هشدار: مراقب پولشویی میلیونی از طریق حساب‌های جعلی و اجاره‌ای باشید

0

سرپرست دادسرای ویژه جرائم رایانه‌ای مرکز خراسان رضوی گفت: مسئولیت ناشی از هرگونه اجاره و واگذاری حساب‌ها به غیر، برعهده صاحب حساب است.

به گزارش صدای مشهد، قاضی مهدی حقدادی با اشاره به اینکه به دارندگان حساب‌های بانکی هشدار داده می‌شود که مسئولیت ناشی از هرگونه اجاره و واگذاری حساب‌ها به غیر، برعهده صاحب حساب است، اظهار کرد: طبق نتایج تحقیقاتی که در پرونده‌های قمار و کلاهبرداری حاصل شده است، متاسفانه برخی از شهروندان حسب پیشنهادات مالی گردانندگان سایت‌های قماربازی و کلاه‌برداران اقدام به افتتاح حساب در بانک‌ها متعدد نموده و اطلاعات حساب و کارت بانکی خود را در قبال دریافت مبالغی بصورت آنی با ماهیانه در اختیار مجرمان حرفه‌ای قرار می‌دهند که این اقدام سبب فرار مجرمان اصلی و درگیر شدن صاحب حساب با پرونده کلاهبرداری و قمار با شکات متعدد در سرتاسر کشور می‌شوند و در نهایت این طمع باعث پولشویی و زیان گسترده مالباختگان می‌شود که از منظر قانون صاحبان حساب به عنوان معاون و حتی شریک جرم قابل تعقیب خواهند بود.

وی افزود: شهروندان مراقب باشند، به هیچ وجه اطلاعات حساب و کارت بانکی خود را در اختیار صمیمی‌ترین دوستان و آشنایان خود قرار ندهند تا درگیر اتهام و پرونده قضایی نشوند.

سرپرست دادسرای ویژه جرائم رایانه‌ای مرکز خراسان رضوی تصریح کرد: بانک مرکزی به وظایف و تکالیف قانونی خود در راستای انتظام بخشی و محدودسازی و اعمال نظارت شدید و هدفمند بر حساب‌ها عمل کند .

حقدادی افزود: هیچ توجیه قانونی وجود ندارد که یک شخص بدون احراز منشا درآمد حساب‌های متعدد در یک بانک یا حساب در تمام بانک‌ها داشته باشد.

وی با بیان اینکه لازمه‌ی پیشگیری از وقوع پولشویی، تعریف یک سیستم ضدپولشویی الکترونیک است که می‌بایست پایگاه‌های متعددی در این سیستم ایجاد کرد تا تمامی تراکنش‌های مالی حساب‌ها از ابتدا تا انتهای مورد رصد قرار گیرند، بیان کرد: همچنین به محض تردید در مبدا درآمدی بتوان پی جویی دقیق انجام داد که متاسفانه این موضوع در سیستم بانکی‌ما مغفول مانده است.

*ایسنا

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید