نگاهی به ۵ گزینه احتمالی برای تولیت آستان قدس رضوی پس از رئیسی

0

این روزها خبر حضور آیت الله رئیسی در قوه قضائیه جدی‌تر شده و گانه زنی‌ها برای اینکه چه کسی به عنوان جایگزین ایشان در آستان قدس رضوی معرفی خواهد شد، به بحث داغ این روزهای مشهدی‌ها تبدیل شده است.

این جریان از آنجا شروع شد که آیت الله آملی لاریجانی با حکم رهبرمعظم انقلاب به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان انتخاب و گمانه زنی ها برای ریاست قوه قضاییه نگاه‌ها را به سمت سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی چرخاند. هرچند که هنوز این موضوع تایید نشده اما برخی معتقدند با توجه به اینکه انتخاب رییس قوه قضاییه در این دوره قریب به یقین از درون قوه صورت می گیرد محتمل ترین گزینه با توجه به سوابق مشخص و روشن، سید ابراهیم رییسی خواهد بود و باز این گمانه زنی ها وقتی شدت بیشتری گرفت که استعفای سید مرتضی بختیاری، قائم مقام آستان با سوابق روشن در قوه قضاییه و وزارت دادگستری بعد از ماه‌ها اصرار وی و مخالفت رییسی پذیرفته شد و احتمال حضور وی در قوه را در کنار رییسی تقویت کرد.

در همین حین بود که این سوال مطرح شد که با رفتن سید ابراهیم رییسی از آستان قدس چه کسی جایگزین وی خواهد شد؟ در این خصوص هم رسانه های مختلف برخی گمانه زنی ها را مطرح کرده اند. اما آنچه تاکنون به عنوان گزینه های محتمل تر مطرح شده اند پنج نفر هستند.

اولین گزینه حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت دهم است. مصلحی که در جریان اختلاف نظر احمدی نژاد و رهبر انقلاب در دوران وزراتش با نظر رهبری به کار خود ادامه داد اکنون یکی از گزینه های جدی تولیت آستان قدس رضوی است. گزینه بعدی حجت الاسلام احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبر انقلاب است. حجت الاسلام و المسلمین سعیدی، تولیت آستان حضرت معصومه(س)؛ حجت الاسلام ابوترابی فرد، امام جمعه موقت تهران و حجت الاسلام محمدی سیرت، رییس سابق سازمان اوقاف دیگر گزینه های احتمالی جانشینی آیت الله رئیسی هستند که این روزها در محافل خبری از آن ها نام برده می شود. با همه این اخبار و گمانه زنی ها به نظر می رسد که دو جایگاه مهم آستان قدس رضوی و قوه قضاییه طی هفته های آینده دستخوش تغییراتی خواهند بود که هر کدام دارای جایگاه تاثیرگذاری در رفع حوائج مادی و معنوی مردم دارند.

*علی رنگ آمیز طوسی

سردبیر پایگاه خبری صدای مشهد

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید