طرح آرامش بهاری در ۱۲۷ بقعه متبرکه استان اجرا می‌شود

0

 

طرح آرامش بهاری ۹۸ برای هشتمین سال متوالی از ۲۸ اسفند سال جاری شروع و تا ۱۵ فروردین ۹۸ در ۱۲۷ بقعه متبرکه استان خراسان رضوی اجرا می شود.

به گزارش صدای مشهد؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده با بیان اینکه طرح آرامش بهاری ۹۸ برای هشتمین سال متوالی در ۱۲۷ بقعه متبرکه خراسان رضوی برگزار می شود؛ افزود: این طرح از ۲۸ اسفند شروع می شود تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: در این طرح خدمات رفاهنی، فرهنگی، اسکان به زائران و مسافران ارائه خواهد شد و همه خدام بقاع متبرکه و هیئت امنای بقاع خود را برای میزبانی از زائران و مسافران نوروزی آماده کرده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: در راستای اجرای طرح ارامش بهاری نظافت و غبار روبی بقاع متبرکه و عطر افشانی گلزار شهدا در روزهای پایانی سال انجام خواهد شد.

وی افزود: در۹۰ بقعه متبرکه استان مراسم لحظه سال تحویل به همراه پخش سخنرانی مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد؛ همچنین خیمه‌های معرفت در ۲۰۰ غرفه شامل غرفه پاسخگویی به سوالات شرعی، سوالات دینی، غرفه کودک برپا می شوند که هدف از ایجاد این غرفه ها معرفت افزایی به زائرین و ایجاد فضای شاد و مفرح برای کودکان است.

حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده برپایی ۲۰ نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی در بقاع شاخص، فعالیت های فرهنگی روزانه، اقامه نماز جماعت در بقاع مجری طرح، برگزاری مراسم سخنرانی ادعیه و … از دیگر برنامه‌ها در قالب طرح آرامش بهاری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه نوروز امسال با ایامی از جمله شهادت و ولادت مصادف شده است؛ گفت: مراسمات مذهبی و انقلابی، ولادت، شهادت، عید مبعث و اجرای برنامه های فرهنگی در روز طبیعت نیز در قالب طرح آرامش بهاری پیش بینی شده است.

وی اظهار کرد: خدمات رفاهی از جمله اسکان به ویژه در حسینیه های مشهد نیز برای مسافران نوروزی فراهم شده است؛ همچنین ۱۵۰ مبلغ خواهر و برادر در بقاع متبرکه جهت فعالیت های فرهنگی در این ایام حضور خواهند داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: بیش از ۴۰ هزار محصول فرهنگی و آلبوم صوتی برای این ایام پیش‌بینی شده است که در بقاع متبرکه در اختیار غرفه‌ها قرار داده شده است؛ همچنین در طی اجرای طرح آرامش بهاری مسئولین اوقاف بازرسی مستمر از بقاع متبرکه خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در طرح آرامش بهاری سال ۹۷ دو میلیون و ۳۳۱ هزار و ۳۱۰ نفر از این طرح بهره مند شدند؛ افزود: پیش بینی می کنیم با توجه به حجم زائران که هر سال افزوده می شوند در سال ۹۸ این عدد ۸ تا ۱۰ درصد برای بقاع متبرکه افزایش داشته باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه فعالیت های فرهنگی و معنوی بقاع متبرکه موجب سلامتی روحی و معنوی جامعه می شود لذا مجموعه جرایانات تکفیری به ویژه وهابیت را بر آن داشت که با طرح شبهات اصل فعالیت های فرهنگی را زیر سوال ببرند از جمله امامزاده سازی که چنین چیزی صحت ندارند و ما اجازه نمی دهیم فردی به نام وقف و بقاع متبرکه سوء استفاده کند.

حجت الاسلام احمدزاده ادامه داد: تمام بقاع متبرکه با تمام جرییات در سامانه وقف بدون کم و کاست اطلاعات شان ثبت شده است.

وی تصریح کرد: در طرح آرامش بهاری سال ۹۷ بیش از ۸۴ هزار زائر خارجی از برنامه های این طرح بهره مند شده اند.

۳۰۰ وقف جدید امسال در خراسان رضوی ثبت شده است

در ادامه حجت الاسلام جمال ایزدی ۹۸ با اشاره به ۷ بند مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب؛ بیان کرد: از این هفت بند، سه بند اقتصاد، اخلاق و معنویت با اوقاف ارتباط بیشتری پیدا می کند، لذا در این راستا اداره اوقاف استان دوره های سبک زندگی اسلامی را در بقاع متبرکه استان آغاز کرده است.

وی افزود مراسم راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب که با حضور استاد رحیم پور ازغدی برگزار شد در راستای اجرای این سه بند بوده است؛ همچنین در طول سال مراکز فرهنگی و قرآنی در بقاع متبرکه استان فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: این مراکز به نام مراکز افق تغییر نام پیدا کرده است و علاوه بر فعالیت های فرهنگی و قرآنی رویکرد اجتماعی نیز به آن افزوده شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف خراسان رضوی ادامه داد: ۱۲۷ بقعه متبرکه استان در طرح آرامش بهاری ۹۸ بر اساس سطح بندی که انجام شده است خدمات به زائرین ارائه می دهند.

وی یادآور شد: برای ایجاد سبک زندگی اسلامی در خانواده ها برنامه هایی در بحث فرهنگی و اقتصادی در نظر گرفته است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید