدایی داده است
اینجا صدا در صدا می‌پیچد، هرکدام از خادمیاران در بخش اپراتوری کانون در حال صحبت با یکی از متقاضیان خدمت هستند که از طریق سامانه پیامکی در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. نگاه یکی از آن‌ها در نگاهم گره می‌خورد. تماسش تمام‌شده است. درحالی‌که گوشی تلفن هنوز در دستش است مرا دعوت به نشستن می‌کند؛ از او می‌خواهم خودش را معرفی کرده و از انگیزه‌هایش برای حضور در جمع خادمان افتخاری رضوی بگوید. اسمش فریده مرادی است، فوق‌لیسانس زبان فارسی می‌گوید: عشق و علاقه‌ام به امام مهربانی‌ها موجب شده تا در اینجا به‌عنوان اپراتور فعالیت کنم.
یک ماه است که در کانون خادمیاران رضوی با شور و اشتیاق پاسخگوی افرادی است که می‌خواهند به زائران پیاده امام رضا(علیه‌السلام) خدمت کنند.
او هم مانند همه مادران دیگر مشغله زندگی دارد و علاوه بر تربیت فرزندان باید به فکر پخت‌وپز آن‌ها هم باشد ولی بااین‌وجود به دلیل علاقه وافری که به آقا دارد هرروز از صبح تا عصر در این ستاد حاضر می‌شود.
او کار کردن در اینجا را لذت‌بخش می‌داند و می‌گوید: حضورم در اینجا لطف و عنایت ویژه علی بن موسی‌الرضا(علیه‌السلام) است و احساس می‌کنم از وقتی‌که به اینجا می‌آیم زندگی‌ام رنگ و بویی دیگری گرفته است.
این بانو در بازخوانی خاطرات گذشته‌اش می‌گوید: کرامات زیادی از امام هشتم(علیه‌السلام) شنیده و دیده‌ام که باعث شده ایمانم به این امام مهربان بیشتر شود. به‌عنوان مثال فرزند یکی از همسایه‌هایمان به بیماری لاعلاجی مبتلا شده بود و بسیار دل‌شکسته بود، درست در شب ولادت امام رضا(علیه‌السلام) شفای فرزندش را گرفت و همه اهل محل از این حادثه بسیار خوشحال شدند.
او که علاقه زیادی به گرفتن چوب‌پر به‌عنوان خادم الرضا(علیه‌السلام) در صحن و سرای حرم را دارد، در حالی که ناامید از دست‌یابی به این آرزویش شده بود، روزنه امید را خدمت در کانون خادمیاران رضوی می‌بیند و این می‌شود که به عشق خدمت در بارگاه منور رضوی به جمع خادمان افتخاری دهه آخر صفر می‌پیوندد.
در پایان صحبتمان یک دعا برای سلامتی و عاقبت‌به‌خیری همه عاشقان امام هشتم(علیه‌السلام) می‌کند و از زائران که پیاده قدم در مسیر شهر بهشت می‌گذارند می‌خواهد تا برای عاقبت‌به‌خیری جوانان دعا کنند.
خدمت با معلولیت
سید سبحان جعفری، ۱۹ ساله و معلول جسمی حرکتی است. دانشجوی کاردانی حسابداری دانشگاه شهید ثامن‌الحجج(علیه‌السلام) است و امسال به جمع خادمیاران رضوی پیوسته است، می‌گوید: برای دومین سال خادم افتخاری زائران پیاده امام رضا(علیه‌السلام) هستم و هر کاری را انجام می‌دهم؛ پارسال بیشتر در کارهای ثبت‌نام و پیگیری و نظارت بر گروه‌های واکسی و مدتی هم کارشناس ناظر مساجد بودم.
وی که معلولیت جسمی حرکتی‌اش نتوانسته او را از انجام خدمت باز دارد می‌گوید: عشق به امام رضا(علیه‌السلام) و خدمت به زائران حضرتش این سختی را برای من آسان کرده و با جان‌ودل در خدمت زائران آن حضرت هستم.
سبحان هدفش را شوق خدمت به زائران امام رضا(علیه‌السلام) و عشق به ائمه اطهار(علیه‌السلام) و عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: نذری برای برادرم داشتم که در همین ایام برآورده شد.
وی می‌گوید: هرروز اینجا برای من خاطره است، زیرا که من در این مدت افتخار آشنایی با دوستان و خادمان جدیدی را داشته‌ام که هرکدام با اشتیاقی خاص و آرزویی در دل به اینجا آمده‌اند، هیچ مشکل و سختی و درخواستی از مسئولین نداشته و ندارم، فقط عشق به امام رضا(علیه‌السلام) و ائمه اطهار و خدمت به زائران را وظیفه خود می‌دانم.

وقتی خادم الرضا علیه‌السلام چراغ هدایت می‌شود
حسین صمدیه ۵۲ ساله و فرهنگی بازنشسته است. سال اولی است که افتخار خدمت به زائرین آقا نصیبش شده است. او نیز مثل خیلی‌ها که کد ثبت‌نام را به سامانه ۱۰۰۰۸۸۸۰۸۰ ارسال کرده‌اند به جمع خادمیاران افتخاری حریم رضوی پیوسته است. می‌گوید: خوشحالم که می‌توانم کاری کوچک برای امام رضا(علیه‌السلام) و زائرینشان انجام دهم زیرا که خدمت به مولا و توفیق خادمی حضرتش در قالب خدمت افتخاری برایم آرزوی بزرگی بوده که همیشه به دنبال آن بوده‌ام و اگرچه تاکنون توفیق خادمی در حرم امام رضا(علیه‌السلام) را پیدا نکرده‌ام، ولی امیدوارم با خدمت به زائرین پیاده ایشان در این ایام، به این مهم دست پیدا کنم.
این خادم که در قسمت اپراتوری کانون خادمیاران رضوی خدمت می‌کند، با اشاره به خاطرات خود در این مدت می‌گوید: هرروز با افراد مختلفی برای دعوت به این کمپین تماس می‌گیرم، در یکی از تماس‌هایم با خانمی از شیراز، متوجه شدم ایشان فردی ناامید است و نسبت به مسائل اعتقادی بی‌اهمیت هستند، باکمی صحبت و اندرز، ایشان بسیار علاقه‌مند به حضور در این طرح و خدمت به امام رضا(علیه‌السلام) شد.
برقی در نگاهش است که برق عشق به ولایت است، کمی مکث می‌کند و ادامه می‌دهد: عشق خدمت به امام رضا(علیه‌السلام) کوچک و بزرگ، فقیر و غنی نمی‌شناسد و مقامات بالای لشکری و کشوری را هم دیده‌ام که بسیار علاقه‌مند به خدمت به زائران پیاده امام رضا(علیه‌السلام) حتی در زمینه واکس زدن بوده‌اند و این نشان‌دهنده عشق فراگیر به این امام مهربان است.
عاشق حضور در جمع خادمیاران رضوی هستم
فاطمه عظیمی اما نوجوانی است ۱۹ ساله. اولین بار است که به جمع خادمان افتخاری امام هشتم(علیه‌السلام) پیوسته است. اولین تجربه حضورش را غیرقابل‌توصیف می‌داند و می‌گوید: کاش زودتر مطلع می‌شدم که چنین جایی وجود دارد. اینجا محیط فوق‌العاده خوب است. هرروز از کارم انرژی زیادی می‌گیرم و باعث می‌شود روز پرنشاط و پر از معنویتی را سپری کنم.
او درباره نحوه ورودش به جمع خادمان افتخاری می‌گوید: دوست‌ داشتم امسال بتوانم در پیاده‌روی اربعین شرکت کنم ولی پدرم به‌شدت مخالف بود و شرایط دیگری هم بود که مانع می‌شد. نذر کردم که بیایم برای خدمت به زائرین پیاده امام هشتم(علیه‌السلام) و از امام رضا(علیه‌السلام) خواستم که در عوض کاری کند که بتوانم در مراسم اربعین شرکت کنم. چند روز بعد از اینکه به اینجا آمده و مشغول شده بودم، ناگهان امام رضا(علیه‌السلام) عنایت کردند و همه چیز درست شد و امروز عازم مرز عراق برای شرکت در پیاده‌روی اربعین خواهم شد.
وی از استقبال مردمی از طرح «خادمیاران رضوی» می‌گوید: عمدتاً مردم مشتاق هستند و از بسیار خوشحال می‌شوند که می‌توانند در جمع خادمان افتخاری حرم باشند و اکثر حتی شماره دوستان خود را نیز می‌دهند تا آن‌ها را نیز دعوت کنیم.
عظیمی ادامه می‌دهد: عاشق کار کردن در جمع خادمیاران رضوی هستم و انشاالله از سال آینده نیز در این طرح شرکت خواهم کرد.

آرزوی پدرم خادمی امام رضا بود
کلثوم تازه‌عروس کاشمری، یک سال است که افتخار همسایگی آقا نصیبش شده است، بانوی جوان ۳۳ساله‌ای که می‌گوید مربی مهد است و اکثر اوقات روزش را در دنیای ساده و بی‌آلایش کودکان، به‌دوراز تمام دغدغه‌ها و دل‌نگرانی‌های جامعه و مشکلاتی که خواسته یا ناخواسته هر کس به‌اندازه وسعش گرفتار و درگیرشان است می‌گذراند.
شاید همین سادگی و پاک بودن که مرز سوایی بین دنیای بچه‌ها و فضای دل‌نشین و سراسر آرامش حرم ندارد او را تا به این حد که خودش بیان می‌کند شیفته و شیدای خدمت‌رسانی به زائران امام مهربانی‌ها کرده است.
بسیار آرام و سنجیده سخن می‌گوید، اراده راسخ و محکمی دارد و می‌گوید: کاری را شروع نمی‌کنم مگر اینکه به سرانجام برسانم.
او سه سال پیش برای خادمی امام مهربانی‌ها ثبت‌نام کرده است اما به دلیل اینکه در کاشمر زندگی می‌کرده نتوانسته به پابوسی زائران آقا برای خدمت‌رسانی‌شان بیاید و امسال که در جوار این حرم امن الهی مأوا گزیده است توفیق خدمت‌رسانی در بخش اپراتوری خادمیاران رضوی نصیبش شده است.
او از قهرمان بچگی‌اش، از ستون خانه‌شان، پدری که اکنون ویلچر نشین است می‌گوید، از آرزوی پدر برای خادمی امام رضا(علیه‌السلام) و اینکه خود بانی حاجت‌روا شدن پدر شده است.
این خادمیار رضوی ادامه می‌دهد: برای برآورده شدن آرزوی پدرم پیامکی فرستادم و اشتیاق خادمی مرد خانه‌مان را برای مردان غیرتمند حریم مقدس رضوی عنوان کردم، به لطف پروردگار، عنایت آقا و با مساعدت خادمین شهر بهشت پدرم به مرادش رسید.
چه سخاوتمندانه که خودشان به کاشمر آمدند و پدرم را به مشهد منتقل کردند و افتخار یک روز خادمی شمس الشموس و زائرانش را نصیب پدرم کردند.
از خواسته‌ی دل پدر که گذشتیم، از آرزوها و حاجت دل مهربان خودش می‌پرسم، با لبخند در حالی که سرش پایین می‌اندازد طوری که حدس می‌زنم حاجتی بسیار بزرگ‌تر از امور دنیوی می‌تواند داشته باشد، می‌گوید: این فقط بین من و آقاست و من ترجیح می‌دهم کنار ضریح بنشینم و یکدل سیر با امام رضا علیه‌السلام(علیه‌السلام) حرف بزنم.
و در آخر من که او را سراسر مهر می‌بینم برایش توفیق خادمی امام حسین(علیه‌السلام) را آرزو می‌کنم .

به جمع «خادمیاران رضوی» بپیوندید
اکنون فرصت خدمت برای همه ارادتمندان به مولای مهربان مهیا شده است. برای پیوستن به جمع «خادمیاران رضوی» تنها باید عدد ۸ را به سامانه ۱۰۰۰۸۸۸۰۸۰ ارسال کنید تا نامتان در طومار خادمان افتخاری حریم رضوان ثبت شود. کمک به برپایی ایستگاه‌های استقبال از زائرین پیاده در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی، نذر اقلام موردنیاز زائرین پیاده مانند مواد غذایی، وسایل گرمایشی، پتو، پوشاک، اقلام فرهنگی و …، ارائه خدمات در ایستگاه‌ها و مسیرها مانند واکس، پذیرایی، خدمات پرستاری و پزشکی، خیاطی، خدمات ویلچر، تعمیرات کفش، آمارگیری و سرشماری، انتظامات مسیر نظافت و….، نذر مالی برای کمک به ایجاد و تجهیز مراکز پذیرایی و تهیه اقلام موردنیاز زائرین، اسکان زائرین در منازل، تأمین خودرو برای انتقال زائرین و خادمیاران، مشاور مذهبی، فرهنگی و خانواده، مهدکودک و خدمات فرهنگی و آموزشی به کودکان زائر و خدمات رسانه‌ای تنها بخشی از فعالیت‌های دربرگیرنده این طرح است که می‌توانید با هر وسع وتوانی که دارید، با خدمت به زائرین آقا شریک اجر زیارت مهمانان غریب ارض توس باشید.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید