معاون اقتصادی شهردار: برای شفافیت بیشتر تمام قراردادها را به فراخوان گذاشتیم/ نتیجه مطلوب بود

0

 

معاون اقتصادی شهردار مشهدمقدس گفت: در مسیر شفاف سازی امور اقتصادی مصمم شدیم تمام قراردادهای خود را به فراخوان بگذاریم و نتیجه مطلوبی داشتیم.

به گزارش صدای مشهد؛ رضا خواجه نائینی ظهر امروز در نشستی خبری اظهار کرد: مدیریت برنامه‌ریزی و مطالعات اقتصادی، شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری، تامین مالی پروژه‌ها و… از وظایف حدود اقتصادی است.

معاون اقتصادی شهردار مشهدمقدس گفت: از ۸۰۰۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری ۵۰۰۰ میلیارد تومان سهم معاونت اقتصادی است و موظف به تامین این مبلغ هستیم.

خواجه نائینی افزود: در یک سال گذشته ۲۱۰۰ میلیارد تومان ارزش قراردادهای حوزه شهرداری در پروژه‌های مختلف از جمله دو پروژه مسکن ارزان‌قیمت، دو پروژه پارکینگ، یک بوستان و چند پروژه در منطقه طرق بوده است.پروژه‌های بلاتکلیف زیادی در ابتدای حضورم داشتیم که عدد بزرگی از سرمایه مردم معطل مانده بود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶ پروژه که با اختلاف در موضوعات مختلف به ارزش ۲۷۰۰ میلیارد تومان بر زمین مانده بود حل اختلاف و راه‌اندازی مجدد شد.

معاون اقتصادی شهردار مشهدمقدس تصریح کرد: سهم معاونت از ۱۳۰۰۰ پرسنل شهرداری ۱۵۰ نفر است. بدهی‌های معوق شهرداری سبب شده بود در لیست سیاه بانک مرکزی و بورس قرار گرفته بودیم و مشکل بزرگی در اخذ تسهیلات و مجوز فروش اوراق داشتیم.

*بدهی بانکی نداریم

خواجه نائینی عنوان کرد: با مذاکرات و پیگیری فراوان بدهی‌های معوق شهرداری به بانک‌ها بابت اوراق مشارکت تسویه شد. برای نخستین بار در شهرداری مشهد امروز هیچ بدهی معوقی به بانک‌ها از این محل نداریم.

وی گفت: در مسیر شفاف سازی امور اقتصادی مصمم شدیم تمام قراردادهای خود را به فراخوان بگذاریم و نتیجه مطلوبی داشتیم. به عنوان مثال درآمد ۳ برابری شهربازی پارک ملت و ۶ برابری جایگاه‌های CNG بوده است.

خواجه نائینی گفت: در یک سال گذشته تمام پروژه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان در شهرداری در حوزه معاونت اقتصادی تامین مالی شده است. صلح نامه‌های املاکی که از مردم خریداری شده بود ۲۲۰ نفر بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان بود که تاکنون ۲۰۰ نفر آنها تسویه شده‌اند.

وی افزود: در تمام دوران مدیریت و معاونت اقتصادی ۴۰۰۰ واحد مسکن ارزان قیمت به قرارداد رسیده بود و ۲۵۰۰ واحد از آنها از جمله پروژه یاس در دوره جدید بهره برداری می شود. چشم انداز ما انعقاد قرارداد احداث ۵۰۰۰ واحد جدید می باشد.

معاون اقتصادی شهردار مشهدمقدس گفت: هر نهادی که در حاشیه شهر زمین دارد و حاضر به مشارکت در نهضت مسکن سازی است می‌توانیم با آنها همکاری کنیم. هر سرمایه‌گذاری تقاضای حضور در این طرح را داشته باشد هم با سهم آورده زمین و پروانه ازجانب ما و با قول اخذ تخفیف از شورا آماده همکاری با آنها هستیم.

*لایحه سرمایه‌گذاری خارجی ۵۰ میلیارد تومانی در باغ گیاه‌شناسی تقدیم شورای شهر می‌شود

خواجه نائینی افزود: تمام پروژه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان شهرداری مشهد تامین مالی شده است. همچنین لایحه سرمایه‌گذاری خارجی ۵۰ میلیارد تومانی در باغ گیاه‌شناسی تقدیم شورای شهر می‌شود.

وی ادامه داد: ۱۶ پروژه مشارکتی و سرمایه‌گذاری مشکل‌دار و بلاتکلیف شهر به ارزش ۲۷۰۰ میلیارد تومان را طی ۱۴ ماه گذشته تعیین تکلیف و رفع مشکل کردیم. در موضوع پارک جنگلی طرق که دادستانی ورود کرده بود مجوز ماده ۵ را اخذ کردیم و قرارداد جدید منعقد کردیم. تمام ایرادات وارده از طرف دادستانی را برطرف کردیم.

معاون اقتصادی شهردار مشهد بیان کرد: در دوره ۴ ساله قبل تنها دو پروژه سرمایه گذاری منعقد شده بود که یکی از آنها پروژه پارک طرق بود که به دلیل نبود مجوزهای قانونی سرمایه‌گذار کار را رها کرد.لایحه مشوق‌های سرمایه گذاری با هدف جبران سرانه‌های مکرر نیاز هر منطقه بویژه مناطق کم برخوردار به شورا ارائه شد.

*مشهد محل امن سرمایه‌های خرد است

خواجه نائینی گفت: با اجرای آن در هر سرانه‌ای که منطقه یا محله‌ای کمبود دارد می‌توانیم به قدری تخفیف و مشوق بدهیم تا پروژه از لحاظ سودآوری برای سرمایه گذار توجیه پذیر باشد. مشهد محل امن سرمایه‌های خرد است. باید مکانیزم جمع‌آوری آن شفاف شده و بستر آن فراهم شود. بهترین بستر آن هم بورس است. شرکت سرمایه‌گذاری شهرداری در حال اخذ مجوزها و طی شدن روال اداری است تا بتوانیم برای جذب سرمایه های خرد فراخوان بزنیم.

وی بیان کرد: تاکید ما بر استفاده از تمام ظرفیت های شهرداری مانند زیرساخت‌های آتی، امکانات تبلیغاتی، حمل و نقل و… برای درآمدزایی و جذب سرمایه گذاری است. در سال ۹۶ تحقق بودجه معاونت به ۸۶ درصد رسید. میانگین این رقم در ادوار گذشته ۶۰ درصد بوده است.

خواجه نائینی افزود: نگاه به بافت‌های فرسوده عوض شده است. نگاه سابق خرید تمام املاک بافت و اجرای نقشه جدید و تغییر بافت بوده که موفق نبوده‌ایم. مثال آن منطقه ثامن بوده که یکی از اقتصادی‌ترین مناطق کشور است.

خواجه نائینی تصریح کرد: رویکرد جدید مبتنی بر اعمال نظر مردم در طراحی و پایین به بالا خواهد بود. قوی‌ترین هیئت مدیره سازمان‌های شهرداری در سازمان بازآفرینی فضاهای شهری با نگاه محله محور و با حداقل تخریب ممکن برای ایجاد تعامل بین بخشی همراه با مردم تشکیل خواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید