حق التولیه رئیسی و طبسی کجا هزینه شده است؟

ثروت افسانه ای آیت الله طبسی، شایعه بود یا واقعیت.

یکی از موارد بحث برانگیز در خصوص تولیت آستان قدس رضوی همواره سهم حق التولیه و درآمدی است که تولیت از این محل دارد. موضوعی که بالاخره به آن پرداخته شد!

به گزارش صدای مشهد؛ سال هاست از انقلاب اسلامی می گذرد و یکی از بحث های مردم مشهد در جلسات خانگی و دوستانه درآمد سرشار آستان قدس و در نتیجه درصد حق التولیه ای است که شرعا و قانونا به تولیت تعلق می گیرد.

شایعات و داستان های زیادی نیز درباره ثروت نجومی آیت الله طبسی که طی سالهای پس از انقلاب تولیت این آستان را بر عهده داشته، بر سرزبان ها افتاده بود که منشا آن بی اطلاعی از واقعیت اصل داستان است.

سرانجام یکی از فعالان مجازی و مدیران رسانه ای آستان قدس به این مهم پرداخته و روایتی تازه از هزینه کرد حق التولیه در دوره های مختلف بیان کرده است. محسن هوشمند نوشته است:

“قبل انقلاب #حق_التولیه به صورت ماهیانه به حساب #شاه به عنوان تولیت #آستان_قدس_رضوی و ولیان به عنوان نائب التولیه واریز می شد و بسیاری از هزینه های عیاشی پهلوی ها از محل درآمدهای موقوفات آستان قدس رضوی تامین می شد.

طبق اسناد موجود در مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سال 57 شاه هر ماه حدود یک میلیون تومان و ولیان حدود 500 هزار تومان حق التولیه دریافت می کردند و جدای از این بسیاری از منابع #موقوفه #امام_رضا علیه السلام را هم در راستای منافع شخصی هزینه می کردند.

بعد از پیروزی #انقلاب_اسلامی به همت مرحوم آیت الله #واعظ_طبسی ضمن احیای موقوفات، رقم حق التولیه در کنار 25 سرفصل موقوفاتی آستان قدس رضوی قرار گرفت و به بیست و ششمین سرفصل هزینه کردی این مجموعه تبدیل شد.

به این ترتیب درواقع تفاوت حق التولیه با بقیه درآمدهای موقوفاتی آستان قدس رضوی این بود که این بخش با نظر #تولیت و در محل هایی که احساس مصرف ضروری وجود داشت، هزینه می شد.

صحن های جمهوری اسلامی، غدیر و کوثر، ساختمان های #کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، #حسینیه و کتابخانه امام رضا (ع)، بنیاد پژوهش های اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و طرح های عظیمی مثل اکرام رضوی با استفاده از ردیف حق التولیه در دوره آیت الله طبسی به سرانجام رسید و در دوره تولیت #آیت_الله_رئیسی هم این ردیف در راستای خدمات محرومیت زدایی و فرهنگی و ساخت مجموعه هایی مانند #زائر_شهر رضوی استفاده شد.

امروز هم بسیاری از هزینه های آستان قدس رضوی در موقعیت هایی مانند بلایای طبیعی از همین محل تامین می شود.

در واقع به همت مرحوم آیت الله طبسی حق التولیه از منبع مالی عیاشی های پهلوی ها به محلی برای تامین مالی بسیاری از خدمات عام المنفعه تبدیل شد و هیچ کدام از متولیان آستان قدس رضوی از این ردیف حتی یک ریال هم برداشت شخصی نداشته اند.

البته بخشی از این رقم که حقوق سایر متولیان موقوفات آستان قدس رضوی است، مطابق با نیت واقف به وارثین ایشان پرداخت می شود.”

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن