فناوری‌های نوین کشاورزی اهمیت راهبردی دارد

0

تولیت آستان قدس رضوی گفت: فناوری‌های نوین کشاورزی از جمله اصلاح بذر و تولید نهال، در استقلال اقتصادی کشور اهیمت راهبردی دارد.

به گزارش صدای مشهد؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی امروز ضمن بازدید از موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی، اظهار کرد: جهاد امروز، جهاد اقتصادی و مجاهدت در عرصه تولید و اشتغال و تلاش برای کاهش وابستگی به بیگانگان است.

وی افزود: ظرفیت‌های عظیم ایران اسلامی اعم از سرمایه‌های مادی و انسانی به گونه‌ای است که به رغم همه فشارهای دشمنان، بن‌بستی در عرصه‌های مختلف اقتصادی وجود ندارد. همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند هیچ مشکلی در کشور نیست که راه‌حل نداشته باشد و اگر ما راهبردهای درستی در پیش بگیریم، هم می‌توانیم وابستگی خود به خارج را کاهش دهیم و هم سهم مناسبی از بازار و منطقه را در اختیار گیریم.

رئیسی با اشاره به اهمیت استراتژیک فناوری‌های نوین کشاورزی در جهت استقلال و خود کفایی کشور، عنوان کرد: تنوع اقلیمی ایران به گونه‌ای است که اگر بتوانیم علاوه بر ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی، حلقه تولید، توزیع و تجارت این محصولات را به خوبی تکمیل کنیم، می‌توانیم به نقطه برتر برسیم و بازار منطقه را از آن خود کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی، فناوری اصلاح بذر را یکی از فناوری‌های مهم برای ارتقای کمیت و کیفیت کشاورزی کشور دانست و با اشاره به شروع پروژه‌های علمی در این زمینه در مجموعه کشت و صنعت آستان قدس رضوی، گفت: برخی قدرت‌های جهانی تلاش می‌کنند تا با انحصاری کردن فناوری‌هایی نظیر اصلاح بذر، سلطه اقتصادی خود بر سایر کشورها را تداوم بخشند و به همین دلیل وظیفه نهادها و دستگاه‌های مختلف است که در جهت شکستن این انحصار علمی تلاش کنند تا در آینده، کشور محتاج به بیگانه نباشد.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های مهم آستان قدس رضوی، ورود به پروژه‌های ارتقای فناوری‌های نوین در حوزه کشاورزی از جمله اصلاح بذر است. مدیران موسسه کشت و صنعت آستان قدس و نیز اعضای هئیت علمی همکار این موسسه باید با تلاش مضاعف و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها، پروژه‌های علمی- اقتصادی پیشران در حوزه کشاورزی را نهایی و زمینه بهره‌گیری عمومی از فناوری‌های به دست آمده را فراهم کنند.

پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید