هشدار دامپزشکی مشهد به آبزی‌پروران

0

دامپزشکی شهرستان مشهد با توجه به سرد شدن هوا و احتمال شیوع بیماری ویروسی سپتی سمی خونریزی دهنده ماهیان سردآبی به آبزی پروران هشدار داد.
به گزارش صدای مشهد، دکتر محمود جوادی نژاد اظهار کرد: کاهش دما موجب می گردد شرایط مطلوب برای رشد و تکثیر عامل بیماری ویروسی سپتی سمی خونریزی دهنده (VHS)ایجاد و آبزی پروران به خصوص صاحبان مزارع پرورشی ماهیان سردآبی میبایست نسبت به رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی قرنطینه ای سازمان دامپزشکی کشور حداکثر اهتمام را داشته باشند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد در این خصوص به ورود بچه ماهی و تخم چشم زده اشاره و افزود: خرید و جابجایی هرگونه بچه ماهی و تخم چشم زده به مزارع پرورشی می بایست با اخذ گواهی سلامت دامپزشکی صورت پذیرد.

وی ضدعفونی مناسب خودروها و تجهیزات فنی مورد استفاده در فارم های پرورشی را ضروری دانست و تصریح کرد: استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب در معابر و مراکز حساس مزرعه موجب از بین رفتن عوامل مخاطره آمیز احتمالی می گردد.

این مقام مسئول همچنین به شرایط جوی نامناسب و احتمال بارندگی و طغیان رودخانه ها در این ایام اشاره کرد و ادامه داد: آبزی پروران شهرستان مشهد به هشدارهای بهداشتی دامپزشکی حداکثر توجه را داشته و موارد امنیتی زیستی را در مزارع پرورش رعایت کنند.

دکتر جوادی نژاد گفت: از آنجائیکه برخی از مزارع پرورشی بالاخص مزارع سردآبی از آب رودخانه بعنوان یکی از منابع آبی مزرعه استفاده می کنند؛ ضروری است پس از انجام ضدعفونی و پاکسازی مناسب نسبت به ورود آب به داخل استخرهای پرورشی اقدام نمایند.

وی در پایان یادآور شد: شهرستان مشهد دارای ۳۲ مزرعه پرورش ماهی فعال می باشد که تاکنون موردی از بیماری ویروسی سپتی سمی خونریزی دهنده (VHS)در این مزارع مشاهده نشده است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید