تحریم‌های موشکی ربطی به اجرای توافق هسته‌ای ندارد

0

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: هیچ ارتباطی میان روند اجرای توافق هسته‌ای و پاسخگو دانستن ایران به خاطر برنامه موشکی‌اش وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب در خصوص روابط ایران و عربستان و همچنین اجرایی شدن توافق هسته‌ای با خبرنگاران سخن گفت.
وی در ابتدا به روند اجرای برجام از سوی ایران اشاره کرد و گفت: ایران گام‌های زیادی برای رسیدن به روز اجرا برداشته ولی در عین حال تأکید کرد که «تخفیف تحریم‌ها تنها پس از تأیید برداشته شدن همه گام‌های لازم توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، واقع خواهد شد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ایران می‌تواند در کنار تلاش برای رسیدن به روز اجرای توافق هسته‌ای، کارهای زیادی برای ایجاد ثبات در خاورمیانه انجام دهد ولی از این کار سر باز می‌زند.
سخنگو همچنین اظهار کرد:«ایران می‌تواند کارهای زیادی برای ایجاد ثبات در خاورمیانه انجام دهد ولی آنگونه که شواهد نشان می‌دهد، چنین کاری نمی‌کند.»
کربی به تماس تلفنی وزیر خارجه آمریکا با همتایان ایرانی و سعودی خود هم اشاره کرد و افزود: جان کری در این تماس‌ها، طرفین را برای به کار بستن تلاش‌های دیپلماتیک برای برون رفت از وضعیت موجود، تشویق کرده است.
یکی از خبرنگاران از سخنگو در خصوص خبر جدا شدن قلب راکتور اراک سوالی پرسید که وی عنوان کرد: هنوز این مورد از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید نشده ولی «همانگونه که گفته بودیم، باید روی راکتور اراک سیمان ریخته شود.»
خبرنگار دیگری در خصوص تحریم‌های موشکی جدید ایران که فعلاً متوقف شده سوالی پرسید که سخنگو بیان کرد: «این مورد هنوز تحت بررسی های فنی است ولی تأکید می‌کنم که هیچ ارتباطی میان روند اجرای توافق هسته‌ای و پاسخگو دانستن ایران به خاطر برنامه موشکی‌اش وجود ندارد.»

منبع: فارس

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید