جزئیات وام ساخت مسکن به روایت معاون آخوندی

0

مدیرعامل شرکت عمران وبهسازی شهری ایران گفت: ۵۵ هزار فقره وام بافت فرسوده‌ که بانک مسکن در قالب بسته خروج مسکن از رکود می‌دهد مازاد بر ۵ هزار فقره سهمیه‌ای است که بانک مرکزی بر عهده این بانک گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، محمدسعید ایزدی در خصوص تفاوت سود تسهیلات بافت فرسوده اعلامی از سوی بانک مسکن(۱۴درصد) با سود مصوب هیئت دولت برای این تسهیلات (۱۱درصد) اظهار کرد: تسهیلات ۵۰میلیون تومانی بافت فرسوده بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار شامل دو نوع سود ۲۴درصد(سود تسهیلات عقود مشارکتی) و ۲۱درصد(سود تسهیلات عقود مبادله‌ای) است؛ به این صورت که سود دو سال اول این تسهیلات با سود عقود مشارکتی (۲۴درصد) و سود ۱۰ سال مابقی بر اساس عقود مبادله‌ای محاسبه می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران افزود: زمان بازپرداخت اقساط تسهیلات بافت فرسوده ۱۲سال است که در دو سال اول سود تسهیلات با احتساب یارانه ۱۰درصدی دولت، ۱۴ درصد و ۱۰سال مابقی نیز با احتساب همین یارانه، ۱۱درصد محاسبه می‌شود. ضمن اینکه دریافت‌کنندگان این تسهیلات به شرط رعایت مبحث دوم مقررات ملی ساختمان از دو درصد یارانه تشویقی به عنوان کاهش سود تسهیلات نیز بهره‌مند می‌شوند که در مجموع تنها ۹ درصد سود برای تسهیلات ۵۰میلیون تومانی پرداخت می‌کنند.

وی اظهار کرد: بنابراین تفاوتی در نرخ سود تسهیلات اعلامی از سوی بانک مسکن و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیست؛ بلکه مسئولان این بانک در نشست خبری اخیر خود سود دو سال اول بازپرداخت اقساط تسهیلات بافت فرسوده را اعلام کرده‌اند.

معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی عنان کرد: این ۵۵هزار فقره وام بافت فرسوده‌ای که بانک مسکن پرداخت می‌کند، مازاد بر ۵هزار فقره سهمیه تسهیلات بافت فرسوده‌ای است که این بانک در کنار سایر بانک‌ها پرداخت می‌کند و این ۵۵هزار فقره جدید، در قالب بسته خروج مسکن از رکود در دولت به متقاضیان بازسازی بافت فرسوده پرداخت می‌شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری تصریح کرد: متقاضیان دریافت تسهیلات بافت فرسوده باید با مراجعه به سامانه گواهینامه صلاحیت اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به شرکت عمران و بهسازی شهری ایران مراجعه کنند که این شرکت پس از تأیید اظهارات متقاضیان، آنها را بلافاصله به بانک مسکن معرفی می‌کند.

منبع: مهر

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید