ذخیره راهبردی کالاهای اساسی در استان/مردم نگران نباشند

0

در حال حاضر در تمامی کالاهای اساسی ذخیره راهبردی و مناسبی با در نظر گرفتن ۳۱ میلیون جمعیت زائر در سال و ۶.۵ میلیون جمعیت ساکن در خراسان رضوی وجود دارد.

به گزارش صدای مشهد؛ مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، افزود : دو هدف محوری شامل تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و ایجاد ذخایر راهبردی برای حذف نگرانی و دغدغه ها در تامین آنها و نیز ایجاد تعادل در بازار و کنترل بر قیمت ها و نظارت های لازم مبنای عمل ماست.

علی رسولیان بیان کرد: برنامه ریزی های منظمی و گسترده ای انجام شده و به اندازه مورد نیاز در بحث تامین پروتئین از گوشت قرمز و مرغ ذخیره سازی شده است.

وی افزود: حجم قابل توجهی از مرغ تولیدی استان و سایر استان های کشور برای تنظیم وتعادل در بازار در سردخانه ها ذخیره شده است .

رسولیان گفت: همچنین ذخیره سازی شکر به میزان حداقل یکسال نیاز استان انجام شده که هم اکنون بالغ بر ۶۰ هزار تن شکر داریم، ضمن آنکه فصل برداشت چغندر قند و تولید شکر هم پیش رو است.

وی با بیان اینکه در بحث گندم با ذخیره سازی خوبی که انجام شده هم اکنون بیش از هشت ماه نیاز استان تامین و در عین حال حجم قابل توجهی از گندم در حال ورود به استان است به گونه ای که تا پایان فصل آتی برداشت گندم نیاز استان تامین شده است.

وی عنوان کرد : تامین و ذخیره سازی نهاده های دامی از سیاست های اساسی و در دست انجام و نهاده های دامی از جمله کنجاله سویا، ذرت و جو در حال ورود به استان است و علاوه بر آن و ذخایر موجود، واردات آن از مرزهای شمالی کشور و آسیای میانه انجام شده است.

به گفته وی، در کنار ذخیره سازی برای مدیریت قیمت ها و بازار، همچنین مهمترین اقدام استان ورود به بازار و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا است که با جدیت دنبال شده است.

وی گفت: هر گاه احساس کمبود و نیازی وجود داشته به بازار ورود کردیم و هم اکنون نیز مرغ منجمد تولید استان با قیمت هر کیلو ۶۷۵۰ تومان با کیفیت بالا در حال عرضه است.

وی ادامه داد: در صورت نیاز ورود گوشت قرمز منجمد به بازار را نیز خواهیم داشت و هم اکنون بحث تبادل سبوس با گوشت قرمز را در دست اجرا داریم ضمن آنکه پیش از این گوشت وارداتی هم به میزان ۲۵۰ تن در استان عرضه شد و دوباره این عرضه از سر گرفته می شود.

رسولیان تصریح کرد: در همه کالاهای اساسی ذخایر مناسب و اطمینان بخشی داریم و برای مدت طولانی این ذخیره سازی بر اساس نیاز مصرف مردم استان و زائران انجام شده است.

وی توضیح داد: طی یک سال گذشته و نیز در شرایط کنونی متوسط قیمت کالاهای اساسی با وجود ۳۰ میلیون زائر و گردشگر و جمعیت ۶٫۵ میلیونی استان از متوسط کشوری پایین تر بوده و اجازه نداده و نمی دهیم قیمت ها افزایش یابد.

وی ادامه داد: در کنار اقدامات ایجابی، اقدامات سلبی را نیز با جدیت پیگیری کرده ایم و از ابتدای سال تا کنون ۳۲ هزار بازرسی انجام شده و نیروهای اصناف و بازرسی صنعت و معدن و تجارت و نیز بازرسان افتخاری و مردمی در بازار حضور دارند و دایم شرایط آن را رصد می کنند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید