بروزآفت ملخ در خراسان رضوی بعید نیست

0

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به بروز آفت ملخ در برخی استانها، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی کنونی، آفت ملخ قطعا در این استان بروز می کند و با آن مواجه خواهیم بود لذا هشدار لازم به کشاورزان داده شده و سازمان جهاد کشاورزی در سطح شهرستانهای خراسان رضوی در حال آماده باش هستند.

به گزارش صدای مشهد، نجفقلی صالحی بر آمادگی کامل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی برای مقابله با آفت ملخ تاکید و بیان کرد: بر این اساس مناطق مختلف استان بطور روزانه رصد و پایش می شوند تا به محض مشاهده آفت ‘کانون کوبی’ صورت گیرد و پیش از ورود ملخها به مرحله پرواز در همان مراحل اولیه این آفت مهار شود.

وی بیشترین نگرانی پیرامون بروز آفت ملخ را در خراسان رضوی مربوط به شهرستانهای سرخس و درگز در شمال شرق این استان ذکر و بیان کرد: این شهرستانها به دلیل نزدیکی به کانونهای ملخ خیز در افغانستان و ترکمنستان بیشتر از دیگر مناطق خراسان رضوی در معرض تهدید آفت هستند.

‘آفت ملخ’ به وضعیتی عنوان می شود که رفتار این حشره در پی بالا رفتن میزان بارندگی سالیانه پس از یک دوره خشکسالی و تحریک برای تولید مثل بالا، به حالت طغیانی در‌آید. در صورت وقوع چنین شرایطی جمعیت انبوه ملخها برای پیدا کردن غذا دست به مهاجرت ‌جمعی می ‌زنند و با حمله به مزارع زیانهای زیادی وارد می‌ کنند.

پیش از این مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی از هجوم ملخهای صحرایی در پی بارندگیهای اخیر به شش منطقه در جنوب کشور شامل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، جنوب استان کرمان و جزیره قشم خبر داده و گفته بود: هجوم ملخ می تواند تهدید جدی برای اراضی زمینهای کشاورزی و عرصه های طبیعی باشد.

‘ملخ صحرایی’ که از شبه جزیره عربستان، امارات و عمان وارد ایران شده روزانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و پوره ملخ (بچه ملخ) می تواند روزانه بین چهار تا هشت کیلومتر مسافت را طی کند.  دو میلیون و ۱۳۸ هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد و ۳۶۳ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت می کنند. حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی هشت میلیون تن است. سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در این استان زیر کشت ۸۳ نوع محصول می رود. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید