اقتصاد ایران، اقتصاد بدون ریسک برای سرمایه گذار خارجی است

0

اقتصاد ایرانمدیر برنامه ریزی و نظارت بر امور اقتصادی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد گفت: با توجه به اینکه اقتصاد ایران و شهر مشهد اقتصاد بدون ریسک برای سرمایه گذار خارجی است؛ دولت جمهوری اسلامی ایران امکان حضور سرمایه گذاران  خارجی را فراهم و  اصل و سود این سرمایه گذاری ها را  تضمین کرد.
به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، حامد حسینی در نشست هیات اقتصادی هنگ کنگ که در معاونت اقتصادی شهرداری مشهد برگزار شد؛ بیان کرد: شهر مشهد از نظر وسعت نصف بخش خشکی کشور هنگ کنگ و از لحاظ جمعیت نصف جمعیت هنگ کنگ را داراست و  در طول سالیان شهر باستانی توس( مشهد الرضا)به دلیل وجود مضجع شریف امام هشتم شیعیان تبدیل به کلانشهری در ایران شده است.

وی با بیان اینکه تمام توسعه شهر مربوط به حضور این امام در مشهد است، افزود: این کلانشهر مذهبی شهری توریست پذیر است و سالانه پذیرای ۲۷ میلیون گردشگر و با جمعیت ساکن  ۳ و نیم میلیون نفر است .

وی اظهار کرد: با توجه به میزان توریست پذیری، شهر مشهد ظرفیت و پتانسیل خوبی در زمینه گردشگری دارد به طوری که در چند سال اخیر تلاش های خوبی برای توسعه فضاها و تاسیسات گردشگری صورت گرفته اما هنوز ظرفیت ها و فرصت های بیشتر اقتصادی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری وجود دارد.

حسینی تصریح کرد: شهرداری مشهد برای افزایش فضای گردشگری، پارک ۳۸۰ هکتاری در جنوب شهر مشهد را به فضای گردشگری اختصاص داده است که به” بام مشهد” معروف است.

وی با بیان اینکه امروز ۵۰ درصد هتلها و مراکز اقامتی ایران  در مشهد وجود دارد ولی با این وجود هنوز ظرفیت احداث هتل در مشهد وجود دارد؛ اظهار کرد: ظرفیت دیگری که در گردشگری قابل مشاهده و اهمیت است گردشگری سلامت است.

وی افزود: در حوزه سلامت شهرداری مشهد در نظر دارد ۱۳۳ هکتار زمین با احداث بیمارستان در جنوب شهر مشهد به حوزه سلامت تحت عنوان شهرک سلامت اختصاص دهد.

حسینی تصریح کرد: مشهد در منطقه خاورمیانه با کیفیت ترین خدمات با کمترین قیمت را ارائه می دهد و اغلب افراد از آسیای میانه و منطقه خلیج فارس به مشهد مراجعه می کنند .

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل عمومی و مترو و زیر ساخت های حمل و نقل فرصت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در مشهد وجود دارد ؛ اظهار کرد: شهرداری مشهد با یک دهه تجربه توانسته ۴ خط قطار شهری را که در مجموع ۸۵ کیلومتر مساحت را داراست در مشهد پیش بینی کند به این صورت  که خط اول بهره برداری، خط دوم در حال احداث و خط سوم نیز ۲۱ فروردین حفاری آن آغاز می شود.

حسینی بیان کرد:  طبق آماری که در دست است ظاهرا هنگ کنگ از کشورهای پیشرو در زمینه مترو است به طوری که ساخت مترو را از سال ۱۹۷۹ میلادی آغاز و تا کنون ۲۲۰ کیلومتر خط مترو را داراست و بنابراین شهرداری مشهد فرصت مناسبی برای استفاده از تجربیات این کشور در زمینه فاینانس، مهندسی، طراحی و اجرا بدست آورده است.

وی تصریح کرد: شهرداری به عنوان یک نهاد مستقل، اصل و سود سرمایه گذاران خارجی را تضمین می کند.

وی با بیان اینکه شهرداری مشهد به لحاظ ساختاری با دیگر کشور ها متفاوت است؛ گفت:  اگر در محدوده دولت سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد خود شهرداری علاوه بر تضمینی که به دولت ارائه می دهد به خود سرمایه گذار خارجی هم سود را تضمین می کند.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید