اولین باغ اردوگاه ویژه بانوان بانام «خاتون » افتتاح شد

0

نخستین مرکز فرهنگی، تفریحی و اردوگاهی ویژه بانوان در مشهد با عنوان باغ اردوگاه «خاتون» با حضور تولیت آستان قدس رضوی افتتاح شد.

به گزارش صدای مشهد، آیت‌الله رئیسی، ظهر شنبه در آئین افتتاحیه نخستین مرکز فرهنگی، تفریحی و اردوگاهی ویژه بانوان در مشهد با عنوان باغ اردوگاه «خاتون» بیان کرد: حضور زائرینی که به‌صورت انفرادی و چه در قالب تشکل‌ها و گروه‌های مختلف، برای زیارت آقا علی ابن موسی‌الرضا(ع) به این کوی دلدادگی سفر می‌کنند، وظیفه سنگین میزبانی را بر دوش ما مجاورین امام هشتم(ع) در مشهد و خراسان نهاده است.
وی با تأکید بر لزوم استفاده از تمام امکانات و توان مجموعه آستان قدس برای برنامه‌های فرهنگی افزود: نمونه موفق تغییر کاربری باغات و موقوفات با حفظ تمام درختان، که ضمن مفرح بودن محیط، به‌منظور اقدامات فرهنگی مورداستفاده قرارگرفته، در «باغ بیلدر» اتفاق افتاده است، و از زمان آغاز به کار آن، هزاران جوانان و نوجوانان از فضای این اردوگاه استفاده کرده‌اند و روزبه‌روز نیز بر غنای برنامه‌ها افزوده شده و چه به لحاظ کمی و چه کیفی رشد داشته است.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به خلأ فضاهای اردوگاهی برای بانوان و دختران تصریح کرد: وجود مرکزی برای بانوان که هم نشاط در آن وجود داشته باشد، هم آگاهی بخشی و معرفت افزایی، در مشهد حس می‌شد و لذا ایجاد این باغ اردوگاه می‌تواند به‌عنوان یک مرکز فرهنگی و تفریحی برای بانوان بخشی از این خلأ را پر کند.
وی ضمن تشکر از عوامل اجرایی این پروژه گفت: حرکت جهادی عوامل اجرایی در این پروژه که در مدت‌زمان بسیار کوتاه، توانستند این اردوگاه را آماده بهره‌برداری کنند می‌تواند الگویی برای تمام کشور باشد.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر لزوم تبعیت از منویات رهبری بیان کرد: امروز نیاز داریم که همه اقدامات در کشور بر پایه تفکر بسیجی و روحیه جهادی ، همراه با وحدت و هم‌افزایی صورت بگیرد.

لزوم افزایش بهره‌وری از باغات آستان قدس بدون قطع درختان
آیت‌الله رئیسی با اشاره به لزوم افزایش بهره‌وری از باغات، گفت: باغ‌ها نفس‌کش‌های شهر هستند و باید ضمن حفظ موقعیت فعلی، نسبت به افزایش بهره‌وری آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام کرد.
وی بابیان اینکه باغ اردوگاه خاتون بدون قطع حتی یک درخت احداث‌شده است، عنوان کرد: این مجموعه باهدف نوآوری، علم افزایی ، کارآفرینی، خلاقیت، همفکری و اندیشه ورزی برای بانوان ساخته‌شده است.
وی فراهم کردن زمینه‌های خلاقیت، رشد و نوآوری را جز حقوق زنان دانست و خاطرنشان کرد: حقوق زن در غرب با نگاهی مردسالارانه و برمبنای نیاز مردان تعریف شده است، ولی در فرهنگ ما حقوق زن، فراهم کردن زمینه رشد وتعالی زن است و در اسلام نیز هیچ تفاوتی در این خصوص بین زن و مرد وجود ندارد.
تولیت آستان قدس رضوی در پایان با تاکید بر لزوم استفاده از این ظرفیت در جهت معرف افزایی و رسیدن به اهداف عالم آل محمد(ع) یادآور شد: چون این فضا به نام امام رضا(ع) است باید مسئولین این مجموعه این انتصاب به حضرت را حفظ و رعایت کنند.

فاز دوم اردوگاه با حدود ۱۰۰ هکتار وسعت در میلاد حضرت زهرا(س) افتتاح می‌شود
فاطمه دژبرد، سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی نیز در این مراسم اظهار کرد: نشاط‌آفرینی و امیدبخشی برای بانوان، تربیت محوری و رشد و اعتلای معرفتی، فرهنگی و مهارتی بانوان با تکیه‌بر مبانی دینی، تکمیل نقش مادری و همسری بانوان و آمیختگی فرهنگ و اقتصاد در برنامه‌های ویژه بانوان و خانواده ازجمله سیاست‌های اصلی و محوری ایجاد این باغ اردوگاه ویژه بانوان بوده است.
وی بابیان اینکه این اردوگاه بخشی از باغ بزرگ امام رضا(ع) در تقاطع بلوار خیام و توس است، اظهار کرد: این اردوگاه با وسعت ۱۱۴ هکتار در دو فاز طراحی‌شده است. فاز اول این اردوگاه در ۱۸ هکتار از این باغ ویژه بانوان امروز افتتاح شد و حدود ۱۰۰ هکتار بعدی در فاز دوم برای خانواده‌ها هم‌زمان با میلاد حضرت زهرا(س) به بهره‌برداری خواهد رسید.
دژبرد با اشاره به ایجاد مرکز خلاقیت و نوآوری بانوان در این باغ اردوگاه توضیح داد: این مرکز ضمن فراهم کردن فرصت برای ایده‌پردازی بانوان، به دنبال حمایت از ایده‌های نو و خلاق بانوان و پشتیبانی از آن‌ها در جهت پرورش و تکمیل و پیاده‌سازی آن‌هاست.
وی با تأکید بر اینکه تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کسب‌وکارهای خلاق بانوان در دستور کار قرار داده‌شده است، گفت: این مرکز همچنین متولی پیشبرد تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی در کسب‌وکارهای خلاق فرهنگی ویژه بانوان است.
سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی ایجاد مرکز خلاقیت و نوآوری بانوان، نمایشگاه و بازار خلاقیت و نوآوری بانوان، مرکز راهنمایی و مشاوره بانوان، بوستان کتاب و اندیشه، مرکز آموزش، نمایشگاه مفاخر جریان‌ساز فکری فرهنگی و اقتصادی بانوان، نمایشگاه سبک زندگی بانوی ایرانی، بوستان زن و خانواده و گلستان نونهالان را از جمله بخش‌های مختلف این باغ اردوگاه معرفی کرد.

تجلیل از همسر شهید سید نور خدا موسوی
در ادامه این مراسم از کبرا حافظی، همسر شهید سید نورخدا موسوی نیز تجلیل شد. وی نیز در این مراسم با اشاره به جریان مجروحیت و شهادت این شهید بزرگوار عنوان کرد: شهید نورخدا پس از اصابت گلوله به گردنش در یکی از عملیات‌هایی که شرکت کرده بود به شدت مجروح شد و تمام دکترهای جراح نیز از زنده ماندن ایشان قطع امید کرده بودند؛ ولی من ناامید نبودم و پس‌ازاینکه به حرم مطهر امام هشتم(ع) متوسل شدم، ایشان با عنایت آقا زنده ماند و این باعث شد تا افتخار پرستاری از ایشان به مدت ۱۰ سال نصیب من شود.
همسر شهید نورخدا درباره این باغ اردوگاه نیز گفت: ایجاد چنین فضاهای فرهنگی برای بانوان که مبتنی بر نوآوری و خلاقیت است، واقعاً موردنیاز جامعه بوده و می‌تواند نقش مهمی در جریان فرهنگی و رشد بانوان داشته باشد.
وی تصریح کرد: شنیدم که این پروژه در کمتر از ۴۰ روز ایجادشده و این نشان از روحیه جهادی و عنایت خاصه حضرت رضا(ع) است که توانسته‌اند چنین حرکت بزرگی را با این وسعت و عظمت در این زمان اندک به انجام برسانند.
گفتنی است سید نورخدا موسوی ۱۷ اسفندماه سال ۸۷ در منطقه لار استان سیستان و بلوچستان، مورد اصابت گلوله گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و به کما رفت. جانباز ۱۰۰ درصد لرستانی که به شهید زنده کشور مشهور بود ۱۰ سال در کما به سر می‌برد تا اینکه در شب رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) آسمانی شد.

* روابط عمومی سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید