اولین گزارش رسمی رکود در سال ۹۴ منتشر شد

0

در حالی بانک مرکزی گزارش نماگرهای اقتصادی بهار ۹۴ را منتشر کرد که نرخ رشد اقتصادی سه ماهه که مهمترین شاخص این گزارش است، اعلام نشده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، بانک مرکزی شب گذشته گزارش نماگرهای اقتصادی بهار ۹۴ را منتشر کرد. در این گزارش که جای آمار نرخ رشد اقتصادی در بهار ۹۴ خالی است، نرخ رشد اقتصادی سال ۹۳ با نفت ۳ درصد و بدون نفت ۲٫۸ درصد اعلام شده است.

پیش از این مسئولان اقتصادی کشور از کاهش شدید نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ خبر داده و ۴ وزیر هم در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به بحرانی شدن اوضاع اقتصادی هشدار داده بودند.

*صادرات نفت کم شد

بر اساس جزئیات این گزارش، تولید نفت کشور در بهار ۹۴ به روزانه ۳ میلیون و ۹۳ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به زمستان ۹۳ حدود ۷۸ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. همچنین صادرات روزانه نفت خام و فرآورده های نفتی هم به ۱ میلیون و ۴۲۲ هزار بشکه در روز کاهش یافت. این رقم در زمستان ۹۳ روزانه یک میلیون و ۴۲۸ هزار بشکه بوده است.

بر اساس این گزارش، شاخص تولید در کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سه ماهه اول امسال منفی ۴٫۲ درصد بوده است. تعداد پروانه های بهره برداری از واحدهای صنعتی هم با ۱۰٫۲ درصد کاهش مواجه شده است.

متن کامل گزارش بانک مرکزی از نماگرهای اقتصادی بهار ۹۴ را اینجا ببینید.

منبع: تسنیم

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید