برگزاری “نخستین دوره‌ی کنگره شعر فیروزه فرات”

0

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: “نخستین سوگواره فیروزه فرات” با امام حسین (ع) و عاشورا از نگاه امام رضا(ع) برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد؛ نشست خبری “نخستین دوره‌ی کنگره شعر فیروزه فرات” با هدف ارتقا جایگاه فرهنگی هنری مشهد، ترویج شعائر رضوی هم سو با واقعه عاشورا در آینه شعر رضوی و تاکید بر پیوستگی تعالیم و سیره ائمه اطهار در محل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) برگزار شد.

در این نشست محمود رضا برازش مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) ترویج معارف رضوی را از جمله وظایف این مجموعه دانست و افزود: در “سوگواره فیروزه فرات” وقایع عاشورا از دیدگاه امام رضا(ع) به شعر تبدیل می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه موضوع این سوگواره امام حسین (ع) و عاشورا از نگاه امام رضا (ع) است؛ افزود: برای اولین بار سوگواره ای با این موضوع برگزار می شود.

برازش نگاه شاعرانه به اشتراکات سیره رضوی و حسینی، پردازش فضای شاعرانه عاشورایی در حرم مطهر رضوی، کشف مضمون از روایات رضوی مرتبط به مقتل ثارالله و گریز از مرثیه رضوی به مرثیه حسنی (ع) را از جمله موضوعات سوگواره فیروزه فرات عنوان کرد.

وی ویژگی منحصر به فرد سوگواره فیروزه فرات را معصوم از نگاه معصوم عنوان کرد و گفت: در بیان زبان حال معصوم فرد ممکن است دچار اغراق شود یا تصور خود را بیان کند و حق مطلب را به خوبی ادا نکند اما وقتی معصوم (ع) معصوم (ع) را تعریف کند یعنی بهترین مدل برای بیان، مانند تفسیر المیزان که تفسیر قران به قران است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) اظهار کرد: چون زبان، شعر است جذاب است و یک اثر جذاب سالم در حوزه آیینی خواهد بود که برای اولین بار اتفاق افتاده است.

وی افزود: در بسیاری از جشنواره ها مانند جشنواره امام رضا (ع) به دلیل برگزاری در چند مقطع شاعر ممکن است آثار تکراری خود را ارسال کند و شعر تازه ای تولید نشود اما وقتی که موضوع جدید باشد شاعر ناچار است تولید اثر کند که یکی از مزایای این سوگواره است.

وی گفت: در هر کشوری هنر با موضعی خاص گره می خورد؛ در ایران هنر با شعر نمود بیشتری دارد اما در اروپا هنر با موسیقی در آمیخته شده است.

برازش با تاکید بر اینکه سخنان ائمه باید در قالب هنر توسط شاعران آیینی بیان شود؛ اظهار کرد: اشعار آیینی باید مطابق با الگو و سخنان ائمه اطهار(ع) باشد.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) مهلت ارسال آثار را ۱۸ آبان ماه عنوان کرد و تصریح کرد: برگزاری مراسم اختتامیه نیز۲۷ آبان ما جاری است.
در ادامه مهدی آخرتی دبیر اجرایی سوگواره فیروزه فرات در خصوص شیوه ارسال آثار بیان کرد: محدودیتی در تعداد و قالب اشعار ارسالی وجود ندارد، به استثنای شعرهای کوتاه که حداقل اشعار ارسالی در این قوالب برای پذیرفته شدن در سوگواره ۳ اثر است.وی افزود: آثار نیز در سه مرحله و به صورت کاملا حرفه ای داوری خواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید