هشدار برای شیوع بیماریهای تنفسی پرندگان

0

شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد همزمان با فرارسیدن فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان وحشی در خصوص شیوع بیماریهای تنفسی پرندگان هشدار داد.

به گزارش صدای مشهد، از مرغداران و صاحبان مزارع پرورش مرغ و نیز فعالان صنعت طیور شهرستان درخواست نمود با تشدید ضوابط امنیت زیستی تمهیدات لازم را برای جلوگیری از ورود عوامل بیماریهای تنفسی طیور به فارم خود اتخاذ نمایند.

دکتر سید امید نقیبی؛ معاون شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد با بیان اینکه شهرستان مشهد با دارا بودن ۳۰۰ واحد پرورش طیور صنعتی از جایگاه خاصی برخوردار می باشد؛افزود: این واحدهای پرورشی زیستگاه بیش از ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه طیور گوشتی و تخمگذار می باشند که علاوه بر تامین گوشت مرغ و تخم مرغ خوراکی شهرستان مشهد؛ بخش از مواد پروتئینی مورد نیاز سایر نقاط کشور را نیز تامین می نمایند.

وی پرندگان آبزی وحشی و پرندگان مهاجر را به عنوان مهمترین منبع ورود عامل بیماریهای تنفسی پرندگان بیان کرد و افزود: این پرندگان قادرند بدون ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد؛ ویروس را تا مسافت های طولانی انتقال داده و طیور روستایی را نیز آلوده نمایند.

دکتر سید امید نقیبی در ادامه گفت: ضروریست شهروندان از هرگونه تماس مستقیم با این پرندگان و شکار آنها خودداری نموده و در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی مراتب را به نزدیک ترین مرکز دامپزشکی اطلاع رسانی نمایند.

این مقام مسئول همچنین یادآور شد: به منظور جلوگیری از بروز این بیماری مهلک و در راستای ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه ، مردم از خرید طیور زنده جداً خودداری نموده و گوشت مرغ مصرفی خود را به صورت بسته بندی شده و استحصالی از کشتارگاههای صنعتی طیور تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

 

*روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید