مصوبه‌های جدید مجلس درباره انتخابات: رأی‌به لیست به جای افراد/ ممنوعیت حضور نمایندگانی با تجربه ۳ دوره در انتخابات

0

نمایندگان مجلس مقرر کردند که رأی‌دهندگان می‌توانند به جای نوشتن نام افراد یک لیست انتخاباتی، «عنوان» آن لیست را بنویسند.

به گزارش صدای مشهد، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با ماده ۶ این طرح با ۱۴۷ رأی موافق، ۵۸ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۶ این طرح، رأی دهندگان در هر استان می‌توانند به «عنوان» یک فهرست رأی دهند، یا داوطلب با داوطلبان مدنظر خویش را اعم از منفرد یا از درون یک یا چند فهرست برای هر یک از حوزه‌های انتخابیه فرعی واقع در استان از بین نامزدهای مربوط به همان حوزه فرعی، به میزان کرسی‌های آن حوزه، انتخاب نمایند. آرایی که صرفاً به عنوان یک فهرست داده شده است، برای هر یک از داوطلبان آن فهرست یک رأی محسوب می‌شود. طبق تبصره ۲-این ماده وزارت کشور موظف است برگه‌های رأی را به گونه‌ای طراحی و در اختیار رأی دهندگان قرار دهد که هر رأی دهنده در استان بتواند برای همه کرسی‌های نمایندگی حوزه‌های فرعی موجود در استان به صورت مجزا نماینده انتخاب کند. همچنین در برگه رأی، قسمتی جهت رأی به عنوان یک فهرست انتخاباتی موضوع این قانون تعیین می‌شود.

نمایندگی بیش از سه دوره متوالی در مجلس ممنوع می‌شود

همچنین در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی اصلاح موادی از قانون انتخابات، وکلای ملت با ۱۳۴ رأی موافق، ۹۵ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در جلسه علنی با پیشنهاد حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند مبنی بر اینکه کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس بوده اند، ممنوع شود، موافقت کردند.

دو تن از نمایندگان مشهد یعنی آقایان امیر حسین قاضی زاده هاشمی و کریمی قدوسی نیز مشمول این قانون شده و در دوره بعدی نمی توانند در انتخابات شرکت کنند.

آیا شورای نگهبان این مصوبه را تایید می کند؟

اما نکته ای که وجود دارد این است که این مصوبه خلاف قانون اساسی بوده و بعید است که شورای نگهبان آن را تایید کند. لذا هنوز برای اظهار نظر زود بوده و باید منتظر بود و نظر شورای نگهبان را در این خصوص دید.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید