معرفی پنج پروژه نفتی به رئیس جمهور، معاون اول و و وزیر نفت

0

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: ۵ پروژه به رئیس جمهور، معاون اول و و وزیر نفت در حوزه اقتصادی و نفتی معرفی کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)عصر امروز (چهارشنبه) در دومین همایش بین‌المللی مدیریت جهادی در تالار همایش‌های بین‌المللی صداوسیما بیان کرد: ۵ پروژه بزرگ را خدمت رئیس جمهور، معاون اول و وزیر نفت معرفی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: هزینه این پروژه‌ها ۲۵ میلیارد دلار است که ۸۵ درصد هم پیشرفت فیزیکی داشته بنابراین برای اتمام پروژه‌ها ۴٫۵ تا ۵ میلیارد دلار مورد نیاز است که ظرف کمتر از ۲ سال نیز ساخت آن به پایان می‌رسد و برای کشور درآمد ۴۰ میلیارد دلار در سال خواهد داشت.

سردار عبداللهی پالایشگاه معیانات گازی خلیج فارس در بندرعباس را یکی از این ۵ پروژه‌ عنوان و تصریح کرد: مساحت این پروژه ۷۰۰ هکتار است و شاید از نظر محیط و مساحت بزرگترین پالایشگاه در جهان باشد.

وی فاز ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی را از دیگر پروژه‌های پیشنهادی به رئیس جمهور خواند و افزود: پروژه‌های ۲۲،۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی نزدیک به ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تکمیل این فازها ۱۱۵ میلیون متر مکعب به استخراج گاز کشور افزوده می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به افتتاح فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی توسط رئیس جمهور این پروژه‌ها را عظیم و افتخاری بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: زمانی که شرکت‌های خارجی میدان را ترک کردند می‌گفتند مهندسان ایرانی توان تکمیل این پروژه‌ها را ندارند اما دیدید که مهندسان ایرانی صفر تا ۱۰۰ این پروژه‌ها را با دستان خود به پایان رساندند.

سردار عبداللهی تصریح کرد: مهندسان ایرانی در شرایطی که وضعیت بسیار بدی برای تأمین کالا و تجهیزات داشتند پروژه‌های پارس جنوبی را به اتمام رساندند.

وی تاکید کرد: روزی که رئیس جمهور فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی را افتتاح کرد ۱۶٫۵ میلیارد متر مکعب گاز به شبکه تزریق کردیم که اگر با نرخ جهانی ۱ دلار و یا ۱۴۰۰ تومانی که بابت انتقال گاز به ترکمنستان می‌دادیم محاسبه کنیم رقمی بزرگ خواهد بود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به اقتصاد مقاومتی نیز اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی عمل کردن، یعنی عملیاتی جلو رفتن نه اینکه فقط حرف بزنیم.

سردار عبداللهی بیان کرد: با توجه به اینکه تحریم‌ها برداشته شده اما ما نباید بگوییم که پول به وفور وجود دارد چرا که اقتصاد ما متکی به نفت است و امروز می‌بینید که شرایط نفت چگونه است. نفت ۱۳۰ دلاری تبدیل به نفت ۳۰ دلاری شده است.

وی با بیان اینکه در مورد بحران‌ها به وزیر نیرو پیشنهاداتی داده‌ایم، عنوان کرد: امروز وضعیت آب در کشور بحرانی است. بنابراین طرح ما این است که آب خلیج فارس را به ایران مرکزی منتقل کنیم این رؤیا نیست.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: وقتی که ما توانستیم بر دل آن خاک‌های سیاه کویر برهوت، پارس جنوبی به آن عظمت ایجاد کنیم می‌توانیم در حاشیه خلیج فارس آب را شیرین کنیم.

 

منبع: فارس

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید