خروج ۳ میلیون دلار ارزبا واردات آدامس در ۹ ماهه امسال

0

خروج ۳ میلیون و ۳۶۶ هزار دلار ارز برای واردات آدامس در ۹ ماهه امسال مانند بیل و کلنگ چینی بر تن بی‌جان تولید داخلی ضربه مهلک می‌زند.

با نگاهی به کالاهای وارداتی در ۹ ماهه امسال به کشور، اقلامی به چشم می‌خورد که ارزبری آنها در شرایط کنونی کشور جای بسی تعجب و تامل دارد.

در شرایطی که کشور با منابع محدود ارزی و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی روبرو است واردات آدامس، بیل و کلنگ، شن و ماسه، دربطری، چتر و امسال آن حجم وسیعی از منابع ارزی را به خود اختصاص داده است.

به عنوان مثال بررسی آمار نشان می‌دهد واردات آدامس بالغ بر ۳ میلیون ۳۶۶ هزار دلار به تنهایی ارز از کشور خارج کرده است.

آدامس بدون قند و با قند از کشورهای سوئد، لهستان، ایتالیا و ترکیه در آمارهای رسمی مشاهده می‌شود.

این در حالی است که برخی کارخانه‌های داخلی آدامس را با کیفیت بسیار خوب و قیمت بسیار مناسب تولید و به بازار عرضه می‌کنند که تولیدات فروشگاه‌های زنجیره‌ای شیرین عسل از آن جمله‌اند.

همچنین طبق گزارش رسمی گمرک حجم واردات کلنگ‌ و بیل که با فرهنگ کار ایرانیان از قدیم الایام اجین بوده حالا به عنوان یک کالای وارداتی رمق بیجان این فرهنگ اصیل را بریده است. طی ۹ ماه امسال ۲۱۶ هزار دلار از این محصولات و مشابه آن به کشور واردا شده است.

در آمارهای رسمی همچنین ۲۳ هزار دلار بالغ بر ۶۸ میلیون تومان واردات سنگ پا نیز از کشور چین در مدت مذکور وارد شده است.

به نظر می‌رسد واردات کالاهایی که امکان تولید و ظرفیت آن در داخل وجود دارد با روح سیاست‌های حمایت از تولید و نیز اقتصاد مقاومتی آنهم در شرایط نابرابر و ظالمانه اقتصادی مغایر باشد.

منبع: فارس

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید