لابی‌گری روسیه جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹ را از مشهد گرفت

0

جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی که قرار بود در شهر مشهد برگزار شود با لابی‌گری روسیه به این کشور داده شد.

به گزارش صدای مشهد، خردادماه امسال بود که اتحادیه جهانی کشتی موافقت کلی خود را با برگزاری جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی در شهر مشهد اعلام کرد و در پی آن نماینده اتحادیه جهانی کشتی نیز به مشهد آمد و گزارش وی با رویکردی مثبت به اتحادیه جهانی کشتی اعلام شد. همه چیز مهیای اعلام رسمی میزبانی مشهد در جام جهانی کشتی ۲۰۱۹ بود اما گویا لابی روس ها به عنوان دیگر نامزد برگزاری این رقابت ها، بر پیگیری های مسئولان در مشهد و فدراسیون کشتی ایران چربیده و خبر رسیده که اتحادیه جهانی کشتی، روس ها را برای برگزاری این مسابقات بین المللی انتخاب کرده است.

نامه اعتراضی «ریاضی» به فدراسیون کشتی

در همین زمینه، سید مسعود ریاضی، رئیس هیئت کشتی استان در نامه ای اعتراضی به بنی تمیم، سرپرست فدراسیون کشتی کشورمان، از این انتخاب اتحادیه جهانی کشتی گله کرده و خواستار پیگیری در این زمینه شده است.

ریاضی در نامه خود آورده است: «در خرداد امسال توافقی چهار جانبه بین رئیس وقت فدراسیون، شهردار وقت و مدیرکل وقت ورزش و جوانان و این جانب به عمل آمد که میزبانی جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۹ در مشهد برگزار شود. زمان پیشنهادی نیز اواخر اسفندماه یا اوایل فروردین بود. پیرو توافق مذکور، موضوع به اتحادیه جهانی کشتی اعلام شد و مورد پذیرش اولیه قرار گرفت. متعاقبا در این فاصله، نماینده اتحادیه جهانی کشتی نیز به ایران آمد و آن طور که به هیئت استان گفته شد، گزارش جناب دولت تورلیخانوف نیز با رویکردی مثبت به اتحادیه اعلام شد. اکنون اخبارحاکی از این است که میزبانی به روسیه داده شده است. ضمن اظهار تاسف بسیار و با عرض شرمندگی از مردم شهر مشهدالرضا (ع)، دلیل این اتفاق نامیمون برای اهالی خراسان رضوی مشخص نیست، به جز این که به نظر می رسد روس ها در این خصوص اعمال نفوذ کرده اند تا به قول سرمربی کشتی آزادشان ، بتوانند پس از هفت سال جامی را که شش سال در دست ایران بوده است به خانه ببرند. از جناب عالی انتظار و تقاضا دارم برای پیگیری این امر به طور مستقیم و از طریق کمیته ملی المپیک مجدانه اقدام کنید. بدیهی است حذف این میزبانی که پیش از این نیز به طور گسترده اطلاع رسانی شده است، تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیار دارد.»

بی اطلاعی مدیرکل ورزش استان
روز گذشته، موضوع را ابتدا از مدیرکل ورزش و جوانان استان پیگیری کردیم. «فرزاد فتاحی» با اشاره به این که از طریق فضای مجازی این خبر را دریافت کرده است، گفت: راجع به این موضوع خبر دقیقی ندارم و در تماس با فدراسیون کشتی، موضوع را پیگیری خواهم کرد.

فدراسیون کشتی : میزبانی ایران در جام جهانی کشتی آزاد را پیگیری می کنیم

در ادامه با مسئول روابط عمومی فدراسیون کشتی گفت و گو کردیم. «مسعود عسکری»گفت: هنوز این موضوع در سایت اتحادیه جهانی کشتی ثبت نشده است. چند روز پیش، جلسه کمیسیون فنی اتحادیه جهانی کشتی در صربستان برگزار شد و بر اساس شنیده ها، برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی آزاد به روسیه و کشتی فرنگی به ایران واگذار شده، اما این موضوع، هنوز در تقویم اتحادیه جهانی کشتی ثبت نشده است و تا زمانی که ثبت نشود، نمی توان به صورت قطعی برای آن اظهارنظر کرد. وی تصریح کرد: حتی در صورتی که میزبانی روسیه در تقویم فدراسیون جهانی ثبت شود نیز ما از طریق فدراسیون و هر جای دیگری که با اتحادیه جهانی مرتبط هستند، میزبانی ایران در این رقابت ها را پیگیری می کنیم.

انتخاب روسیه توسط اتحادیه جهانی
عسکری افزود: ما به صورت قطعی میزبان نبودیم که این میزبانی از ما گرفته شود، بر اساس تقویم اتحادیه جهانی، ایران به عنوان یکی از نامزدهای میزبانی مطرح بوده است، اما گفته می شود که اتحادیه جهانی از بین ایران و روسیه، روسیه را انتخاب کرده است.

*خراسان

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید