صادرات گیلاس، هلو و انگور از استان خراسان رضوی به روسیه

0

صادراترئیس اتحادیه بارفروشان مشهد گفت: روسیه به عنوان یکی از اهداف صادراتی تجار میوه از خراسان رضوی قرار گرفته و هم اکنون گیلاس، هلو و انگور از این استان به آنجا صادر می‌شود.

به گزارش صدای مشهد به نقل از تسنیم، حیدر ساکن با بیان اینکه روسیه به عنوان یکی از اهداف صادراتی تجار میوه از خراسان رضوی قرار گرفته و هم اکنون گیلاس، هلو و انگور از این استان به آنجا صادر می‌شود؛ اظهار کرد: همچنین انواع محصولات مانند سیب زمینی، پیاز و سیب درختی از خراسان‌رضوی به کشورهایی مانند افغانستان، ترکمنستان و هند صادر شده و برای افزایش آن‌ها نیز برنامه‌ریزی‌هایی در دست انجام است.

وی با اشاره به موضوع پیشگیری از صادرات میوه به صورت فله، تصریح کرد: تاکنون هیچ دستورالعمل ویژه و منسجمی در این بخش ابلاغ نشده و لذا نمی‌توان در این حوزه اقدام کاملی انجام داد.

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد مقدس بیان کرد: در ابتدای دهه هفتاد نیز تصمیم گرفته شد که صادرات فله میوه ساماندهی شود اما به این علت که زیرساخت‌‎های لازم برای این اقدام وجود نداشت با شکست مواجه شد و پیش بینی این است که هم اکنون نیز با توجه به نبود زیرساخت‌های مورد نیاز این طرح نیز توفیق چندانی پیدا نکند.

ساکن عنوان کرد: برای اینکه بتوان از صادرات میوه فله پیشگیری کرد باید در ابتدا تجیهزات و واحدهای بسته‌بندی، واحدهای سردخانه‌ای و دیگر موارد مورد نیاز در این حوزه آماده شده باشد.

وی اظهار کرد: هم اکنون تنها میوه‌ای که از خراسان رضوی با بسته‌بندی صادر می‌شود سیب درختی بوده که یکی از محصولات اصلی صادراتی خراسان رضوی است.

 

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید