برنج صدرنشین کالاهای وارداتی شد/ در ارزش گذاری برنج های وارداتی حواس ما به کشاورزان است نه وارد کننده ها

0

معاون گمرک با بیان اینکه  بر اساس آمار گمرک در ۱۷ دی ماه بیش از ۵ هزار تن برنج به کشور وارد شد و برنج صدرنشین کالاهای وارداتی است، گفت: در ارزش گذاری برنج های وارداتی حواس ما به کشاورزان است نه وارد کننده ها.به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، بر اساس آمار گمرک در ۱۷ دی ماه سال‌جاری ۵ هزار و ۲۶۳ تن برنج به ارزش ۴ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۷۰۸ دلار به کشور وارد شد و برنج صدرنشین کالاهای وارداتی در این تاریخ شد.

بر اساس این گزارش موز سبز یا خشک کرده دومین کالاهای وارداتی در تاریخ یاد شده بود که ۴ هزار و ۲۵۰ تن از این کالا به ارزش ۳ میلیون و ۲۷۸ هزار دلار به کشور وارد شد.

فولادهای ممزوج گرم‌نورد شده سومین کالای عمده وارداتی در تاریخ ۱۷ دی ماه بود که ۲ میلیون و ۳۱۶ هزار دلار صرف واردات این کالا شد.

بر اساس این گزارش ۷۱ دستگاه خودرو سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ سی‌سی و حداکثر ۲۰۰۰ سی‌سی به ارزش ۲ میلیون و ۳۰ هزار دلار تنها در ۱۷ دی ماه به کشور وارد شد همچنین ۴۷ دستگاه خودرو سواری با حجم موتور بین ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی به کشور وارد شد.

این گزارش ادامه می دهد: بر اساس آمار گمرک ماهی تیلاپیلا، توتون و تنباکو، وسایل نقلیه موتوری برای حمل‌ونقل کالا، کنجاله و سایر آخال از دانه آفتابگردان و اجزا و قطعات چیلرهای جذبی از جمله کالاهای وارداتی در تاریخ ۱۷ دی ماه است.

گفتنی است در راستای راه‌اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی مطابق بند “ج” ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گمرک ایران، هدف شفاف‌سازی تجارت و امکان اتخاذ تصمیمات آگاهانه اقدام به انتشار اطلاعات تجارت خارجی به صورت روزانه کرده است.

واکنش گمرک به ارزش گذاری برنج وراداتی
معاون گمرک ایران بیان کرد: در ارزش گذاری برنج های وارداتی حواس ما به کشاورزان است نه وارد کننده ها.
فرود عسگری با رد ادعای انجمن وارد کنندگان برنج مبنی بر ارزش گذاری بالای برنج وارداتی در گمرک ، اظهار کرد: اگر ما این ادعا را بپذیریم اولا” برای تعداد محدودی که وارد کننده برنج هستند که تعداشان از انگشتان یک دست هم تجاوز نمی کند ، رانت اقتصادی ایجاد کردیم و ثانیا” تولید داخل را که مد نظر اقتصاد مقاومتی است به سمت نابودی خواهیم برد ،چرا که هر کیلوگرم برنج وارداتی ۳۵۰۰ تومان هست در حالیکه قیمت خرید تضمینی ۳۶۸۰ تومان تعیین شده است.
عسگری عنوان کرد : با این کار معلوم هست که دیگر کسی به سمت خرید برنج تضمینی که قیمت آن توسط دولت تعیین شده نخواهد رفت و همه به سمت واردات می روند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید