تاثیر نمایشگاه توانمندی بانوان در زنده نگه‌داشتن سنت‌ها

0

یک کارشناس امور بانوان گفت: برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های بانوان برای زنده نگه‌داشتن سنت‌ها تاثیرات فراوانی دارد.

به گزارش صدای مشهد، سمانه پورمحمد دکتری علوم ارتباطات، نویسنده و کارشناس امور بانوان اظهار کرد: ما در دوره‌هایی رد شدن از سنت‌ها و برگشت به آن را داشتیم آنگونه که در حوزه بانوان تاثیرات فراوانی گذاشت اما اکنون مجدد به بازگشت به سنت‌ها رسیده‌ایم و این نمایشگاه برای زنده نگه‌داشتن سنت‌ها تاثیرات فراوانی دارد.

وی با اشاره به فعالیت بانوان در حوزه های هنری و فرهنگی تصریح کرد: یک سری از توانمندی‌های ما به دست بانوان شکل می گیرد و این قشر از جامعه در نشان دادن آنها، بهتر می‌توانند فعالیت داشته باشند‌.

این کارشناس امور بانوان همچنین به دوران عبور از سنت‌ها اشاره کرد و افزود: در یک دوره یک سری از افراد سعی کردند بانوان ما را از خانواده دور کنند که موفق شدند و سنت‌هاکمرنگ شد اما مجدد بانوان ما خودشان سعی کردند به خانواده برگردند چرا که خانواده را امن‌ترین جای جامعه می‌دانند‌.

پورمحمد اضافه کرد: یکی از عوامل پیشرفت اقتصادی جامعه، بانوان هستند که علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی برخی هنرها را نیز زنده نگه می‌دارند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ما باید بتوانیم از علم خود در جامعه نیز استفاده کنیم بر لزوم فرهنگ سازی در دانشگاه‌ها و جامعه تاکید کرد.

این کارشناس امور بانوان گفت: دانشگاه‌های ما انسانهای توانمندی به جامعه برنگرداند. ما یک دوره از فرهنگ‌سازی دور شدیم و اکنون نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.

پورمحمد تاکید کرد: با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ می‌دهد و کمبودهایی که در جامعه دیده می‌شود، وقت آن است که نشان دهیم بانوان می‌توانند در پرزنت کردن و نشان دادن هویت اصلی بانوی ایرانی به دنیا موفق باشند.

وی تصریح کرد: تا کنون فعالیت هایی در این حوزه شکل گرفته اما هنوز نیاز به فرهنگ‌سازی داریم باید این تفکر که زن تحصیل‌کرده نباید در خانه فعالیت کند را از بین ببریم.

این کارشناس امور بانوان متذکر شد: ادعای علمی داشتن خوب نیست ما باید بتوانیم از علم خود در جامعه استفاده کنیم.

پور محمد با بیان اینکه طرز تفکر دانشگاهیان و بانوان تحصیل کرده این است که از سنت‌ها باید دور بود، گفت: دانشگاه‌های ما یکی از اشتباهاتشان این بود که انسانهای توانمندی به جامعه ندادند.

وی اظهار کرد: بسیاری از مشکلات در عرصه زنان ناشی از فرهنگ است تا زمانیکه این فرهنگ و تابوها در مورد حضور موثر زنان در عرصه اجتماع شکسته نشود نمی توان کاری کرد.

پورمحمد در پایان به نقش سازمان‌ها در شکل گیری نمایشگاه‌ توانمندی بانوان اشاره کرد و افزود: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی با علم به اینکه برای خانواده و برای بانویی که در آن شرکت می‌کند، کارایی داشته باشد، خوب است‌ چرا که ما بانوانی را پای کار می‌آوریم که ممکن است سرپرست خانوار باشند. برگزاری این نمایشگاه‌ها به لحاظ بودجه باید طوری تعیین بشود که بانویی که در آن شرکت می‌کند صرفه اقتصادی داشته باشد. برای زنی که سرپرست خانواده است، غرفه‌ای که اجاره می‌کند و پرداخت هزینه آن مهم است. ما زنان و دختران زیادی داریم که توانمند هستند اما جایی برای خودنمایی و نشان دادن توانمندیهای خود ندارند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید