شورای شهر تصویب کرد: انتشار ۲هزارمیلیارد ریال اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس

0

سی‌ودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد امروز برگزار شد.

به گزارش صدای مشهد، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ابتدای جلسه با اشاره به‌مناسبت‌های هفته جاری؛ گفت: یکشنبه ۲۱ مرداد سالروز شهادت امام جواد (ع) به‌خوبی گرامی داشته شد، امام جواد(ع) در کوران فشارهای سیاسی خلافت عباسی و در شرایط خاصی امامت را به‌عهده گرفته و سکاندار جامعه شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه در چارچوب نظام و قانون می‌تواند دیدگاه‌های متفاوتی وجود داشته باشد؛ اظهار کرد: نقد و دیدگاه عالمانه به‌اداره مطلوب جامعه کمک می‌کند، با صبوری می‌توان پاسخگو بود.

حیدری با اشاره به‌روز ۲۱ مرداد با مناست روز صنایع کوچک؛ یادآور شد: موضوع اشتغال و رویکرد اقتصاد مقاومتی اگر در کشورهایی که بر مدار توسعه قرار گرفته‌اند، مورد توجه قرار گیرد، مشاهده می‌شود، دلیل موفقیت توجه به‌صنایع کوچک بوده، بنابراین رفتن به‌سمت صنایع کوچک و تقویت آن می‌تواند به‌اقتصاد مقاومتی کمک کند.

وی با اشاره به‌درگذشت مرادعلی سالاراحمدی از هنرمندان موسیقی خراسان رضوی؛ ادامه داد: این هنرمند از پیشکسوتان موسیقی این استان و یکی از چهره‌های ماندگار خراسان رضوی در این حوزه است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به‌سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(ع) و نامگذاری این روز به‌نام روز ازدواج؛ اضافه کرد: صفا و سادگی آن ازدواج الگویی برای همه مؤمنین و جوانان شده و این نامگذاری به‌این دلیل است که از سیره این بزرگان استفاده کرده و این فرهنگ را توسعه دهیم.

حیدری با اشاره به ۲۲ مرداد، روز ملی تشکل‌ها؛ گفت: ما در شورای شهر به‌عنوان نهاد برخاسته از رأی مردم روی این موضوع تأکید داشته و بهترین اقدام برای مدیریت شهر و رصد آن را فعالیت تشکل‌های مردمی می‌دانیم.

وی با اشاره به‌اینکه این تشکل‌ها جمعی دارای دغدغه‌های علمی هستند؛ یادآور شد: حضور تشکل‌های مردمی که فداکارانه کار می‌کنند، باید در مجموعه پررنگ‌تر باشد و مدیریت شهری می‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به ۲۳ مرداد، روز مقاومت اسلامی؛ افزود: این روز یادآور مقاومت مردم لبنان مقابل رژیم صهیونیستی است که در این خصوص این اصل به‌یادگار مانده که ایستادگی بر سر ارزش‌ها به‌ظرفیت‌های فنی و تکنیکی به‌طور کامل وابسته نیست، علاقه به‌آرمان‌ها می‌تواند حماسه خلق کند، بنابراین مقاومت آنان تاریخ‌ساز شد.

حیدری با اشاره به ۲۶ مرداد سالروز بازگشت آزادگان به‌میهن اسلامی؛ ادامه داد: بازگشت آنان شور و نشاطی برای کشور ایجاد کرده بود.

بررسی لایحه انتشار اوراق مشارکت خرید اتوبوس در شورای شهر مشهد

در نخستین دستورکار لایحه دوفوریتی شهرداری مشهد در خصوص انتشار اوراق مشارکت اتوبوس به‌مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال برای خرید اتوبوس بررسی شد.

محمدحسین ودیعی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص متذکر شد: درباره انتشار اوراق مشارکت باید از تجربیات گذشته به‌جز اواخر سال گذشته توجه داشت که دولت در تعهدات خود در زمینه اوراق مشارکت به‌عهد خود عمل نکرده و جرائم آن نیز بر عهده شهرداری بوده است.

با تصویب این لایحه که با اکثریت آرا به‌تصویب اعضای شورای اسلامی شهر مشهد رسید، به‌شهرداری مشهد اجازه داده شد، به‌منظور تأمین منابع مالی مورد برای خرید اتوبوس، نسبت به‌انتشار اوراق مشارکت با سود علی‌الحساب مورد توافق با بانک مرکزی ایران با مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

تصمیم‌گیری اعضای شورای شهر برای طرح میدان سعدی مشهد

در دستورکار بعدی در خصوص اعمال قانون ماده ۹ نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای ملک واقع در طرح میدان سعدی تصمیم‌گیری شد.

احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد در این مورد تشریح کرد: همه املاک محدوده میدان سعدی خریداری شده و فقط یک ملک در ابتدای خیابان چمران باقی مانده است که باید به‌منظور خرید آن تصمیم‌گیری شود.

محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد به‌عنوان تذکر بیان کرد: با عنایت به‌ماده ۹ قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک، تشخیص این امر توسط بالاترین مقام که طبق دستگاه قضایی همان شورای شهر است، ضروری بوده، اما این موضوع به‌کمیسیون شهرسازی نشده است.

رشد ۲۵۰ درصدی منابع برای تمدید پاداش ویژه درآمدی

تمدید پاداش ویژه درآمدی، دستورکار بعدی این جلسه از شورای اسلامی شهر مشهد بود.

معاون مالی و اداری شهرداری مشهد با اشاره به‌رشد ۲۵۰ درصدی منابع؛ بیان کرد: سعی کردیم در سال جاری طبق وعده داده شده، نگذاریم این مسأله به‌پایان سال موکول شود و از فروردین در موضوع درآمدی تلاش شده تا روند یکنواختی در ماه‌های مختلف ایجاد شود.

محمدرضا کلایی با بیان اینکه این مصوبه در فرمانداری به‌تأیید رسیده و مورد بررسی و انطباق قرار گرفته است؛ گفت: با باز گذاشتن دست مدیران مناطق می‌توان به‌تحقق این امر کمک کرد.

احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد نیز تأکید کرد: این مصوبه مراحل قانونی خود را طی کرده است، با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با این دستورکار موافقت شد.

اصلاح مصوبه ارائه تسهیلات برای احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده

دستورکار بعدی به اصلاح مصوبه ارائه تسهیلات برای احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم اختصاص یافت.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به‌وجود حدود ۲۵ هزار واحد صنفی آلاینده؛ اظهار کرد: دو راهکار در مواجهه با مشاغل مزاحم وجود دارد.

خلیل‌الله کاظمی افزود: یک راهکار این است که شهرداری مانند سنوات قبل بودجه‌ای در اختیار گذاشته و نسبت به‌ساخت‌وساز در برخی از مجتمع‌ها اقدام کرده یا نسبت به‌انتقال آنها اقدام کند که البته چون مشارکت و منافع اعضا در این امر دخیل نیست، سبب بروز مشکلاتی شده است.

وی رویکرد دیگر را استفاده از توان و پتانسیل صاحبان مشاغل عنوان کرد و ادامه داد: با رعایت استاندارد برخی از مشاغل می‌توانند در سطح شهر به‌فعالیت خود ادامه دهند.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به‌بهره‌برداری از دو مجتمع فجر طبرسی و سامان اوج با ظرفیت‌های ۴۵۰ و ۲۰۰ طی چند ماه آینده؛ یادآور شد: مشاغلی مانند تراشکاری، آلومینیوم‌کاران و هم خودرو می‌توانند در این مجتمع‌ها فعالیت کنند.

در ادامه جلسه تفریغ بودجه سال ۱۳۹۶، سازمان‌های آتش نشانی و خدمات ایمنی، میادین میوه و تره‌بار و فاوا مورد بررسی قرار گرفت. براساس مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد، شهرداری مشهد مکلف شد با توجه به‌مغایرت‌های موجود در صورت‌های مالی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در بودجه تملک دارایی‌های، دلایل این مغایرت‌ها را اعلام و نسبت به‌شناسایی و لحاظ آن در تفریغ بودجه و صورت‌های مالی سال ۱۳۹۶ اقدام کند.

همچنین سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد مکلف شد با توجه به‌عدم ثبت قراردادها، همه قراردادهای خود را در سامانه حسیب ثبت کرده و رونوشتی از آن را به‌شورای اسلامی شهر ارسال کند.

در این مصوبه با توجه به‌اینکه زیان انباشته سازمان در تاریخ ترازنامه معادل ۵۱ درصد سرمایه است، بر این امر که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در این خصوص نسبت به‌افزایش سرمایه خود اقدام کرده و گزارش آن را در زمان اصلاح بودجه سازمان به‌شورای اسلامی شهر ارائه کند، تأکید شد.

در خصوص تفریغ بودجه سال ۱۳۹۶ سازمان میادین میوه و تره‌بار نیز شهرداری مشهد مکلف شد، با توجه به‌مغایرت‌های موجود در صورت‌های مالی سازمان میوه و تره‌بار در بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، دلایل این مغایرت‌ها را اعلام کرده و نسبت به‌شناسایی و اعمال حساب در تفریغ بودجه و صورت‌های مالی سال ۱۳۹۶ خود، اقدام کند.

علاوه بر این، سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری مشهد مکلف شد، با توجه به‌عدم ثبت قراردادها همه قراردادهای خود را در سامانه حسیب ثبت کرده و رونوشتی از قرارداد را به‌شورای اسلامی شهر ارسال کند، همچنین گزارشی از نوع، مقدار و مبلغ وضعیت امکانات در اختیار سازمان و نیز خدمات ارائه شده توسط سازمان میادین به‌شهرداری و مشهد، ظرف مدت سه ماه تهیه و گزارش آن را به‌کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همچنین کمیسیون خدمات شهری ارائه دهد.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد مکلف شد، نسبت به‌تعیین تکلیف بخشی از سپرده‌های پرداختنی تا پایان سال ۱۳۹۷ اقدام کند و درباره قرارداد تأمین خدمات از شرکت سامانه‌گستر رشد به‌صورت ترک تشریفات، به‌دلیل عدم رعایت آیین‌نامه مالی معاملاتی شهرداری‌ها در نصاب ترک تشریفات، ادله قانونی لازم را به‌حسابرسی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه کند

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید