صادرات ۴۳ میلیون تنی کالا از ابتدای سال تا پایان آذر

0

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری از صادرات ۴۳ میلیون و ۳۳۰ تن کالا از ابتدای امسال تا پایان آذر خبر داد و گفت: در این مدت ۲۸.۲میلیون تن کالا از مرزهای زمینی و آبی وارد شد.
به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد،فرامرز مداح بیان کرد: از مجموع کالاهای صادر شده، ۵ میلیون و ۶۰ هزار تن کالا از طریق مرزهای جاده‌ای از کشور خارج و میزان یک میلیون و ۱۳۹ هزار تن از مرزهای جاده‌ای به کشور وارد شدند.

وی با اشاره به این که از مجموع واردات و صادرات سهم جاده ۹ درصد و سهم دریا ۹۱ درصد بوده است، افزود: از میان مرزهای جاده‌ای کشور، مرز بازرگان با سهم ۶۱ درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات کالا به کشور به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای آستارا و میرجاوه با ۱۷ و ۹ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی تصریح کرد: عملکرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات کالا از کشور نشان می‌دهد، مرز بازرگان با ۲۱ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای میلک با ۱۷درصد و دوغارون با ۱۱ درصد قرار دارند.

وی با بیان این‌که سهم کامیون‌های ایرانی در صادرات کالا ۶۳درصد و در جابجایی واردات کالا ۳۹ درصد بوده است، عنوان کرد: از مجموع کالاهای صادر شده بیشترین میزان به کشورهای افغانستان و ترکیه و از مجموع کالاهای وارد شده بیشترین میزان از کشورهای ترکیه و آذربایجان بوده است. تعداد ۲۷۱ هزار نفر توسط ۳۴ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری از کشور خارج شدند که سهم اتوبوس ۴۱ درصد ، مینی‌بوس ۵درصد و سواری ۵۴درصد بوده است.

مداح در خصوص آمار تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای کشور اظهار کرد: در مدت مذکور، بیشترین تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با ۳۴ درصد و بیله‌سوار با ۱۶ درصد بوده است.

وی یادآور شد: از مجموع مسافران وارد شده به کشور ۱۱۰ هزار نفر مسافر خارجی و ۱۰۶ هزار نفر مسافر ایرانی بوده و از مجموع مسافران خارج شده از کشور ۱۲۳ هزار نفر مسافر خارجی و ۱۴۷ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده‌ای کشور خارج شدند.

منبع: تسنیم

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید