ماجرای تغییر اجلاسیه وزرای آیسسکو ۲۰۱۷ از مشهد به سنار

0

دو ماه قبل اتفاقی رخ داد که خوشایند نبود؛ آبان ماه ۱۳۹۴، مسقط و برگزاری نهمین اجلاس آیسسکو. در این اجلاس، آیسسکو با وجود تصمیم قبلی به برگزاری کنفرانس ۲۰۱۷ در شهر مقدس مشهد، اعلام کرد که این کنفرانس در شهر «سنار» سودان برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، ماجرا از سال ۹۰ آغاز شد. بیست و هشتم آذرماه سال ۱۳۹۰ و خبری رسمی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با این تیتر منتشر کرد: «ایران برای میزبانی دهمین کنفرانس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی انتخاب شد».

سیدمحمد حسینی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی این خبر را مخابره کرد که «دهمین کنفرانس همزمان با تعیین شهر مقدس مشهدالرضا(ع) به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۱۳۹۶، در جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد».

میزبانی مشهد از کنفرانس ۲۰۱۷؛ یکی از مهم ترین نتایج کنفرانس الجزایر

دو روز بعد یعنی در تاریخ ۳۰ آذر ۹۰ پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش از بازگشت وزیر وقت ارشاد از الجزایر به تهران، در گفت و گو با دکتر حسینی به بررسی نتایج کنفرانس الجزایر پرداخت و نوشت: «عضو کابینه دولت دهم جمهوری اسلامی، موافقت اعضای آیسسکو با میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری دهمین کنفرانس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در سال ٢٠١٧ میلادی (سال ١٣٩۶) همزمان با سال انتخاب مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را یکی از مهم ترین نتایج این کنفرانس عنوان کرد».

خبر رسمی کمیسیون ملی آیسسکو در ایران
اگرچه پس از اتفاقی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، هم اکنون اسناد رسمی آیسسکو درباره اعطای میزبانی کنفرانس دهم به ایران در دسترس نیست، اما خبری که همان زمان کمیسیون ملی آیسسکو در ایران منتشر کرد، مهر تایید دیگری بر صحبت های وزیر و پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارشاد بود. این کمیسیون در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ با انتشار خبری نوشت: «از دستاوردهای مهم هفتمین اجلاس آیسسکو در الجزایر، کسب میزبانی ایران برای برگزاری اجلاس دهم آیسسکو در سال ۲۰۱۷ و همزمان با آن معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام است. انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و نشست آیسسکو با حضور وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی بدون شک یک اتفاق بین المللی مهم است».

آغاز برنامه ریزی ها برای میزبانی از اجلاس
پس از آن البته موضوع «مشهد۲۰۱۷» برای مدتی به فراموشی سپرده شد و هیچ برنامه ریزی مدونی برای آن شکل نگرفت. تا این که بالاخره مسئولان اهمیت این موضوع را به خاطر آوردند و از سال گذشته برنامه ریزی ها برای «مشهد ۲۰۱۷» را به صورت جدی آغاز کردند. بخشی از این برنامه ها نیز به چگونگی میزبانی از اجلاس وزرای آیسسکو مربوط بود. آن گونه که احداث سالن اجلاس، در برنامه های شهرداری مشهد گنجانده شد و دبیرخانه «مشهد ۲۰۱۷» نیز در گزارش خود این نکته را ذکر کرد: «مشهد علاوه بر برخورداری از عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۲۰۱۷، میزبان اجلاس جهانی آیسسکو نیز خواهد بود که این موضوع فرصت مناسبی را برای مطرح شدن بیش از پیش مشهد در سطح جهان اسلام و ارائه فعالیت های فرهنگی فراهم می آورد». این موضوع در گزارش عملکرد و اقدامات مشهد۲۰۱۷ که فایل مربوط به آن روی پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان رضوی قرار گرفت (و تا زمان انتشار این گزارش در دسترس بود) نیز عنوان شد تا مهر تایید قطعی بودن میزبانی از این اجلاسیه پررنگ تر شود.

اجلاسیه عمان و تغییر تصمیم آیسسکو
اما دو ماه قبل اتفاقی رخ داد که خوشایند نبود؛ آبان ماه ۱۳۹۴، مسقط و برگزاری نهمین اجلاس آیسسکو. در این اجلاس، آیسسکو با وجود تصمیم قبلی به برگزاری کنفرانس ۲۰۱۷ در شهر مقدس مشهد، اعلام کرد که این کنفرانس در شهر «سنار» سودان برگزار خواهد شد. پس از آن فایل مستندی که روی سایت آیسسکو قرار داشت نیز حذف و فایل جدیدی که این مصوبه در آن لحاظ شده بود در سایت قرار گرفت. البته آیسسکو در گزارش نهمین اجلاس خود در مسقط این گونه این مصوبه خود را توجیه کرد: «بر اساس درخواست کشور سودان مبنی بر میزبانی از دهمین کنفرانس آیسسکو، این کنفرانس در نیمه دوم نوامبر ۲۰۱۷ در این شهر برگزار خواهد شد».

آغاز پیگیری ها
پس از اعلام این خبر، موضوع «مشهد ۲۰۱۷» در داخل کشور با اتفاقاتی رو به رو شد که پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بررسی این موضوع از آن جمله بود. علاوه بر قرائت تذکر شفاهی نماینده مردم مشهد در جلسه علنی مجلس، ششم دی ماه نیز ۱۹۶ نماینده مجلس در تذکری کتبی به رئیس جمهور از دکتر روحانی درخواست کردند شخصا مسئولیت شورای عالی سیاست گذاری «مشهد ۲۰۱۷» را بپذیرد و موضوع لغو شدن مصوبه برگزاری اجلاسیه سال ۲۰۱۷ آیسسکو در مشهد مقدس را پیگیری کند. ضعف آشکار دستگاه دیپلماسی و کم کاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار کارشکنی عربستان سعودی و هم پیمانانش، نکاتی بود که نمایندگان در نامه خود به رئیس جمهور مطرح کردند.

موضع گیری تعجب برانگیز وزیر ارشاد
البته در این بین موضع گیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره لغو اجلاس «مشهد۲۰۱۷» تعجب برانگیز بود. چرا که دکتر «علی جنتی» بر خلاف همه مستندات موجود، کلیت آن را شایعه خواند و گفت: «برگزاری اجلاس در مشهد شایعه‌ای است که از بیخ و بن غلط است». در صحبت های وزیر بر این مقوله تاکید شده بود که مشهد در طول سال ۲۰۱۷ میلادی همچنان پایتخت فرهنگ اسلامی جهان است و اجلاس دوسالانه هیچ ارتباطی با تعیین پایتخت فرهنگ اسلامی ندارد.

کمتر از یک سال دیگر
حالا کمتر از یک سال دیگر تا آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی و معرفی مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی فرصت باقی مانده است. اگرچه پیگیری دفاع از حق میزبانی اجلاسیه ۲۰۱۷، تا آخرین زمان ممکن، یک مطالبه عمومی از وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اما به نظر می رسد فعالیت هایی که در ستاد استانی و شورای عالی سیاست گذاری «مشهد۲۰۱۷» آغاز شده است باید با جدیت بیشتر دنبال شود و به صرف برگزار نشدن اجلاس دو روزه آیسسکو در مشهد، اهمیت این فرصت یک ساله را نادیده نگرفت.

 

منبع: ایرنا

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید