دهقان زاده: دنبال حفظ اشتغال موجود در شهرک صنعتی چناران هستیم

0

مدیرعامل شهرک صنعتی چناران از احیاء واحدهای تولیدی تعطیل شده در این شهرک خبر داد.

به گزارش صدای مشهد، در حالی که حکایت تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور و به تبع آن خراسان رضوی به دلیل مشکلات مختلف از جمله، بانکی، بیمه ای، مالیات، تحریم ها، افزایش قیمت مواد اولیه و نبود نقدینگی در صدر اخیار رسانه ها قرار می گیرد علی دهقان‌زاده مدیرعامل شهرک صنعتی چناران در بازدید اصحاب رسانه، از کارخانجات این شهرک صنعتی از احیاء واحدهای تولیدی تعطیل شده در این شهرک خبر می دهد.

روشن ماندن چراغ ۵۰ واحد تولیدی در این وانفسای نفس گیر تولید خبر خوبی است که ارزش به اندازه اشتغال ایجاد شده برای تک تک کسانی است که از این واحدهای صنعتی نان به خانه می برند. وی در عین حال از تعطیل شدن کمتر از ۱۰ واحد سخن می گوید که نتوانستند به چرخه تولید بازگردند و مهم ترین عامل در این میان خود تحریمی می داند. چرا که به عقیده وی بسیاری از مواد اولیه مودر نیاز این واحدها داخلی هستند و نباید تحت تاثیر تحریم ها مشکلی برای این واحدها پیش بیاید. وی تاکید می کند که باید عزم جدی برای مقابله با اخلالگران اقتصادی وجود اشته باشد که شیرینی تولید را به رنجی مضاعف برای فعالان این عرصه تبدیل نکنند.

دهقان‌زاده که مدیر پهناورترین شهرک صنعتی شرق کشور با ۱۱۱۲ هکتار وسعت است، می گوید که در این شهرک صنعتی ۲۵۰ واحد فعال شامل ۲۳۰ واحد تولیدی و ۲۰ واحد خدماتی وجود دارد.
به گفته دهقان زاده افق تعریف شده ایجاد ۲۵ تا ۳۰ هزار اشتغال مستقیم در شهرک صنعتی چناران است اما در حال حاضرحدود ۷ هزار نفر در این شهرک مشغول به کار هستند که بخشی از آن‌ها زنان سرپرست خانوار هستند. نکته مثبتی که در این آمار وجود دارد این است که ۸۰ درصد از افراد شاغل در این شهرک بومی همین منطقه هستند.

می پرسم در شرایط فعلی که اوضاع اقتصادی واحدهای تولیدی وخیم است و بسیاری از واحدها با یک سوم ظرفیت کار می کنند یا با تعدیل نیرو و سبک کردن مجموعه تلاش دارند در میدان تولید باقی بمانند وضعیت این شهرک چگونه است. می گوید که در شهرک صنعتی چناران بیشتر دنبال حفظ اشتغال موجود هستیم، سپس در گام بعدی اشتغال‌ جدید را نیز مد نظر داریم. سپس درباره راه اندازی یک واحد دارویی در این شهرک صنعتی سخن می گوید که قرار است به ‌زودی و با حضور مسئولان افتتاح شود و صد البته میزان اشتغال این شهرک را نیز بهبود بخشد.وی از بانک ها می خواهد که طلبکارانه به حوزه تولید نگاه نکنند و با دادن تنفس به فعالان اقتصادی کمک کنند تا آنها بتوانند از این پیچ تاریخی عبور کنند.

دهقان زاده تاکید می کند که اصحاب رسانه از تریبون های خویش اعلام کنند که تمامی واحدهای فعال در شهرک صنعتی چناران در صورت بروزهر مشکلی آن را به مدیریت شهرک منتقل کنند تا در اسرع وقت و با همکاری مسئولان بخش‌های صنعتی دولتی و خصوصی و همچنین مشارکت دستگاه قضایی برطرف شود
وی با اشاره به اینکه دولت خواسته‌هایی از حوزه تولید دارد و در سوی مقابل واحدهای تولیدی هم مطالباتی را از دولت دارند، تصریح می کند که رسیدگی به مشکلات فعالان واحدهای تولیدی این شهرک را در شرایط جنگ اقتصادی وظیفه خود می‌داند، و به طور جدی موارد مطروحه را دنبال می کند.

بعد از ان خبرنگاران بازدیدی از کارخانه شهد گل چناران داشتند. کارخانه ای که کمپوت میوه ، مربا ، کنسرو غیر گوشتی ، انواع کنسرو گوشتی ، سس مایونز ، سس گوجه فرنگی ، ترشیجات ، شوریجات را تولید می کند. مدیر عامل این شکرت تقی زیبا می گفت که با یک چهارم ظرفیت مشغول کار هستند و از ۴ خط تولید انها تنها یک خط فعال است. وی علت ان را گرانی مواد اولیه می داند که تولید را برای این کارخانه کم صرفه کرده است.

سپس از کارخانه الماس کارتن یکی از منحصر به ‌فردترین کارخانه‌های تولید کارتن چندلایه در ایران بازدیدی داشتیم. کارخانه ای که به گفته فغفوری مدیرعامل آن اولین خط تولید ورق هفت لایه کارتن در شرق کشور است که انواع ورق کارتن چندلایه را با ظرفیت تولید ۹ هزار الی ۳۵ هزار تن در سال تولید می‌کند. محصولات تولیدی این شرکت در صنایع بسته‌بندی سنگین همچون بسته‌بندی یخچال‌فریزر و … کاربرد دارد و برای ۱۰۰ نفر به‌طور مستقیم و در دو شیفت کاری اشتغال‌زایی کرده است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید