داستان اخذ رضایت کتبی از ولی برای زنان کوهنورد

0

رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی با بیان اینکه بخشنامه اجازه صعود برای بانوان به‌اصرار خانواده‌ها بوده است؛ گفت: اتفاقات ناهنجار در گروه‌های کوهنوردی غیرمجاز همراهی بانوان با این گروه‌ها را مشروط کرد.

به گزارش صدای مشهد، اخیرا خبری مبنی بر نیاز به کسب اجازه برای بانوان کوهنورد در فضای رسانه ای مشهد واکنش های زیادی را به دنبال داشته است. احمد زحمتکش، رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی در این خصوص به فارس گفته است: در ماه‌های اخیر با توجه به‌اتفاقات و ناهنجاری‌هایی که در گروه‌های کوهنوردی و گردشگری غیرمجاز رخ داده است، اما کاسبانی که درآمد نامشروع از این طریق کسب می‌کنند سعی در وارونه نشان دادن حقیقت کردند.

رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی ادامه داد: در بند ۲ بخشنامه جدید آمده است که جهت رعایت ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی و نیز فتاوای علمای دین، برای صیانت از بنیان و اساس خانواده‌ها، اجازه همسر برای شرکت خانم‌های متاهل و اجازه ولی قهری برای خانم‌های مجرد و نوجوانان تا سن ۲۰ سال الزامی است.

وی افزود: کسانی که به‌دنبال سفسطه هستند و منافعشان با این بخشنامه به‌خطر افتاده، هدفشان تخریب بنیاد خانواده است.

زحمتکش با تاکید بر اینکه این بخشنامه به‌ اصرار خانواده‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: آن‌هایی که بدون در نظر گرفتن اصل ماجرا به‌دنبال مغالطه هستند، بهتر است در این خصوص ابتدا تحقیق کنند و ببینند این اتفاقات چه بر سر خانواده‌ها آورده است و متاسفانه آسیب دیده‌اند.

رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی یادآور شد: ما قانون‌گذار نیستیم که قانون تصویب کنیم فقط به‌باشگاه‌های استان توصیه کردیم برای حفظ سلامت بانوان و بنیان خانواده این کار را انجام شود، به‌طور حتم آنهایی که درآمد نامشروع از این طریق کسب می‌کنند، این فضا را ایجاد کرده‌اند.

*هیچ منع قانونی برای فعالیت بانوان کوهنورد خراسان رضوی وجود ندارد

فرزاد فتاحی نیز در خصوص بخشنامه هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی به فارس گفت: با بررسی‌هایی که داشتیم مشخص شد که هیأت کوهنوردی نامه را خطاب به‌گروه‌هایی که به‌صورت غیررسمی اقدام به‌جذب افراد برای برنامه‌هایی کوهنوردی یا گردشگری می‌کنند و از این موضوع سوءاستفاده‌هایی انجام می‌دادند، منتشر کرده است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی ادامه داد: به‌طور طبیعی اگر موضوعی به‌صورت بخش نامه ارائه شود حتما باید زیر نظر اداره کل ورزش و جوانان استان و فدارسیون کوهنوردی باشد و از نظر ما چنین قانونی وجود ندارد که حتما برای برنامه‌های کوهنوردی باید بانوان اجازه همسرانشان یا دختران باید اجازه والدین را داشته باشند.

وی تصریح کرد: تذکرات لازم به رئیس هیأت کوهنوردی استان داده شد و مقرر شد سریعا این موضوع را اصلاح کنند و خودشان در صحبتی که داشتند، اذعان کردند که منظورشان گروه‌هایی بوده که به‌صورت غیررسمی در فضای مجازی برای سوءاستفاده از موقعیت دختران و پسران جوان اقدام به ثبت نام می‌کردند.

فتاحی خاطرنشان کرد: با توجه به برداشت‌های متفاوتی که از این موضوع در فضای مجازی شد، به خانواده‌های محترم عرض می‌کنم که چنین چیزی صحت ندارد و اگر قرار باشد در این ارتباط موضع‌گیری صورت می‌گرفت حتما باید اداره کل ورزش و جوانان استان و فدارسیون کوهنوردی در این خصوص اعلام نظر می‌کردند که چنین چیزی صحت ندارد و در آیین‌نامه فدراسیون کوهنوردی هم به‌چنین چیزی اشاره نشده است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی بیان کرد: به‌دلیل سوءتفاهمی که در خصوص این موضوع پیش آمده است، به‌عنوان متولی ورزش و جوانان استان از مردم خراسان رضوی و کشور عذرخواهی می‌کنم که چنین کاری بدون هماهنگی اداره کل ورزش و جوانان استان انجام شده است.

وی ادامه داد: قطعا نگاه وزارت ورزش و جوانان و اداره کل ورزش و جوانان استان به‌ورزش بانوان مانند ورزش آقایان با رعایت شئونات است و تلاش می‌کنیم که بانوان نیز بتوانند از ورزش استفاده لازم را داشته باشند و از فضاها و امکانات ورزشی مانند آقایان استفاده کنند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید